2017 09 02

Įdomios kliūtys – šabo metu net liftas kitaip kelia Lietuvos krepšininkus

Lietuvos rinktinės žaidėjai jau daug žino ne tik apie Izraelio krepšininkus, su kuriais žais šeštadienio vakarą, bet ir kažkiek susipažino su Europos čempionato B grupės kovas rengiančios šalies papročiais. Kai kurie jų labai neįprasti pirmą kartą į Izraelį atvykusiems žmonėms.
Rabinai Izraelyje ypač griežtai laikosi šabo taisyklių.
Rabinai Izraelyje ypač griežtai laikosi šabo taisyklių. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Vienas liftų penkių žvaigždučių „Hilton“ viešbutyje, kur gyvena Lietuvos rinktinės krepšininkai, pastarąją parą veikė kitaip.

Jis sustoja ir atveria duris kiekviename iš šešiolikos aukštų ir nieko nepadarysi šiuo metu – liftas užprogramuotas taip, kad veiktų be žmogaus pirštų prisilietimų. Mat religingi žydai negali spausti mygtukų – tai būtų prilyginama darbui, o dirbti šventą dieną negalima.

VIDEO: Izraelyje Šabo metu sumažėja eismas, neveikia liftai

Reikia išskalbti aprangas? „Problema“ – girdi Lietuvos rinktinės personalo nariai, nes skalbimo mašinas įjungti irgi nevalia. Lietuviai sukasi iš padėties įkalba atlikti mažiau moderniais būdais.

Per šabą viskas yra kitaip.

Net ir šiaip labai judraus ir liberalaus Tel Avivo gatvės pratuštėjo nuo tada, kai saulė nusirito už horizonto penktadienį vakare. Taksi vairuotojų mažiau, o likę padidino tarifą, nes jų paklausa išaugo.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šabo metu liftai važiuoja automatiškai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šabo metu liftai važiuoja automatiškai

Kassavaitinė judėjų šventė baigsis šeštadienio vakare, kai danguje sužibs trys pirmosios žvaigždės.

Žinoma, viskas nebėra taip griežtai, kaip Mozės laikais, kai dėl darbo šabo metu buvo skiriama mirties bausmė – užmėtymas akmenimis.

Talmude surašyti 39 darbai, kuriuos rabinai draudžia dirbti per šabą. Šių taisyklių labiau laikomasi religingose miestuose, tokiose kaip Jeruzalė.

Tel Avivas – nėra itin religingas miestas. Čia viskas daug laisviau ir penktadienio vakarą daug barų ir kavinių ūžė taip pat aktyviai, kaip ir ketvirtadienį. Neužsidariusių pramogų vietų savininkai moka kiek didesnį mokestį miesto savivaldybei už darbą per šabą, bet, kita vertus, – mieste daug turistų ir

„Tel Avive viskas ne taip griežtai kaip Jeruzalėje. Galbūt miesto svečiai ir patiria tam tikrų nepatogumų, bet jie yra nežymūs. Galima rasti visą parą dirbančias kelias parduotuves, o kavinių pasirinkimas lieka labai platus“, – pasakojo Tel Avivo gyventojas Igoris.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Lietuvos krepšinio rinktinės sirgaliai linksminasi bare ant jūros kranto
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Lietuvos krepšinio rinktinės sirgaliai linksminasi bare ant jūros kranto

Bet net ir Tel Avive jaučiasi, kad šabas – išskirtinis judaizmo religijos bruožas.

Penktadienis Izraelyje yra laisvadienis ir vietos gyventojai puikiai žino, kad norint apsirūpinti maistu, reikėtų paskubėti – parduotuvės ir turgus užsidaro dar gerokai prieš prasidedant šabui.

Religingiems judėjams tai yra įprastas gyvenimo būdas, o štai šabo nesilaikantys vietiniai ir miesto svečiai kartais susiduria su šiokiais tokiais nepatogumais.

Nenustebkite, jei šabo metu prie jūsų gatvėje prieis rabinas ir paklaus, ar esate žydas.

Dauguma parduotuvių ir didžiųjų prekybos centrų uždaryti. Nenustebkite, jei šabo metu prie jūsų gatvėje prieis rabinas ir paklaus, ar esate žydas. Neišsigąskite. Jei atsakysite neigiamai, žemėje nerasite laimingesnio žmogaus. Jis veikiausiai paprašys jam padėti paspausti kokį mygtuką jo rezidencijoje – to padaryti pačiam jam neleidžia šabo taisyklės.

Apie tai 15min korespondentui pasakojo viena Vokietijos turistė, kuri ilgai juokėsi prisimindama šį savo gyvenimo epizodą.

Norint laikytis šabo taisyklių, net jei esate religingas judėjas, reikia daugybės žinių. Maža to, taisyklės nuolat keičiasi ir reikia sekti naujausią informaciją. Be to, nemažai situacijų reikalauja subjektyvaus įvertinimo.

Pavyzdžiui, leidžiama pažeisti taisykles (skambinti, vairuoti ir t.t.), jei kyla pavojus savo ar artimojo žmogaus sveikatai. Vietiniai pasakojo apie rabiną, kuris išsigandęs šuns traktavo tai kaip grėsmę savo gyvybei ir, sustabdęs automobilį, paprašė jį išvežti iš nesaugios vietos.

Greitoji pagalba gali būti kviečiama tik tada, kai sužeidimai yra pavojingi gyvybei. Iš pagrindinių draudžiamų dalykų taip pat galima paminėti rašymą, verslo reikalų tvarkymą, vairavimą, važiavimą dviračiu, apsipirkimą, naudojimąsi telefonu, maisto gamybą, darbą sode, skalbimą.

Greitoji pagalba gali būti kviečiama tik tada, kai sužeidimai yra pavojingi gyvybei.

Ypatingai keblus yra skaitymo reikalas. Nors bendrąja prasme skaityti galima, yra ir nemažai apribojimų. Tarkime, leidžiama skaityti gatvių pavadinimus, bet, deja, jei nežinote autobusų grafiko mintinai, namo grįžti lengva nebus, nes tvarkaraščių skaitymas yra uždraustas.

Nerekomenduojamą skaityti grožinę literatūrą, o ypač – liūdnas istorijas, kurios gali skaitytoją pravirkdyti.

Ir treniruotis, o ypač žaisti rungtynes nevalia per šabą, todėl Tel Avivo „Maccabi“ nežaidžia Eurolygos rungtynių penktadieniais, o Izraelio pirmenybių mačus žaidžia šeštadienį, saulei nusileidus ir pasibaigus šabui.

Žinoma, Europos čempionatas yra kitas reikalas. Izraelio krepšininkai treniravosi penktadienį vėlai vakare, nors arenoje dėl šabo buvo uždaryti kai kurie praėjimai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Omri Casspi
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Omri Casspi

Netrukus Tel Avive sutems ir šabas pasibaigs. Izraelio sirgaliai paplūs į gatves ir kartu su Lietuvos aistruoliais sklidinai užpildys Tel Avivo areną.

21 val. 30 min. prasidės Lietuvos ir Izraelio rungtynės. Ateis laikas krepšinio šventei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai