2019 08 28

Dešimt žvaigždžių, kurių neišvysime pasaulio čempionate

Pasaulio krepšinio čempionatas šeštadienį prasidės Kinijoje, kur 32 komandoms atstovaus 384 krepšininkai. Tarp jų bus daug nuostabių žaidėjų, bet planetos pirmenybėse trūks daugybės aukščiausio kalibro krepšinio asmenybių. Nors dėl įvairių priežasčių Kinijoje nežaisiančių žvaigždžių eilė ilga, 24sek išskiria dešimt žaidėjų.
Pasaulio krepšinio čempionate trūks ryškių krepšinio asmenybių.
Pasaulio krepšinio čempionate trūks ryškių krepšinio asmenybių. / „Scanpix“ nuotr.

Vien iš į pasaulio čempionatą nepatekusių komandų lyderių galima būtų sudaryti Svajonių komandą.

Luka Dončičius (Slovėnija), Kristapas Porzingis ir Davis Bartanis (Latvija), Bojanas Bogdanovičius ir Dario Šaričius (Kroatija), Lauri Markkannenas (Suomija), Joelis Embiidas ir Pascalis Siakamas (Kamerūnas), Clintas Capela (Šveicarija), Jusufas Nurkičius (Bosnija ir Hercegovina), Buddy Hieldas (Bahamai), AG Anunoby (Didžioji Britanija), Aleksandras Lenas (Ukraina) pasaulio pirmenybes stebės per ekraną, nes jų šalių rinktinės neįveikė atrankos varžybų barjerų.

LeBronas Jamesas, Stephenas Curry, Kevinas Durantas, Jamesas Hardenas, Kawhi Leonardas, Russellas Westbrookas ir dar būrys NBA megažvaigždžių iš anksto nutarė, kad vasarą ilsėsis ir JAV rinktinės treneriai jų nejudino.

Europos krepšinio ikonos Dirkas Nowitzki (Vokietija) ir Tony Parkeris (Prancūzija) baigė karjeras šiemet, o dar prieš metus tai padarė Manu Ginobili (Argentina).

„Scanpix“ nuotr./Luka Dončičius prieš dvejus metus tapo Europos čempionu, bet į pasaulio pirmenybes Slovėnija nepateko.
„Scanpix“ nuotr./Luka Dončičius prieš dvejus metus tapo Europos čempionu, bet į pasaulio pirmenybes Slovėnija nepateko.

Tačiau dar kelios dešimtys ryškių krepšinio veidų galėjo būti pasaulio čempionate ir padėti savo nacionalinėms komandoms.

Vien iš amerikiečių ir Kanados krepšininkų galima būtų sudaryti atskiras komandas, kurios būtų favoritėmis lipti ant garbės pakylos Kinijoje, bet atsisakymų epidemija buvo kaip reta stipri.

Šįkart atkreipiame dėmesį į žaidėjus, kurie savo rinktinių žaidimą būtų pakeitę labiausiai. Vis dėlto dėl įvairių priežasčių jų Kinijoje nebus.

Benas Simmonsas (Australija)

208 cm ūgio įžaidėjas būtų pakeitęs Australijos rinktinės veidą. Prieš trejus metus pirmuoju NBA naujokų biržoje pakviestas australas praėjusį sezoną NBA klube „Philadelphia 76ers“ rinko po 16,9 taško ir atliko po 8,8 rezultatyvaus perdavimo – mažai abejonių, kad B.Simmonsas galėjo tapti viena ryškiausių pasaulio čempionato žvaigždžių. Vis dėlto šiemet jis susitarė dėl naujos – penkerių metų 170 mln. dolerių sutarties, o milžiniškas kontraktas pristabdė nuo atstovavimo savo šaliai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Benas Simmonsas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Benas Simmonsas

Iš pradžių B.Simmonsas žadėjo užsivilkti Australijos rinktinės aprangą per kontrolines rungtynes, bet paskui nepadarė ir to.

Išskirtinio talento australo pasaulio čempionate nebus, bet nuo tuo tik geriau Lietuvai – rugsėjo 5 dieną per grupės mačą su australais B.Simmonsas virš Lietuvos rinktinės lanko neskraidys.

Andrew Wigginsas

Šis kanadietis NBA naujokų biržos Nr.1 buvo 2014 metais. Jo karjeros „Minnesota Timberwolves“ klube rezultatyvumo vidurkis viršija 19 taškų, bet Kanados rinktinė savo 203 cm ūgio talento nematė nuo 2015 metų.

A.Wigginsas tarsi simbolizuoja visą ilgą Kanados rinktinei padėti atsisakiusių žaidėjų sąrašą, kuriame dar yra Jamalas Murray, Tristanas Thompsonas, Dwightas Powellas, Shai Gilgeous-Alexanderis, Dillonas Brooksas, Trey Lylesas, R.J.Barrettas, Brandonas Clarke'as, Nickeilas Alexander-Walkeris, Mfiondu Kabengele ir Nikas Stauskas. Visi jie atsisakė žaisti Kanados rinktinėje šiemet.

