Penktadienis | Eurolyga | „Žalgiris“ – „Chimki“ | 20:00 | Kaunas |
Praėjusią savaitę „Žalgiris“ užpustė savo taškais Tel Avivo „Maccabi“ krepšį lyg stipriausia pūga – 99:84. Taip rezultatyviai „Žalgirio“ arenoje žaliai balti nuo jos atidarymo dar nebuvo žaidę.
Kaip ir Eurolygos istorijoje nebuvo išskirstę tiek daug rezultatyvių perdavimų – net 29. Tai 17-as rezultatas visame turnyre nuo 2000-ųjų.
Šie skaičiai – visai neatsitiktiniai. Kai Šarūnas Jasikevičius perėmė „Žalgirio“ vairą, žaliai baltų žaidime išryškėjo išskirtinis skaičius.
Šaras buvo rezultatyvių perdavimų juvelyras. Per visą Eurolygos istoriją, 226 rungtynes, buvęs įžaidėjas išskirstė 755 rezultatyvius perdavimus. Daugiau Eurolygoje sukaupė tik 10 krepšininkų.
Jo komandos demonstravo labai simpatišką krepšinį. Toks 2003–2005 metų Tel Avivo „Maccabi“ iš viso tituluojamas kaip, ko gero, stipriausias visų laikų Europos klubas.
Koks buvo žaidėjas, toks jis ir treneris. Šarūnas Jasikevičius pakėlė „Žalgirio“ puolimą į kitą lygį.
Šį sezoną žalgiriečiai atlieka vidutiniškai 19,8 rezultatyvaus perdavimo per rungtynes. Tai yra geriausias „Žalgirio“ rezultatas Eurolygoje klubo istorijoje. Daugiausia perdavimų šiemet išskirsto tik „Barcelona“ klubas – 20,59 per susitikimą. Bet, skirtingai nei katalonų, „Žalgirio“ perdavimai dažniausiai virsta pergalingais taškais.
Dar pirmąjį visą Šaro sezoną „Žalgiryje“ žaliai balti atlikdavo vid. po 19 rezultatyvių perdavimų per susitikimą. Tai antras geriausias žalgiriečių rezultatas Eurolygoje nuo 2000-ųjų. Kontrastas, palyginti su ankstesniais rezultatais – akivaizdus.
2013–2014 m. sezono „Žalgiris“, kurį treniruoti pradėjo Ilias Zouras, vėliau didžiąją dalį vadovavo Saulius Štombergas, o galiausiai sezoną Eurolygoje baigė Gintaras Krapikas, atlikdavo vid. 16,8 rezultatyvaus perdavimo.
Arvydo Sabonio „Žalgiris“ 2003–2004 m. išsidalydavo vid. 15,6 rezultatyvaus perdavimo, bet likusių sezonų vidurkis nuo 2000-ųjų nebesiekdavo 15-os.
Palyginimui, vien du „Žalgirio“ gynėjai Kevinas Pangosas (vid. 6,4 rez. perd.) ir Vasilije Micičius (4,48) kartu atlieka beveik tiek rezultatyvių perdavimų (10,88), kiek visa „Žalgirio“ komanda 1999–2000 metų sezoną (vid. 11,6).
K.Pangosas iš viso daugiausia perdavimų išskirstančių Eurolygos žaidėjų sąraše į pirmą vietą užleidžia tik Nicką Calathesą (vid. 8,47 rez. perd.). V.Micičius sąraše rikiuojasi 11-as. Joks kitas Eurolygos klubas pirmajame rezultatyvių perdavimų kategorijos keturioliktuke neturi dviejų savo krepšininkų.
Įspūdingą šuolį padarė K.Pangosas. Jis padvigubino rezultatyvių perdavimų skaičių, palyginti su pirmuoju sezonu Kaune (vid. 3,2 rez. perd.). Nors yra sužaidęs pusvalandžiu mažiau minučių nei praėjusį sezoną, K.Pangoso sąskaitoje jau 39 rezultatyviais perdavimais daugiau nei pernai.
Jam labai nedaug trūksta iki visų laikų „Žalgirio“ rekordo. Tik Edas Cota 2002–2003 metais atlikdavo šiek tiek daugiau rezultatyvių perdavimų – vid. 6,5 per rungtynes.
Tik net E.Cota neprilygo K.Pangosui pagal vieną aspektą. 25-erių įžaidėjas šį sezoną jau bent 5 kartus peržengė daugiau nei 10 rezultatyvių perdavimų per vakarą ribą. Palyginimui, nuo 2000-ųjų ją buvo pasiekę tik trys žalgiriečiai.
K.Pangoso ir V.Micičiaus gynėjų grandis išdalija daugiausia rezultatyvių perdavimų klubo istorijoje. Pastarąjį kartą kažką panašaus turėjo 2006–2007 metų „Žalgiris“, kai DeJuanas Collinsas atlikdavo po 4, o Marko Popovičius – 4,9 rezultatyvaus perdavimo.
Tačiau taip sėkmingai kamuoliu besidalijančios komandos „Žalgiris“ dar neturėjo. Niekada.
Kuo dar ypatingas šiųmetis „Žalgiris“? Joks kitas nemetė taip taikliai iš trijų taškų zonos (vid. 41,2 proc.). Joks kitas dar nebuvo toks efektyvus atakuodamas krepšį iš visų padėčių (52,8 proc. (TSR)). Ir tik Sabo „Žalgiris“ 2003–2004 m. buvo naudingesnis (90,1 PIR).
„Visada maloniau žaisti, kai kažką sukuri komandos draugui, o jis – tau. Aukštumoje būna ir komandinė dvasia“, – „Žalgirio“ rekordus kukliai įvertino Šarūnas Jasikevičius.
Iki idealaus Šaro plano dar šiek tiek trūksta. Mat jis svajotų aikštėje turėti penkis įžaidėjus. Arba bent krepšininkus, kurie visi puikiai valdytų kamuolį ir turėtų išskirtinį aikštės matymą.
Kita vertus, „Žalgiriui“ iki tos tobulybės reikia nebe tiek jau ir daug.
Iki šiol tik keturis kartus Eurolygos klubams pavyko baigti sezoną su mažiausiai 19,8 rezultatyvaus perdavimo vidurkiu. Tai buvo Maskvos CSKA ir Madrido „Real“, perkopę šį vidurkį dukart. Įdomus faktas: tie jų sezonai baigdavosi finalo ketvertuose.