2022 08 24

Stipriai strigę Lietuvos krepšininkai iš Vengrijos parsiveža sunkią pergalę

Lietuvos krepšinio rinktinė tęsia pergalingą pasirengimą netrukus prasidėsiančioms Europos pirmenybėms. Trečiadienio vakarą Kazio Maksvyčio auklėtiniai laikė jau oficialų testą ir sėkmingai pradėjo 2023-ųjų FIBA pasaulio krepšinio čempionato antrą atrankos etapą, 88:78 svečiuose po atkaklios kovos pranokę Vengrijos komandą.
Domantas Sabonis
Domantas Sabonis / LKF nuotr.

Penkias pergales pirmajame atrankos etape iškovoję ir tik kartą suklupę lietuviai Sombathėjuje vykusiame mače buvo laikomi favoritais, tačiau net ir su ryškiausiu žvaigždynu palaužti kovingus vengrus sekėsi sunkiai.

Šeimininkai laimėjo pirmą kėlinį taško persvara, bet tada lietuviai smogė atkarpa 10:0 ir perėmė iniciatyvą.

Kovingi vengrai nepasidavė ir grįžo į kovą. Dar kartą aukštesnę pavarą K.Maksvyčio vyrai įjungė trečio kėlinio pabaigoje, kai Jonas Valančiūnas tritaškiu padidino svečių persvarą iki dviženklės žymos – 48:38. Bet ir to nebuvo gana. Vengrai pasivijo lietuvius ir laikėsi iki pat mačo pabaigos, tačiau lemiamomis akimirkomis vis tiek geriau žaidė svečiai.

Lietuviams po 17 taškų pelnė Domantas Sabonis ir J.Valančiūnas, 14 – Mindaugas Kuzminskas, 12 – Rokas Jokubaitis, 11 – Marius Grigonis.

Vengrų gretose išsiskyrė 21 tašką pelnęs Adamas Hanga, o būsimas Vilniaus „Ryto“ naujokas Benedekas Varadi įmetė 13 taškų.

Šis mačas tapo oficialiu debiutu su Lietuvos rinktinės marškinėliais Kristupui Žemaičiui. Įžaidėjas per kiek daugiau nei 6 minutes ant parketo taškais nepasižymėjo.

Iš trylikos likusių kandidatų mačą Vengrijoje praleido kirkšnies traumą besigydantis Eigirdas Žukauskas.

Su Vengrijos rinktine lietuviai susitiks ir kitą savaitę startuosiančio Europos čempionato B grupėje.

Šeštadienį lietuviai sužais ir dar vienas pasaulio čempionato atrankos rungtynes, kai Vilniuje priims Juodkalniją. Tai bus paskutinė mūsiškių repeticija prieš kitą savaitę prasidedantį Europos čempionatą.

Pasaulio čempionato atrankos K grupėje bent trumpam lietuviai šoktelėjo į pirmąją poziciją. Trečiadienį dar susitinka bosniai (3-3) su juodkalniečiais (4-2) bei prancūzai (5-1) su čekais (3-3).

Lietuva: Domantas Sabonis ir Jonas Valančiūnas po 17, Mindaugas Kuzminskas 14, Rokas Jokubaitis 12, Marius Grigonis 11, Rokas Giedraitis 9.

Vengrija: Adamas Hanga 21, Davidas Vojvoda 15, Benedekas Varadi 13, Janosas Eilingsfeldas 9, Zoltanas Perlas 8.

Rungtynių eiga

IV kėlinys. Lietuva – Vengrija 88:78.

40 min. Marius Grigonis pataiko iš toli. Panašu, kad viskas. Dešimtas mūsiškių tritaškis ir septyni taškai.

39 min. Mindaugas Kuzminskas pelno taškus su pražanga.

38 min. Jonas Valančiūnas atkovoja labai svarbų kamuolį po netaiklaus Arno Butkevičiaus tritaškio ir pelno taškus – 79:76.

Kęstas Rimkus

Kęstas RIMKUS, 15min žurnalistas Sombathėjuje
„Yes!“ Kaip emocingai reaguoja J.Valančiūnas, įridenęs dvitaškį su varžovo pražanga! Taškus rinkti vis sunkiau, o žiūrovams nusėdėti ant kėdžių taip pat – regis, artėja drama iki paskutinių sekundžių.

35 min. Jonas Valančiūnas. Pagaliau. Du plius bauda – 77:74.

34 min. Domantas Sabonis skuodžia į greitą puolimą. 74:72.

33 min. Davidas Vojvoda lygina rezultatą pataikydamas labai sunkų metimą. 72:72...

32 min. Arnas Butkevičius užsidirba nesportinę aprangą, griebdamas oponentą iš nugaros... Lieka tiks plius du – 72:70.

31 min. Arnas Butkevičius pataiko tritaškį pačią paskutinę atakos sekundę – 72:65. Vengrai atsako tuo pačiu.

III kėlinys. Lietuva – Vengrija 69:65.

30 min. Rokas Giedraitis pataiko svarbų tritaškį.

29 min. Ignas Brazdeikis pelno pirmuosius savo taškus, bet vengrai irgi atkuto. 66:63.

Įdomu, kad šiose rungtynėse antruoju įžaidėju dažniau rungtyniauja K.Žemaitis, o ne L.Lekavičius. Lietuvių atakų organizacija šiame mače nėra ideali, o kontrolinių rungtynių vienas lyderių I.Brazdeikis pirmuosius taškus pelnė tik trečiojo kėlinio pabaigoje. Dar blogiau, kad nepavyksta sužaisti solidžių atkarpų gynyboje.