„Scanpix“ nuotr./Andrew Wigginsas
„Scanpix“ nuotr./Andrew Wigginsas

„Kanadiečiams tarptautiniai turnyrai nerūpi kol tai nėra olimpinės žaidynės arba ledo ritulys“, – aiškino Kanados portalas sportsnet.ca, pabrėžęs ir FIBA kaltę dėl chaotiškos pertvarkos krepšinyje.

Buvusi Kanados rinktinės žvaigždė Steve'as Nashas, pastaraisiais metais prisidėjęs prie Kanados rinktinės vadovų, įvardino pasikeitusius laikus ir vertybes.

Bet kuriuo atveju, iš 17-os kitais metais NBA žaisiančių Kanados krepšininkų pasaulio čempionate bus tik pora. Vėl gi – nuo tik geriau Lietuvos rinktinei, kai žaisime su Kanada rugsėjo 3 dieną.

Anthony Davisas

Dar gegužę vienas didžiausių NBA talentų kalbėjo apie norą atstovauti pasaulio čempionate JAV rinktinei, su kuria jau yra laimėjęs 2012 metų olimpinių žaidynių ir 2014 metų pasaulio pirmenybių aukso medalius.

2012 metų pirmasis NBA naujokų biržos šaukimas praėjusį sezoną rinko po 25,9 taško, tačiau vasarą perėjo iš „New Orleans Pelicans“ į „Los Angeles Lakers“ ir tapo vienu iš keliolikos žaidėjų, pasakiusių „ne“ JAV rinktinei.

„Scanpix“ nuotr./Anthony Davisas
„Scanpix“ nuotr./Anthony Davisas

Tą patį padarė Damianas Lillardas, Bradley Bealas, Ericas Gordonas, Andre Drummondas, Kevinas Love'as, Zionas Williamsonas, Paulas Millsapas, Kyle'as Lowry, CJ McCollumas, Kyle'as Kuzma – iš viso per tris dešimtis žaidėjų nepanoro žaisti pasaulio čempionate. Galiausiai iš praėjusio sezono geriausių NBA žaidėjų penkete rinktinėje liko vienintelis Kemba Walkeris.

Pau Gasolis

Ispanijos rinktinė šią vasarą neturi ir Serge'o Ibakos, Nikolos Mirotičiaus, Sergio Rodriguezo, bet P.Gasolis yra tarsi viso ispaniško krepšinio simbolis. Taip, jam jau 39-eri, jo taškų vidurkis NBA kasmet žemėja ir pastaraisiais metais jis vis keičia komandas (vasarą sudarė sutartį su „Portland Trail Blazers“).

Tačiau pėdos traumą šią vasarą besigydančio P.Gasolio reikšmę rinktinėje apibūdinti sunku – juk siela yra neišmatuojama. P.Gasolio kolekcijoje yra net 11 svarbiausių turnyrų apdovanojimai, tarp jų 4 aukso medaliai, laimėti Europos pirmenybėse ir pasaulio čempionate.

„Scanpix“ nuotr./Pau Gasolis
„Scanpix“ nuotr./Pau Gasolis

216 cm ūgio vidurio puolėjas yra rezultatyviausias visų laikų Europos pirmenybių žaidėjas, prieš dvejus metus aplenkęs T.Parkerį ir rinkęs po 17,4 taško žemyno čempionate, kuriame ispanai laimėjo bronzą. Galima spėti, kad Pau dar užsivilks Ispanijos rinktinės aprangą ir sužais su savo broliu Marcu Gasoliu – tai turėtų įvykti olimpinėse žaidynėse kitąmet, aišku, jei Ispanija ten pateks.

Aleksejus Švedas

Rezultatyviausias praėjusio Europos čempionato žaidėjas, rinkęs po 24,3 taško ir padėjęs Rusijos rinktinei užimti ketvirtą vietą, atsisakė žaisti pasaulio čempionate, tyliai priežastį nurodęs traumą.

Iš tiesų A.Švedas praėjusį sezoną mažai padėjo „Chimki“ dėl rankos ir čiurnos traumų, bet gali būti, kad Rusijos krepšinio žvaigždei apsispręsti padėjo ir aplinkui kritę bendražygiai.

FIBA nuotr./Aleksejus Švedas
FIBA nuotr./Aleksejus Švedas

A.Švedas, Dmitrijus Chvostovas, Dmitrijus Kulaginas ir Timofėjus Mozgovas 2017 metų Europos čempionate žaidė Rusijos rinktinės starto penkete, bet šią vasarą dėl įvairių priežasčių jų pasaulio čempionate nebus. „Prieš 2017 metų Europos čempionatą mus visi irgi laidojo – statė kryžių, – prisiminė Rusijos krepšinio federacijos prezidentas Andrejus Kirilenka. – Taip, mūsų šansai dabar mažesni, tačiau aš esu didelis optimistas.“

Enesas Kanteras

2011 metais, kai E.Kanteras debiutavo Turkijos rinktinėje per Europos čempionatą Lietuvoje, atrodė, kad turkai dar ilgai po krepšiais turės išskirtinio talento žaidėją.

Tačiau po poros metų vidurio puolėjas pirmą kartą sukritikavo Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą dėl korupcijos, o paskui dar ir pavadino šalies vadovą „šalies Hitleriu“. Jis netruko sulaukti vyriausybės atsako: E.Kantero pasas buvo panaikintas, jo tėvas apkaltintas terorizmu, krepšininkas nebekeliauja su NBA klubais į turus Europoje, bijodamas galimo arešto.

„Scanpix“ nuotr./Enesas Kanteras
„Scanpix“ nuotr./Enesas Kanteras

Natūralu, kad į Turkijos rinktinę E.Kanteras nekviečiamas, nors jai praverstų – praėjusio sezono pabaigoje „Portland Trail Blazers“ jis rinko po daugiau nei 13 taškų, prieš persikeldamas į „Boston Celtics“ šią vasarą.

Stevenas Adamsas

Ilgaplaukis „Oklahoma City Thunder“ milžinas labai praverstų Naujajai Zelandijai, tačiau komandai vėl teks šokti haką be jo.

Jo gimtinė neturi didelio priekinės linijos žaidėjų pasirinkimo, o S.Adamsas nėra šiaip sau aukštaūgis – praėjusį NBA sezoną Oklahomos Sičio komandai rinko po 13,9 taško ir atkovojo po 9,5 kamuolio.

Tačiau karjerą Velingtone pradėjęs vidurio puolėjas vis dar delsia padėti nacionalinei komandai, nepaisant sėkmingos karjeros NBA.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas ir Stevenas Adamsas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas ir Stevenas Adamsas

Šių metų birželį 26 metų 213 cm ūgio krepšininkas vėl pranešė, jog nežais pasaulio čempionate, nors pridūrė, kad bus pasirengęs padėti komandai 2020 olimpinėse žaidynėse. Tačiau ir su S.Adamsu patekti į olimpines žaidynes „All Blacks“ komandos šansai nebūtų aukšti. Be jo bus dar sunkiau.

Marcinas Gortatas

Geriausias visų laikų Lenkijos krepšininkas yra baigęs karjerą rinktinėje ir sugrįžimo šiemet nesvarstė.

35 metų 211 cm ūgio vidurio puolėjo NBA, kur jis žaidė 12 metų, irgi artėja prie pabaigos. Praėjusį sezoną jis pelnė po 5 taškus ir atkovojo po 5,6 kamuolio „Los Angeles Clippers“ komandai, bet buvo atleistas vasarį ir šiuo metu neturi sutarties su jokia NBA ekipa.

„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas ir Marcinas Gortatas
„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas ir Marcinas Gortatas

Nors rasti vietą NBA jam vis sunkiau, Lenkijos rinktinei M.Gortatas būtų labai pravertęs, nes pasaulio čempionate nežais ir kiti du mūsų kaimynų milžinai: Maciejus Lampe ir Przemekas Karnowski.

Alas Horfordas

Dominikos Respublikos rinktinė šių metų pradžioje vylėsi vėl turėti A.Horfordą savo gretose, tačiau penkis kartus NBA „All Stars“ rungtynėse žaidęs 33 metų aukštaūgis birželį viešai atsisakė.

„Twitter“ paskyroje jis paaiškino, kad negali padėti Dominikai dėl aplinkybių, kurias lėmė karjeros permainos NBA – praėjusį sezoną po 13,6 taško „Boston Celtics“ klubui rinkęs 208 cm ūgio krepšininkas sudarė ketverių metų 109 mln. dolerių vertės sutartį su „Philadelphia 76ers“.

„Scanpix“/AP nuotr./Alas Horfordas
„Scanpix“/AP nuotr./Alas Horfordas

Dominikos Respublikoje gimęs A.Horfordas yra padėjęs savo gimtinės rinktinei laimėti tris medalius Amerikos ir Centro Amerikos turnyruose, o 2012 metais olimpinės atrankos varžybose Karakase žaidė ir pralaimėjo lemiamą mačą Lietuvai. Tačiau pastaraisiais metais rinktinei jis nebepadėjo.

Artūras Gudaitis

Lietuvos rinktinės treneris Dainius Adomaitis negavo vienintelio žaidėjo, kurio norėjo 2019 metų rinktinei – A.Gudaitis nespėjo išgyti po kryžminio kelio raiščio traumos.

Praėjusį sezoną jis rinko po 12,5 taško, atkovojo po 7,1 kamuolio, o naudingumo vidurkiu – 18,7 – buvo tarp lyderių visoje Eurolygoje iki nelemto epizodo per rungtynes Gran Kanarijoje vasario 1-osios vakarą.

Su A.Gudaičiu mūsų šalies rinktinės priekinė linija būtų viena stipriausių, o gal net pati pati tvirčiausia pasaulio čempionate. Kita vertus, Jonas Valančiūnas ir Domantas Sabonis yra, o sveiko A.Gudaičio Lietuvai dar prireiks ateityje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Artūras Gudaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Artūras Gudaitis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai