Sekmadienio vakarą Dainius Adomaitis riedėjo magistrale Vilnius-Kaunas.
Per tą pusantros valandos kelionę jo galvoje sukosi daug minčių. Pirmiausia, apie būsimą Lietuvos rinktinės trenerių pasitarimą, kurį su savo štabu – Benu Matkevičiumi, Mindaugu Braziu ir Ramūnu Šiškausku nacionalinės komandos strategas organizavo prieš oficialų rinktinės stovyklos startą pirmadienį.
Taip pat – pirmuosius darbus Vilniaus „Ryte“, kurio vyr. treneriu 44-erių specialistą sostinės klubas paskyrė penktadienį.
Gal šiek tiek ir apie palaikomą Anglijos futbolo rinktinę, kuri sekmadienio popietę pasaulio čempionate 6-1 nušlavė Panamos futbolininkus.
„Nesinori per anksti džiaugtis, – kalbėdamas apie saviškių pergalę šyptelėjo D.Adomaitis. – Bet prieš čempionatą kalbėjomės su draugais, kad tai jauna ir alkana rinktinė, kuri deda maksimalias pastangas. To talento yra – geras mišinys, tik labai norisi tikėti, kad ir vėliau iššaus gražiu žaidimu kaip su Panama.“
D.Adomaičio dienotvarkė dabar tokia, kad jis neturi galimybių pamatyti visų trijų transliacijų per dieną. Bet specialistas negali praleisti kai kurių mačų. Vienas tokių buvo Vokietija – Švedija, kai vokiečiai stebuklingai išsisuko nuo lygiųjų po fantastiško Toni Krooso įvarčio.
Lietuvis atidžiau seka futbolo trenerių darbą. Domisi jų filosofijos pagrindais, stebi, kaip spaudos konferencijose bendrauja su žurnalistais.
„Iš jų galima daug ko pasimokyti. Pavyzdžiui, kaip elgtis arba – kaip vokiečių treneris, nesielgti rungtynių metu, – ironizavo D.Adomaitis, labiausiai simpatizuojantis Alexui Fergusonui. – Fergusonas man yra numeris vienas. Jis kūrė visą Mančesterio klubą, įdiegė jame kultūrą.“
Pats D.Adomaitis bandys įdiegti naują kultūrą Vilniaus „Ryto“ klube. Lietuvos rinktinės treneris su sostinės komanda sudarė sutartį pagal formulę 2+1.
Dabar nuolat gyvenu Vilniuje ir pažįstu daug sirgalių, žmonių, kurie ateina į rungtynes. Tikiuosi, kad dabar jie eis dar labiau.
„Ryto“ treneriu D.Adomaitis oficialiai buvo pristatytas penktadienį, bet didysis prisistatymas įvyko ne taip, kaip jis norėjo.
LKL pusfinalio serijos įkarštyje, prieš ketvirtąsias „Ryto“ ir „Neptūno“ rungtynes Klaipėdoje, Lietuvos krepšinį sudrebino žinia, kad Rimą Kurtinaitį po sezono Vilniuje keis D.Adomaitis.
Žemės drebėjimą „Ryto“ stovykloje sukėlusi žinia sukėlė tokį chaosą, kad legionieriai nebesuprato, ar dvikovoje su „Neptūnu“ komandai vadovaus R.Kurtinaitis.
Vėliau paaiškės, kad toks informacijos nutekėjimas teigiamai sutelkė „Ryto“ komandą finalo serijai su „Žalgiriu“. Bet pats R.Kurtinaitis neslėpė nuoskaudos. Stojęs prie mikrofono per LKL sezono uždarymo ceremoniją, treneris subtiliai įgėlė „Ryto“ vadovams ir su trenksmu atsisveikino su sostinės komanda.
Tas informacijos nutekėjimas į nepatogią padėtį pastatė ne tik R.Kurtinaitį.