28 min. Domantas Sabonis verčia du taškus su pražanga. 61:52.

27 min. Kuzia pataiko fantastišką tritaškį iš labai toli. Devintas Mindaugo taškas – 55:45.

25 min. B.Varadi pataiko trečią tritaškį iš tiek pat bandymų, bet lietuviai arčiau savęs šeimininkų neprisileidžia – 53:45.

24 min. Adamas Hanga pataiko per Joną Valančiūną, o Marius Grigonis pataiko iš toli.

23 min. Lietuviai kėlinio pradžioje vėl jungia aukštesnę pavarą. Jonas Valančiūnas pataiko tritaškį ir svečių persvara auga iki dviženklės žymos – 48:38.

II kėlinys. Lietuva – Vengrija 42:38.

Šios rungtynės turėtų patikti „Ryto“ sirgaliams. Nors B.Varadi pirmasis metimas nelietė lanko, paskui Sombathėjaus publikos numylėtinis mikliai surinko 10 taškų. Kaip žinia, šiame mieste užaugęs vengras kitą sezoną atstovaus Vilniaus „Rytui“.

19 min. Marius Grigonis tritaškiu grąžina trapią persvarą Lietuvai – 39:36.

17 min. Vengrai žaidžia labai kantriai ir labai protingai bei atakuoja Joną Valančiūną. Tai pasiteisina. B.Varadi meta jau dešimtą savo tašką ir šeimininkai vėl priekyje.

16 min. B.Varadi pataiko tritaškį. Lygu – 32:32.

15 min. Vengrai atsigauna. Dvi jų atakos pasibaigia 2+1. 30:29.

Atmosfera kaista. Kai D.Sabonis nugriuvęs atliko rezultatyvų perdavimą R.Jokubaičio tritaškiui, vengrų treneris S.Ivkovičius atsirado kone aikštės viduryje su priekaištais teisėjams, o visi 3 tūkst. žiūrovų atsistoję bando raginti savo komandą.

14 min. Vengrai dar ir techninę pražangą pasiima už diskusijas. Mindaugas Kuzminskas įmeta baudelę – 10:0 ir 30:21.

13 min. Lietuviai kėlinį pradeda atkarpa 9:0, kurią tritaškiu užbaigia Rokas Jokubaitis – 29:21. Jau smagiau. Vengrai ima minutės pertraukėlę.

Arnas Butkevičius prisistatė prie A.Hangos, o ši trenerių idėja atrodo gera – Arnas neleidžia kvėpuoti Vengrijos rinktinės lyderiui, jau pelniusiam 7 taškus. Tuo metu pagrindinis vengrų centras Akosas Kelleris trenkia į krepšio stovą – trys ankstyvos pražangos siunčia jį ant suolo.

I kėlinys. Lietuva – Vengrija 20:21.

10 min. Būsimas Vilniaus „Ryto“ legionierius Benedekas Varadi sumeta baudas ir vengrai kėlinį baigia pirmaudami tašku.

Gynėjai prieš aukštaūgius. Kol kas kova vyksta taip, kad šeimininkams 14 iš 17 taškų pelnė gynėjai, o Lietuvos rinktinė kaip visada labiau ieško aukštaūgių. Vengrai susispaudę palieka mažai erdvės J.Valančiūnui ir D.Saboniui, tad vis daugiau iniciatyvos turi imtis kiti mūsų žaidėjai.

9 min. Kuzia prideda dar du taškus ir vėl lietuviai priekyje – 19:17.

8 min. Dar vienas vengrų tritaškis, laimei, tuo pačiu atsako Mindaugas Kuzminskas – 17:17.

5 min. Lietuviai ir toliau dominuoja baudos aikštelėje. Jonas Valančiūnas renka dar du taškus, bet vengrus kol kas gelbsti tritaškiai – 12:12.

4 min. Roko Jokubaičio ir Domanto Sabonio tandemas suveikia net du kartus – 10:6.

3 min. Rokas Giedraitis pataiko tritaškį – 6:6.

2 min. JV toliau dominuoja po krepšiu – 3:2. Vengrus traukia abu metimus pataikantis Adamas Hanga.

1 min. Griežtai nuo pat pradžių. Jonas Valančiūnas iš karto laužia po krepšiu, išprovokuoja pražangą ir bauda atidaro lietuvių sąskaitą – 1:0.

1 min. Lietuviai pradeda rungtynes tokiu penketuku: Rokas Jokubaitis, Ignas Brazdeikis, Rokas Giedraitis, Domantas Sabonis ir Jonas Valančiūnas.

Linkėjimai iš „Savaria“ arenos! Laukia karštas vakaras, nes toks jausmas, kad arenos viduje temperatūra panaši, kaip lauke – arti 30 laipsnių. Ne veltui Roko Jokubaičio marškinėliai po pramankštos atrodė šlapi lyg išlipus iš Balatono ežero. Karšta bus ir dėl žiūrovų, kurie užpildys visas 3 tūkst. vietų. Tarp jų ir pora dešimčių lietuvių, su penkiais būgnais atskridusių į Sombathėjų bei sulaukusių pastiprinimo iš Vengrijoje atostogaujančių tautiečių.