2022 02 24

Bosnių pragare nesudegę lietuviai išlieka nepralaimėję

Kazys Maksvytis išlaiko šimtaprocentinį pergalių procentą Lietuvos rinktinėje. Karštoje atmosferoje atsilaikę lietuviai svečiuose 78:77 (13:21, 23:20, 24:15, 18:21) įveikė Bosniją ir Hercegoviną bei iškovojo trečią pergalę iš eilės 2023 m. pasaulio čempionato atrankoje.
Tomas Dimša
Tomas Dimša / FIBA nuotr.

K.Maksvytis prie rinktinės vairo debiutavo lange lapkričio mėnesį, kai Klaipėdoje buvo sutriuškinta Bulgarija (89:69), o Opavoje nugalėta Čekija (74:66).

Lietuviai į aikštę žengė ant riešų užsirišę mėlynos ir geltonos spalvų raištelius, taip išreikšdami palaikymą Rusijos užpultai Ukrainai, bet susitikimo pradžioje svečiams iš Lietuvos patiems sunkiai sekėsi sulaikyti bosnių išpuolius.

5 tūkst. sirgalių sausakimšoje Tuzlos arenoje užkurti bosniai rungtynes pradėjo pakiliai ir jau pirmojo kėlinio viduryje pirmavo 15:6.

Lietuviai pirmąsias 10 minučių pralaimėjo 13:21, o vytis varžovus ėmė antrame ketvirtyje. Gytis Radzevičius pagaliau išlygino rezultatą antroje kėlinio pusėje (31:31), bet Miralemo Halilovičiaus ir Džanano Musos vedami bosniai geriau užbaigė pirmąją rungtynių pusę (41:36).

K.Maksvyčio komanda iniciatyvą perėmė po pertraukos. Keturi Regimanto Minioto taškai iš eilės pirmą kartą Lietuvą išvedė į priekį (47:46), o fantastiška Arno Butkevičiaus gynyba bei du Osvaldo Olisevičiaus tritaškiai suteikė lietuviams 5 taškų atstumą nuo varžovų – 58:53. Likus žaisti 10 minučių lietuviai pirmavo prieš varžovus 60:56.

Ketvirtajame kėlinyje lietuviai pabėgo 8 taškais (74:66) ir atrodė, kad rungtynių baigtis gali išsispręsti anksčiau nei finalinė sirena, tačiau bosniai sugrįžo į kovą – po šešių taškų iš eilės skirtumas buvo jau vos 2 taškai (74:72).

Tokiu rezultatu lietuviai pirmavo ir likus pusei minutės, kai svarbiausioje rungtynių atakoje tritaškį smeigė O.Olisevičius, palikdamas bosniams vos 14,6 sek. ir padidindamas pranašumą iki 5 taškų (77:72).

Bosniai dar bandė gelbėtis, bet Mindaugas Girdžiūnas įmetė vieną baudos metimą, o tritaškiu su sirena šeimininkai jau tik sušvelnino skirtumą iki minimumo.

Lietuviams laimėti nesutrukdė ir savaitės pradžioje užpuolęs koronavirusas – dėl jo į Bosniją ir Hercegoviną neišvyko Vaidas Kariniauskas, Dovydas Giedraitis, Kristupas Žemaitis ir Gytis Masiulis.

Jau po trijų dienų lietuviai ir bosniai susidurs antrą kartą Vilniaus „Avia Solutions Group“ arenoje. Mačo pradžia 19.30 val.

G grupėje dar žaidžia Bulgarijos ir Čekijos komandos. Jų tarpusavio akistatą šį vakarą 79:70 laimėjo bulgarai, iškovodami pirmąją pergalę. Čekai lieka nelaimėję per tris susitikimus.

Bosnija ir Hercegovina: Miralemas Halilovičius 20 (9/12 dvit.), Džananas Musa 14 (6 rez. perd., 5 kld.), Amaras Gegičius 11 (7 atk. kam.).

Lietuva: Osvaldas Olisevičius 18 (4/8 trit.), Martynas Echodas 13, Margiris Normantas 9, Tomas Dimša ir Arnas Butkevičius (7 atk. kam.) po 8, Laurynas Birutis 7, Mindaugas Girdžiūnas 6 (5 rez. perd.), Regimantas Miniotas 4, Gytis Radzevičius 3 (6 atk. kam.), Vytenis Čižauskas 2. Arnas Velička ir Martynas Sajus nežaidė.

15min fiksavo svarbiausius rungtynių įvykius, o 15min žurnalistas Kęstas Rimkus pateikė karštus pastebėjimus iš Tuzlos arenos.

Rungtynių eiga

IV kėlinys. Bosnija ir Hercegovina – Lietuva 77:78 (21:13, 20:23, 15:24, 21:18)

40 min. Bosniai dar pataikė tritaškį su sirena, bet tai nugalėtojo nepakeitė – Lietuva iškovoja pergalę.

40 min. O.Olisevičiaus tritaškis likus 14,6 sek. ir Lietuva per žingsnį nuo pergalės (72:77).

38 min. K.Maksvytis prašo pertraukėlės, nes situacija darosi nerami (72:74).

38 min. Bosniai vėl kanda lietuviams į kulnus (70:74).

37 min. Varžovų gynybos pamirštas O.Olisevičius pelno lengviausius taškus šį vakarą ir lietuviai vis labiau tolsta (66:74).

36 min. Du bosnių taškai su pražanga, bet netaikli bauda (66:70).

Kęstas Rimkus

Kęstas RIMKUS, 15min žurnalistas Tuzloje

Bosnių lyderis šiame mače Miralemas Halilovičius patyrė traumą – šeimininkų kapitonas paliko aikštę pakibęs ant komandos draugų rankų, neprimindamas viena koja. Aukštaūgis, 2014 metais kelis mėnesius žaidęs „Dzūkijoje“ šįvakar pelnė 20 taškų.

36 min. Skaudus T.Dimšos dūris varžovams ir rekordinė lietuvių persvara (64:70).

35 min. Kurį laiką trukusią taškų sausrą nutraukė G.Radzevičius (62:67).

32 min. E.Atičiaus tritaškis ir iš lietuvių persvaros lieka taškas (62:63).

31 min. L.Biručio dvitaškis tampa pirmaisiais lietuvių taškais lemiamame ketvirtyje (59:62).

Vienintelis Lietuvos rinktinės debiutantas Gytis Radzevičius kol kas pelnė tik tašką, bet atkovojo 4 kamuolius. Gytis gynyba prisideda, kad bosniai pataikė tik 3 tritaškius iš 14 šįvakar.

III kėlinys. Bosnija ir Hercegovina – Lietuva 56:60 (21:13, 20:23, 15:24)

30 min. Taškais trečio kėlinio užbaigti nepavyko, bet prieš ketvirtąjį situacija nebloga.

O.Olisevičius suriko taip, kad turėjo pritilo bosnių sirgaliai. Lietuvos krepšininkas dviem iš eilės tritaškiais pavaišino šeimininkus ir taip išreiškė susikaupusias emocijas.

27 min. Puiki A.Butkevičiaus gynyba ir du O.Olisevičiaus tritaškiai verčia bosnius griebtis už galvos (53:58).

25 min. M.Halilovičiaus sąskaitoje jau 20 taškų (53:52).

25 min. Bosniai vėl naudojasi lietuvių klaidomis (51:50).

24 min. Pirmas T.Dimšos tritaškis (47:50).

24 min. Keturi iš eilės R.Minioto taškai ir po žalgiriečio dėjimo Lietuva pirmą kartą priekyje (46:47).

Lietuvos rinktinės sirgalių gretos šįvakar tylesnės, nes gali pasinaudoti tik vienu iš aštuonių į Bosniją atsivežtų būgnų. Jį dundenančio Tomo Balaišio-Sėklos teigimu, bosniai pareiškė, kad jų sirgaliai turi tik vieną būgną, tad ir lietuviai privalo tenkintis vienu.

23 min. Dž.Musos tritaškis įaudrina bosnius (46:43).

22 min. A.Butkevičiaus tritaškis ir M.Echodo taškai lygina rezultatą (41:41).

II kėlinys. Bosnija ir Hercegovina – Lietuva 41:36 (21:13, 20:23)

20 min. Paskutinę sekundę bosniai nepataiko ir po dviejų kėlinių turime minus penkis.

20 min. Klaida ir dėjimas į lietuvių krepšį (41:35).

Pusnuogių bosnių ultrų dainų palaikomi šeimininkai dažniausiai ploja dviem savo lyderiams. Miralemas Halilovičiaus ir Džananas Musa drauge pelnė 22 taškus.

19 min. Skaudus Miralemo Halilovičiaus dvitaškis su pražanga (36:32).

18 min. Po Gyčio Radzevičiaus dvitaškio lygu (31:31).

Lietuvos rinktinė pavijo bosnius, gavusi taškų impulsą iš Mindaugo Girdžiūno ir Margirio Normanto. Keturi „Ryto“ žaidėjai ir Martynas Echodas rinktinei pelnė 23 taškus iš 31.

17 min. Lietuviai jau turėjo ne vieną progą išlyginti ar persverti rezultatą, bet metimai skrieja pro šalį (31:29).

14 min. Muhamedas Pašaličius kelia bosnius ant kojų, bet užsivedę lietuviai po M.Girdžiūno dvitaškio ir M.Normanto tritaškio jau alsuoja šeimininkams į nugaras (26:24).

12 min. „Ryto“ žaidėjai tempia Lietuvą aukštyn – Margiris Normantas pataikė baudas, Mindaugas Girdžiūnas – tritaškį (23:18).

Šiame pragaro katile lietuvių rankos vis sudreba. Tik 1 tritaškis iš 7 kol kas. Triskart prašovė net ir taikliausias rinktinės žaidėjas Osvaldas Olisevičius.

I kėlinys. Bosnija ir Hercegovina – Lietuva 21:13

10 min. A.Butkevičiaus tritaškis kiek pataisė nuotaikas, bet kol kas vaizdelis niūrokas.

7 min. Bosnių puolimas kol kas lietuviams sunkiai įkandamas riešutas (15:6).

Koks Arno Butkevičiaus dėjimas! Atrodė, kad alkūnė pralindo pro lanką, net tinklelis liko užsivyniojęs ant lanko.

5 min. Bosniai ant bangos, bet įsisiautėjusius Balkanų atstovus pritildo A.Butkevičiaus dėjimas (8:4).

2 min. Pirmus lietuvių taškus dviem baudomis pelno L.Birutis (2:2).

2 min. Pirmieji rungtynių taškai krenta į bosnių žvaigždės Dž.Musos taupyklę (2:0).

Lietuvos rinktinės starto penketas: Vytenis Čižauskas, Tomas Dimša, Arnas Butkevičius, Osvaldas Olisevičius, Laurynas Birutis.

Gražus gestas iš Lietuvos krepšininkų! Rungtynes mūsų vyrai pasitinka ant riešų užsirišę Ukrainos spalvų raištelius.

Sveiki, linkėjimai jums ir Ukrainai iš Tuzlos. Sunku galvoti apie krepšinį tokiu metu, bet pabandykime. Juo labiau, kad atmosfera „Mejdan“ arenoje paruošta tikram krepšinio vakarui. Jei K.Maksvytis sakė, kad laukia „lengvo pragaro“, tai iš tiesų yra kiek kitaip. Tai – tikras pragaras su 5 tūkst. sirgalių sausakimšoje decibelų ribas laužančioje arenoje. Šiandien Bosnijos ir Hercegovinos vyriausybė panaikino ne tik lankomumo renginiuose ribas, bet leido nenaudoti ir veido kaukių. Uch, laukia karštas krepšinio vakaras.