„Tai buvo nemalonus laikas, – 24sek pripažino D.Adomaitis, kurio telefonas netilo po skandalingosios žinios. – Faktas tas, kad tas susitikimas su klubo vadovybe buvo. Bet jis buvo gerokai anksčiau. Kalbėjome su vadovais apie tą informacijos nutekinimą ir kad tokią informaciją reikėtų išlaikyti klubo viduje.“
Tai – nemaloni tema D.Adomaičiui ir visai „Ryto“ organizacijai. Jam paprasčiau kalbėti apie „Ryto“ ateitį. D.Adomaičio akimis, Vilniaus komanda turi būti tokia, kokia didžiuotųsi ir sirgaliai, ir visi vilniečiai.
Kiek tik leido naujas D.Adomaičio statusas, strategas apie būsimo „Ryto“ kontūrus papasakojo interviu 24sek.
– Dainiau, minėjote apie Alexo Fergusono įdiegtą kultūrą Mančesteryje. Kokią kultūrą diegsite „Ryto“ klube?
– Turėjome vieną pokalbį su klubo vadovybe, tad to dar per mažai, kad galėtume viską deklaruoti. Bet norime, kad tai būtų viso Vilniaus komanda, o vilniečiai eitų, žiūrėtų ir ja didžiuotųsi.
Mums visiems – treneriams ir klubo vadovams, yra be galo svarbus komandos įvaizdis. Kad čia žaistų tik tie krepšininkai, kurie būtų atsidavę „Rytui“ šimtu procentų: aikštėje, rungtynėse, treniruotėse. Kad visada būtų tas geras ryšys su sirgaliais. Tokie mūsų pagrindiniai tikslai.
O iš krepšinio pusės, kaip ir viskas aišku – yra jaunimo programa, kurios pergalė Eurolygos turnyre įpareigoja. Yra jaunų, talentingų žaidėjų, kuriems reikia sukurti sąlygas tobulėti. Kad jie matytų ir žinotų kelią bei tikslą, kaip pasiekti aukščiausią lygį. Tą ir bandysime daryti.
– Dainiau, pats nesate vilnietis, bet daug metų čia praleidote, dabar ir gyvenate. Gal todėl „Ryto“ komanda jums artimesnė nei kitiems specialistams?
– Būtent Vilniuje pradėjau savo profesionalo karjerą, žaidžiau čia pirmuosius ketverius metus. Įsimintini laikai, nes tai buvo pati LKL pradžia, įdomus laikas.
Dabar nuolat gyvenu Vilniuje ir pažįstu daug sirgalių, žmonių, kurie ateina į rungtynes. Tikiuosi, kad dabar jie eis dar labiau.
– Dabar dar savaitę gyvensite Lietuvos rinktinės ritmu, bet galbūt bus laiko koordinuoti pirminius esminius darbus „Ryte“?
– Yra keletas žingsnių, kuriuos reikia padaryti. Apie juos jau kalbėjome su klubo vadovais. Čia jau jie stengsis tą padaryti.
O dabar visa koncentracija į rinktinę. Esame pasiruošę ir visas susikaupimas yra čia. Tai trumpas ir labai intensyvus laikotarpis – viskas truks vos savaitę. Visa koncentracija bus čia, bet vienam ar kitam skambučiui iš klubo galima skirti laiko.
– Koks yra „Ryto“ požiūris į jūsų darbą rinktinėje?
– Labai pozityvus.
– Sakote, yra keletas žingsnių, kuriuos dabar reikia padaryti. Tai susiję su nauju „Ryto“ trenerių štabu ir svarbių naujokų įsigijimu?
– Kai turėjome susirinkimą, dabar jau daugmaž aišku, kokios stiliaus ir pozicijos žaidėjų mums dabar reikia. Taip pat yra dabartiniai žaidėjai, kurie turi sutartis, bet jose yra išpirkos galimybės. Yra žaidėjų, kurie būtų įdomūs jau dabar.
Daug čia tokių darbelių, kuriuos reikia padaryti.
– Esate ir Lietuvos rinktinės treneris. Ar tai reiškia, kad „Ryte“ norėsite matyti daugiau nacionalinės komandos žaidėjų, su kuriais vėliau būtų paprasčiau dirbti ir per FIBA langus sezono metu?
– Taip, truputį būtų lengviau. Būtų galima kažką pritaikyti ir klube, ir rinktinėje. Bet legionierių skaičius priklausys nuo to, kaip pavyks prisivilioti Lietuvos krepšininkus.
Lietuvos žaidėjai mums yra prioritetas, jau turime kandidatų sąrašus ir juos pildome, bet reikės žiūrėti, kokia bus situacija.
Mums sunku dalyvauti pirmajame žaidėjų turguje. Nesame didžiausio biudžeto komanda. Bet yra dalykų, kuriuos galime pasiūlyti. Tai yra ilgalaikė vizija, klubo norai ir siekiai, žaidimas Europos taurėje. Yra daug įdomių dalykų.
Mano nuomone, pati idealiausia filosofija, jei nori kažką laimėti, turi prasidėti nuo gynybos.
Faktas, kad į treniruočių procesą bandysime įtraukti jaunus žaidėjus. Duoti jauniems žaidėjams šansą, manau, yra trenerių darbas. Bet jiems reikia užsitarnauti tas minutes ir tą vietą pagrindinėje sudėtyje. Niekas už gražias akis to neduos. Pirmiausia, savo darbu turi įrodyti treniruotėse.
– Kita vertus, jaunam žaidėjui neužtenka tik būti registruotam pagrindinėje sudėtyje. Ar jie bus rotuojami iš LKL į NKL komandą?
– Taip, bus žaidėjų, kurie turės galimybę žaisti ir LKL, ir NKL. Norime labai glaudžiai bendradarbiauti su „Perlo“ komanda. Turime bendrą idėją ir čia problemų nebus. Juolab, labai gerai pažįstu trenerį Arvydą Gronskį.
– Rimo Kurtinaičio trenerių štabą sudarė Mindaugas Brazys, Robertas Kuncaitis ir Alberto Blanco. M.Brazys jums talkina ir Lietuvos rinktinėje. Ar jis vienintelis liks naujajame „Ryto“ štabe?
– Tai dar diskusijų objektas. Dar anksti pasakyti galutinį taip, ko tikrai nebus, o kas bus.
– Rimo Kurtinaičio „Rytas“ propagavo rezultatyvų greitą krepšinį. Ar labai keisis žaidimo filosofija?
– Mano nuomone, pati idealiausia filosofija, jei nori kažką laimėti, turi prasidėti nuo gynybos. Bet jei nori turėti gerą gynybą, reikia žaidėjų, kurie geba individualiai gerai gintis ir suprasti sistemą.
Šiuolaikinis krepšinis labai eina į individualias savybes tiek puolime, tiek gynyboje. Tad renkantis žaidėjus į tai kreipsiu didelį dėmesį, kaip jie sugebės žaisti gynyboje.
– Sutartys baigėsi su legionieriais Chrisu Krameriu, Travisu Petersonu, Jimmy Baronu ir Louku Mavrokefalidžiu. Vienintelis Benas Madgenas dar turi kontraktą. Kokia tikimybė, kad tik australą matysime kito sezono sudėtyje?
– Kol kas dar labai sudėtinga kažką sakyti, nes sezonas tik baigėsi. Kai kurie žaidėjai nori truputį pailsėti. Šią savaitę su tais žaidėjais vyks vadovybės pokalbiai.
Viskas labai paprasta. Yra klubo galimybės ir yra žaidėjų norai.
– O koks veteranų Mindaugo Lukauskio bei Artūro Jomanto, kurių sutartys baigėsi, likimas?
– Kol kas nieko negalime tiksliai pasakyti. Dėliojamės reikalus, o viskas išsispręsti turėtų po savaitės.
– Darius Gudelis užsiminė, kad brangiausiai kainuos naujo įžaidėjo ir centro paieškos. Kokiose pozicijose, jūsų akimis, reikia didžiausio pastiprinimo?
– Kiekviena pozicija yra savaip svarbi, bet, žinoma, įžaidėjo ir centro pozicijos yra svarbiausios krepšinyje. Aplink jas tiesiog sukasi daugiausiai žaidimo.
Bet nenorėčiau sakyti, kad šie pirkiniai bus svarbiausi. Kreipsime didelį dėmesį į kiekvieną poziciją.
Linas Kleiza tikrai yra žinomas žmogus krepšinio pasaulyje. Jam paprasta bendrauti tiek su agentais, tiek su vadovais, tiek su pačiais žaidėjais. Jis daro gerą darbą.
– Kurioje pozicijoje žais praėjusį sezoną sužydėjęs Martynas Echodas?
– Kol kas dar sunku ką nors atsakyti, bet manau, kad visą sezoną jis buvo žymiai naudingesnis centro pozicijoje. Matysime jį kaip penktą numerį. Bet bandysime jį kažkurias minutes ir ketvirtoje pozicijoje.
– Ar „Rytas“ suteiks jums visišką sprendimų laisvę, kurie žaidėjai turėtų rungtyniauti Vilniaus komandoje?
– Manau viskas labai paprasta – treneris yra atsakingas už rezultatus, todėl turėtų priimti galutinį sprendimą. Taip, diskusija yra bendra ir joje kiekvienas išsakome savo nuomones. Linas Kleiza tikrai yra žinomas žmogus krepšinio pasaulyje. Jam paprasta bendrauti tiek su agentais, tiek su vadovais, tiek su pačiais žaidėjais. Jis daro gerą darbą.
Mūsų galutinis tikslas turi būti bendras, išdirbtas, surinkus visą informaciją apie norimus žaidėjus. Svarbus kiekvieno indėlis, bet svarbiausia, koks tai žmogus, koks jis žaidėjas, ką gali padaryti, ar gali padaryti, ko iš jo norėsi.
– Praėjusį sezoną „Rytas“ deklaravo atvertęs naują baltą popieriaus lapą. Dažnai lankėtės vilniečių rungtynėse. Koks jums pasirodė tas naujasis „Rytas“?
– Man labiausiai patiko, kad žmonės pradėjo eiti į krepšinį. Žiūrovų skaičius jau buvo didesnis.
Taip pat buvo daug gerų rungtynių ir Europos taurėje. Vilniuje pamatėme gerų varžovų. Tuo pačiu ir dvikovas su „Žalgiriu“. Tiek reguliariajame sezone, tiek finalo serijoje buvo labai daug gerų momentų.
Manau, viskas daroma gerai ir einama gera linkme.
– Kaip jums naujasis klubo pavadinimas?
– Kiekvienas gali turėti savo nuomonę. Bet manau, kad šiuo klausimu labai svarbi sirgalių fanų klubo nuomonė. Su kuo jie asocijuoja savo klubą, kaip jį palaiko.
O pavadinimas yra labai aiškus. Jis rodo, kad tai yra Vilniaus komanda.
– Kai pastarąjį kartą dirbote „Ryte“, Vilniaus klubas buvo arčiausiai LKL čempionų titulo per 5 metus. Tuomet pusfinalio serijoje iki 2 pergalių lemiamose rungtynėse vyko tikra drama. Paskutinėmis sekundėmis „Rytą“ galėjo išvesti į priekį Dariaus Songailos baudų metimai (prametė abi), su sirena iš toli gerą metimą prašovė Zabianas Dowdellas.
Kaip manote, kaip būtų susiklosčiusi jūsų karjera, koks būtų klubo likimas, jei „Rytas“ būtų laimėjęs tą pusfinalį, o vėliau, ko gero, ir finalą su „Neptūnu“?
– Aš esu toks žmogus, kuris kai kažką padaro, kai kažkas nepasiseka, išanalizuoji, kas buvo negerai ir ką buvo galima padaryti geriau. Bet kažko gailėtis nėra laiko. Žiūri į priekį ir dirbi toliau. Yra nauji iššūkiai, nauji tikslai ir viskas. Galvoti, kas būtų, jeigu būtų, manau, būtų neteisinga.
– Beveik dvejus metus dirbote Vilniuje asistentu, antrąjį sezoną pačiam teko finišuoti prie komandos vairo. Koks tada „Rytas“ buvo kaip klubas ir kokius vadovus pamatėte dabar?
– Labai sunku kažką palyginti. Dar per mažai dirbu su dabartine vadovybe, kad galėčiau kažką daugiau pasakyti. O ir su ankstesne kaip vyr. treneris darbavausi tik pusantro mėnesio.
Tada tiesiog baigėsi kontraktas ir viskas. Negaliu kažko labai palyginti.