G.Žiemelį Rusijos šleifas persekioja ne vienerius metus.
Jo atsikratyti sunku ir „Wolves“ komandai, kuri priklauso būtent stambiausiam Lietuvos verslininkui. Stipriai aviacijos versle įsisukęs turtingiausias šalies žmogus praeityje mezgė glaudžius verslo ryšius su Rusija.
Nors G.Žiemelio valdoma „Avia Solutions Group“ kratosi santykių su rusais ir remia nuo jos okupacijos bandančią išsivaduoti Ukrainą, rusiškas kvapas atsiveja kitus verslininko valdomus subjektus.
„Basketball Holding Company“ (toliau – BHC) yra G.Žiemeliui priklausanti bendrovė, kuriai taip pat priklauso Vilniaus „Wolves“ ir Dubajaus „Sandstorm Shooters“ krepšinio klubai, o praėjusį rugpjūtį BHC įsigijo dar vieną komandą, šįkart – Suomijoje. Tai – Helsinkio „Seagulls“.
Iš pirmo žvilgsnio sandoris atrodė įprastas – G.Žiemelis nusipirko niekuo neišsiskiriančią Suomijos komandą, tačiau Rusijos verslo rinkoje pasikaustę žmonės pamatė pavardę, kuri pakėlė antakį. Tai – Giedrius Pūkas, kuris atstovavo BHC įsigyjant komandą Suomijoje. Bent taip buvo parašyta oficialiame „Seagulls“ pranešime spaudai.
Tačiau kalbėdamas su LRT, BHC atstovas spaudai Martynas Pocius nenorėjo sieti šio žmogaus su G.Žiemelio bendrove.
„Kiek man žinoma, jis galbūt padėjo derybose, – sakė M.Pocius. – Jis nėra mūsų investuotojas (ar jo įmonė). Mes, kaip klubas, su juo neturime jokių sąsajų. Įmonė „Basketball Holding Company“ lygiai taip pat.“
Kas tas G.Pūkas ir kodėl BHC atstovas spaudai atriboja bendrovę nuo sąsajų su šiuo žmogumi? Tai – daugeliui lietuvių negirdėtas verslininkas, kuris ilgus metus vykdė verslą Rusijoje.
Remiantis tinklaraštininko Skirmanto Malinausko surinkta informacija, didžiąją XXI a. pirmojo dešimtmečio dalį G.Pūkas dirbo „Troika Dialog“ įmonėje, kuri buvo naudojama milijardinių sumų plovimui, o į jį buvo įsisukę ir Vladimiro Putino aplinkos žmonės.
Pasak žurnalisto, 2009-aisiais G.Pūkas su dar trimis rusais pasitraukė iš „Troika Dialog“ ir Rusijoje įkūrė „Quadro Capital“, į kurią atsivedė „Troika Dialog“ klientus. Vėliau „Quadro Capital“ perkelta į Jungtinius Arabų Emyratus ir investavo į G.Žiemelio valdomą „Avia Solutions Group“ (remiantis pitchbook.com informacija, pastaroji investicija įvykdyta šių metų liepos 1 dieną).
„Rostec“ tinklalapyje taip pat pateikiama informacija, kad 2019 m. G.Pūko valdoma „Quadro Capital“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su „Kamaz“ – pagrindine sunkvežimių tiekėja Rusijos armijai.
Tačiau visi šie aukščiau paminėti sandoriai vyko iki karo. Daug dėmesio sukėlė tai, kad BHC atstovauti pasirinktas G.Pūkas galimai vis dar turi sąsajų su Rusijos oligarchu Ivanu Tavrinu, kuris jau yra sulaukęs Jungtinės Karalystės sankcijų bei yra įvardijamas kaip itin daug iš karo Ukrainoje pasipelnęs asmuo.
Remiantis S.Malinausko pateikta gurufocus.com informacija, G.Pūkas ir I.Tavrinas vykdo bendrą verslą ir turi po 10 proc. „Quadro Acquisition One Corp“ akcijų.
Tiesa, kiti šaltiniai nurodo, kad I.Tavrinas iš „Quadro Acquisition One Corp“ pasitraukė 2022 m. birželio pabaigoje (jau prasidėjus karui Ukrainoje), o įmonės valdymą iš Rusijos oligarcho perėmė būtent G.Pūkas ir Dmitrijus Elkinas, kurie pažadėjo nevykdyti verslo Rusijoje, bet karo metu bendradarbiavo su I.Tavrinu.
15min laidoje „Be driblingo“ R.Kaukėno paklausėme apie galimus G.Pūko ryšius su Rusija.