Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2023 05 07

Iš sporto salės – į poligoną: RKL čempionai krepšinį derina su tarnyba kariuomenėje

Lietuvos krepšinio istorija – neatsiejama nuo Lietuvos kariuomenės. Būtent kariai pirmieji šalyje pradėjo užsiimti šia sporto šaka dar 1920 metais. Praėjus šimtmečiui, artimas Lietuvos kariuomenės ryšys su krepšiniu atgimė Jurbarke.
„Jurbarkas-Karys“
„Jurbarkas-Karys“ / Alfredo Pliadžio nuotr.

1920-1922 metais Krašto apsaugos ministerijos sporto instruktoriaus pareigas ėjęs Karolis Dineika išleido vadovėlį „Krepšiasvydis“ ir tapo krepšinio taisyklių pradininku Lietuvoje.

K.Dineika organizavo ir pirmąsias šalyje neoficialias krepšinio rungtynes Lietuvoje, kuriose tarpusavyje varžėsi Lietuvos kariuomenės kariai.

Lietuvos karių pradėtas žaisti krepšinis netrukus išpopuliarėjo visoje šalyje. Visa kita – lietuviams gerai žinoma istorija: po tris kartus tapome Europos čempionais ir vicečempionais, laimėjome tris olimpines bronzas ir pasaulio čempionato bronzos medalius.

Nors nuo paties aukščiausio krepšinio lygio Lietuvos kariai kiek atitolo, žaisti šio žaidimo jie nesustojo, o jų meistriškumas buvo įrodytas 2019 metais, kai Lietuvos kariuomenės krepšinio rinktinė laimėjo pasaulio kariškių žaidynių aukso medalį, finale nugalėdama Jungtinių Amerikos Valstijų karius.

2021 metais Lietuvos kariuomenė sugrįžo ir į klubinį krepšinį, kai Jurbarko krepšinio klubo vadovai, vedami patriotiškumo ir pilietiškumo, nusprendė pakeisti komandos vardą į „Jurbarkas-Karys“. Po kurio laiko su Lietuvos kariuomene buvo pasirašyta ir oficiali bendradarbiavimo sutartis.

„Kariuomenės ir visuomenės vienybė Lietuvai yra labai svarbi, o vienas geriausių būdų suartėti mūsų šalyje yra krepšinis. Būtent todėl Lietuvos kariuomenė turi rasti savo vietą ir krepšinio pasaulyje. Džiaugiamės, kad kariuomenė gali būti labiau matoma Jurbarke: nors šiame mieste nėra jokio karinio dalinio, šio krašto jaunimas dabar nuolat girdi terminą „karys“ ir mato karišką pavyzdį“, – sako krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus.

Jau pirmajame savo sezone (2021-2022 m.) „Jurbarkas-Karys“ laimėjo Regionų krepšinio lygos (RKL) A diviziono bronzą, o ryškiausiomis spalvomis Lietuvos kariuomenę reprezentuojanti komanda sužibėjo šį pavasarį – balandžio 29-ąją ji tapo 2022-2023 metų RKL sezono čempione.

Alfredo Pliadžio nuotr./„Jurbarkas-Karys“
Alfredo Pliadžio nuotr./„Jurbarkas-Karys“

Laimėjęs trečiąjį pagal pajėgumą šalies krepšinio divizioną, „Jurbarkas-Karys“ iškovojo teisę kitą sezoną varžytis antrajame – Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL).

„Karys“ Jurbarko ekipai nėra tik žodis pavadinime – daugiau nei pusė komandos žaidėjai yra Lietuvos kariuomenės kariai. Didžioji dalis jų tarnauja Krašto apsaugos savanorių pajėgose (KASP), du krepšininkai yra Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų profesinės karo tarnybos kariai, o vienas klubo žaidėjų neseniai atliko privalomąją pradinę karo tarnybą.

Komandos vadovą ir vyriausiajį trenerį Povilą Valaitį siekti bendradarbiavimo su Lietuvos kariuomene įkvėpė būtent tai, kad jo treniruojamoje ekipoje karių skaičius vis augo. Pamatęs karišką discipliną, treneris panoro Lietuvos kariuomenės karių komandoje turėti dar daugiau.

Pasak P.Valaičio, galimybė nešioti kario vardą komandos pavadinime ir atstovauti kariuomenei – kiekvieno Jurbarko ekipos žaidėjo garbės reikalas. Tą patvirtina ir patys RKL čempionais tapę krepšininkai.

„Karys esu septynerius metus, kariuomenė man davė labai daug. Ypatingai daug man reiškia jausmas, kai tu duodi kažką savo valstybei, kai tavo darbas iš tiesų kažką reiškia. Tai yra pats didžiausias malonumas širdžiai. O krepšinį žaidžiu nuo mažų dienų, todėl galimybė derinti kario ir krepšininko karjeras man yra tikra pasaka“, – po triumfo RKL čempionate kalbėjo Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Ryšių kuopos seržantas specialistas Karolis Bakanauskas.

„Kariuomenė ir sportas yra neatsiejami dalykai. Fizinis pasirengimas yra labai svarbus kiekvienam kariui, tik sportiškas karys gali įvykdyti savo užduotis tinkamai“, – pridūrė srž. sp. K Bakanauskas, šį sezoną RKL pirmenybėse per rungtynes vidutiniškai rinkęs po 7,6 taško, 2,5 atkovoto kamuolio ir 1,8 rezultatyvaus perdavimo.

Alfredo Pliadžio nuotr./„Jurbarkas-Karys“
Alfredo Pliadžio nuotr./„Jurbarkas-Karys“

Tarnyba Lietuvos kariuomenėje yra lengvai suderinama tiek su krepšiniu, tiek ir su kita civiline veikla. Puikus to pavyzdys yra „Jurbarkas-Karys“ komandos veteranas Vytautas Šarakauskas. Eurolygos ir Europos taurės varžybų patirties turintis 41-erių vidurio puolėjas krepšinį derina su darbu logistikos įmonėje, o greta šių veiklų jis spėja atsikąsti ir KASP kario duonos.

„Viską suderinti sekasi neblogai, iš darbų – į krepšinio pratybas sporto salėje, o iš jų – į karines pratybas poligone. Stengiuosi suspėti visur. Vardan tos Lietuvos. Tarnyba kariuomenėje man yra ypatingai svarbi, nuo pat mažų dienų buvau auklėjamas būti patriotu. Tą puoselėju visą gyvenimą ir stengiuosi perteikti savo vaikams. Noriu būti pavyzdys“, – sakė V.Šarakauskas, kuris pernai su K. Bakanausku, Gintautu Matuliu bei Deividu Kumeliu tapo čempionu ir pirmą kartą surengtame 3x3 krepšinio kariškių pasaulio čempionate.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos