2021 07 04

Įspūdingą trigubą dublį surinkęs L.Dončičius su Slovėnija užvėrė duris Lietuvai į Tokiją

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei olimpinę svajonę tenka atidėti bent trejiems metams. Olimpinio atrankos turnyro Kaune finale lietuviai turėjo pripažinti kosminį pasirodymą surengusio Luka Dončičiaus vedamos Slovėnijos rinktinės pranašumą – 85:96 (24:28, 28:24, 17:28, 16:16).

Po rungtynių kviečiame stebėti Lietuvos rinktinėms kovoms skirtą 15min laidą „Karštom pėdom“.

Slovėnijos rinktinė į olimpines žaidynes pateko pirmą kartą šalies istorijoje. Priminsime, kad 2017 metų Europos čempionate jie iškovojo pirmą savo medalį, kuris iš karto nušvito auksu.

Lietuvos krepšinio rinktinė į prestižiškiausią pasaulio sporto renginį – olimpines žaidynes – siekė patekti aštuntą kartą šalies istorijoje, tačiau dabar turės palūkėti bent iki 2024-ųjų, kai žaidynės vyks Paryžiuje.

Atrankos turnyro Kaune nugalėtoja jau žino grupę ir varžovus, su kuriais teks varžytis Tokijuje. Slovėnija patenka į C grupę, kurioje taip pat žais Ispanija, Argentina bei šeimininkė Japonija.

Vyrų krepšinio turnyras Tokijuje startuos liepos 25-ąją ir finišuos rugpjūčio 7-ąją.

Rungtynės prasidėjo greitomis ir labai rezultatyviomis atakomis. Slovėnams pavyko iš žaidimo išimti greitai dvi asmenines pražangas susirinkusį Domantą Sabonį, tačiau nuo to jų darbas baudos aikštelėje nepalengvėjo. Lietuviai dar daugiau kamuoliais maitino Joną Valančiūną, kuris per pirmą ketvirtį surinko 10 taškų ir buvo ryškus puolimo lyderis.

Pagrindinė mūsų krepšininkų problema – skylėta gynyba. Pirmajame kėlinyje Luka Dončičius puolime daugiau skirstė kamuolį nei atakavo krepšį, bet ir tai jam sekėsi daryti puikiai. Tik slovėnų žvaigždei prisėdus ant suolo lietuviai atsispyrė nuo -10 (18:28) ir spurtavo net 11:0.

Antrajame kėlinyje vyravo lygus žaidimas, tačiau L.Dončičiui nusprendus, kad atėjo laikytis pelnyti taškus, šiai NBA žvaigždei kelio pastoti nesugebėjo niekas. Luka per ketvirtį surinko 13 taškų ir net keturis sykius ataką baigdavo dviem taškais su pražanga. M.Kalniečio tritaškis sulig antrojo kėlinio sirena rezultatą išlygino – 52:52.

Po dviejų ketvirčių L.Dončičius jau turėjo 21 tašką ir 26 naudingumo balus.

Trečiasis kėlinys lietuviams prasidėjo labai nesėkmingai. L.Dončičius aštriais perdavimais vėl pjaustė visą šeimininkų gynybą, o jo tautiečiams beliko palaikyti laisvus metimus. Slovėnija kėlinį „atidarė“ trimis tritaškiais ir po kelių akimirkų susikrovė rekordinę persvarą (71:59).

Rungtynių svarstyklės į kitą pusę persisvėrė po ketvirtosios M.Tobey pražangos – tuomet jau lietuviai truktelėjo į priekį 10:0, pakeldami visus „Žalgirio“ arenoje susirinkusius aistruolius iš savo kėdžių, tačiau išsiveržti į priekį mūsų rinktinė taip ir nesugebėjo. Slovėnai į pagalbą ir vėl pasitelkė savo toliaušaudę artileriją – po V.Čančaro ir J.Blažičiaus tolimų metimų ir vėl atitrūko saugesniu atstumu (80:69).

L.Dončičius, J.Blažičius, pridėkime ir V.Čančarą, kuris ketvirtojo kėlinio pradžioje pradėjo pataikyti metimus per aukštai iškeltas lietuvių rankas. Prasidėjus ketvirčiui po „Denver Nuggets“ puolėjo individualaus šou slovėnai susikūrė naują rekordinį pranašumą (85:69). Kėlinio pabaigoje Lietuvos rinktinė bandė kilti į lemiamą šturmą ir deficitą sumažino iki 9 taškų, tačiau arčiau mūsų krepšininkams priartėti nebepavyko.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Luka Doncic

Lietuviai taip ir nesurado priešnuodžių prieš trigubą dublį surinkusį Luką Dončičių. Gynėjas pelnė 31 tašką, atkovojo 11 kamuolių, atliko 12 rezultatyvių perdavimų ir surinko net 42 naudingumo balus.

Šeštadienio dienos pusfinalyje Vlatko Čančaras patyrė traumą, po kurios tęsti rungtynių negalėjo, tačiau komandos gydytojų ant kojų pastatytas slovėnų puolėjas šiandien tapo dešiniąja L.Dončičiaus ranka – pridėjo 18 taškų ir 21 naudingumo balą.

Lietuvos rinktinėje trys krepšininkai – J.Valančiūnas, M.Kalnietis ir A.Butkevičius – pelnė po 14 taškų.

Lietuvos rinktinė: Jonas Valančiūnas (6 atk. kam.), Arnas Butkevičius (20 naud. bal.) ir Mantas Kalnietis (4 rez. perd.) po 14, Eimantas Bendžius 11, Marius Grigonis 10 (1/7 trit., 6 rez. perd.), Domantas Sabonis 9 (6 atk. kam.), Rokas Jokubaitis, Tomas Dimša ir Rokas Giedraitis po 3, Gytis Masiulis 0, Mindaugas Kuzminskas nerungtyniavo.

Slovėnijos rinktinė: Luka Dončičius 31 (12/18 dvit., 11 atk. kam., 13 rez. perd., 42 naud. bal.), Vlatko Čančaras 18 (5 atk. kam., 21 naud. bal.), Jaka Blažičius 16 (3/4 trit.), Mike'as Tobey 13 (3/4 trit.), Zoranas Dragičius 9, Klemenas Prepeličius 7, Žiga Dimecas 2.

Po IV kėlinių: Lietuva – Slovėnija 85:96

40 min. Tai yra viskas – Lietuvos rinktinė yra priversta praleisti į Tokijo olimpines žaidynes solidžiau rungtyniavusius slovėnus (85:96).

Liko 81 sek. Lietuviai turėjo keletą progų, bet jomis nepasinaudojo. O baudos ir vėl skrieja pro šalį (85:94).

38 min. Dar vienas slovėnų kamuolys puolime. Skelbiama minutės pertraukėlė.

Lietuviams pavyksta apsiginti, bet tik vieną baudą pataiko M.Grigonis (84:94).

37 min. Luka pataiko dvitaškį, M.Kalnietis smeigia tritaškį (83:94).

36 min. Atsiliekame 12 taškų (80:92).

35 min. Paprastai ir efektyviai – K.Prepeličiaus ir M.Tobey žaidimas „du prieš du“. Kalnas pataiko dvitaškį paskutinę atakos sekundę, tačiau tas pats M.Tobey smeigia tritaškį (76:90).

Marius Milašius Marius MILAŠIUS, 15min žurnalistas „Žalgirio“ arenoje
„Technical foul!“ – rėkia Arvydas Sabonis po to, kai slovėnai kibo teisėjams į atlapus dėl įskaityto Arno Butkevičiaus tritaškio. Visas rungtynes ramiai sėdėjęs Lietuvos krepšinio mohikanas galiausiai pratrūko, rinktinei bandant suregzti paskutinį šturmą olimpinės atrankos finale.

34 min. Du M.Kalniečio taškai – minutės pertraukėlė (74:85).

33 min. Trys A.Butkevičiaus taškai ir kamuolys dar lieka lietuvių rankose (72:85). Taškais papildomos atakos mūsų krepšininkams paversti nepavyksta.

32 min. Visiškas kosmosas. V.Čančaras smeigia tritaškį (69:85).

31 min. V.Čančaras pataiko net ir per M.Grigonio iškeltas rankas (69:82).

Domantas Sabonis vaikšto palei šoninę liniją, krato galvą ir negali patikėti arbitro sprendimu skirti jam pražangą prieš iš tritaškio metantį varžovą. Dvi Jakos Blažičiaus baudos suteikia slovėnams dviženklę persvarą prieš ketvirtą kėlinį. Ir taip tolimas Tokijas Lietuvos krepšininkams tolsta dar labiau.

Po III kėlinių: Lietuva – Slovėnija 69:80

30 min. L.Dončičius ilsisi, o lyderio vaidmenį perima tas pats J.Blažičius – gynėjas provokuoja pražangą mesdamas tritaškį (69:80).

29 min. Sunkų tritaškį pataiko J.Blažičius (69:77).

28 min. Į R.Giedraičio tritaškį tokiu pat metimu atsako V.Čančaras (69:74).

„Žalgirio“ arena sprogsta nuo triukšmo ir banguoja – Lietuvos rinktinė ėmė keistis gynyboje ir bent keliose atakose išmušė iš vėžių Luką Dončičių, o puolime reikalai niekada prasti ir nebuvo.

27 min. Lietuvių spurtas tęsiasi! Slovėnija prašo pasitarimo (66:71).

26 min. D.Sabonis demonstruoja raumenis baudos aikštelėje pelnydamas taškus ir tuo pačiu puikiai apsigina prieš L.Dončičių! (64:71)

25 min. Lygioje vietoje M.Tobey užsidirba ketvirtą asmeninę pražangą. Baudas realizuoja A.Butkevičius (62:71).

21 minutė ant parketo – 38 naudingumo balai ir jau užuodžiamas trigubas dublis. Ponios ir ponai, jei dar nepažinojote, susipažinkite – Luka Dončičius.

24 min. Tai L.Dončičiaus pasaulis, o mes tik gyvename jame. Slovėnas smeigia ir pirmą savo tritaškį (59:71).

Luka kelia tris pirštus į orą – po trečio jo perdavimo trečiajame kėlinyje krenta trečias tritaškis į lietuvių krepšį. Slovėnai po ilgosios pertraukos išėjo rimtai nusiteikę.

23 min. A.Butkevičius pataiko tolimą metimą, bet Luka... Jis vėl įmeta „2+1“ (57:66).

22 min. Trečias tritaškis į mūsų krepšį... (52:61)

21 min. Slovėnai kėlinį pradeda dviem tritaškiais – D.Maskoliūnas prašo pastarimo (52:58).

Po II kėlinių: Lietuva – Slovėnija 52:52 (24:28, 28:24)

20 min. Tu turbūt juokauji... L.Dončičius eilinį sykį, šįkart iš labai sunkios situacijos pelno du taškus su pražanga (49:52). Visgi M.Kalnietis beveik su antrojo kėlino sirena rezultatą lygina pataikydamas tritaškį! (52:52)

19 min. M.Grigonis pataiko dvi baudas, o E.Bendžius smeigia savo antrąjį tritaškį! (49:48).

18 min. Trečioji M.Tobey pražanga! (44:47)

Vieninteliai du dar nežaidę lietuviai – Rokas Giedraitis ir Mindaugas Kuzminskas. Ar ne per didelė prabanga tokius du šovinius laikyti apkaboje?

17 min. L.Dončičius ir dar kartą pataiko du taškus su pražanga. Gal laikas pradėti jį dvigubinti? Trigubinti? (42:45)

16 min. Puiki D.Sabonio atkarpa – keturi taškai iš eilės (42:42).

15 min. Luka, gal pasigailėk? Dar du slovėno taškai su varžovo pražanga. Tiesa, šįsyk jis įsigudrina pramesti baudos metimą (38:40).

14 min. K.Prepeličius iš maždaug 8 metrų siunčia tolimą bombą, tačiau kitoje atakoje jau prameta visiškai laisvas (35:38).

13 min. Tryyys E.Bendžiaus taškai ir pirmasis slovėnų pasitarimas (33:32).

Į aikštę grįžta L.Dončičius ir... iš karto pelno du taškus su pražanga (33:35).

12 min. Rezultatą lygina, o netrukus ir persveria K.Prepeličius (30:32).

Lukai atsisėdus ant suolo pirmo kėlinio pabaigoje Slovėnija pirmavo 7 taškais. Prabėgus mažiau nei dviem minutėms, jau 2 taškų persvara Lietuvos rankose. Gal tos kalbos apie tai, jog Slovėnija nėra tik Luka, nebuvo tokios jau pagrįstos?

11 min. Uraganinis lietuvių startas! M.Grigonio dvitaškis, A.Butkevičiaus tritaškis ir vienas R.Jokubaičio baudos metimas – viskas per pirmą kėlinio minutę! (30:28).

Po I kėlinio: Lietuva – Slovėnija 24:28

10 min. J.Valančiūnas prameta dar vieną baudą. Lukai atsisėdus ant suolo M.Grigonis įsūdo tritaškį ir mūsų rinktinė apsigina (24:28).

„Žalgirio“ arenoje skamba slovėnų liaudies dainos, o skirtinguose arenos kampuose esantys slovėnai švenčia. Kol kas aikštėje madas diktuoja svečiai, dar likus dviem minutėms pirmajame kėlinyje jau turintys 28 taškus.

9 min. L.Dončičius skirsto kamuolius, L.Dončičius pataiko metimus, L.Dončičius pykdo Lietuvos rinktinės sirgalius. Turime -10 ir pirmą minutės pertraukėlę (18:28).

8 min. M.Tobey priverstas sėstis ant atsarginių suolelio dėl antros asmeninės pražangos. Apmaudu tai, kad JV per dvi atakas pataiko vos 1 baudą iš 4 (18:23).

50-50 kamuoliai kol kas yra Lietuvos rinktinės bėda. Pernelyg daug kartų jie atsiduria slovėnų rankose, o tai jau kelis kartus baigėsi svečių tritaškiais.

7 min. Gera gynyba negali pasigirti nė viena rinktinė.. Atsiliekame 17:21.

6 min. Jonas įverčia dar du taškus per M.Tobey, tačiau tai dar ne pabaiga – mūsų „grizlis“ blokuoja varžovų metimą! Po M.Grigonio dvitaškio atsiliekame tik tašku (15:16).

5 min. Slovėnų rankelės karštos nuo pirmųjų minučių – tritaškį įskraidina ir M.Tobey, o netrukus mokame už per anksti išnaudotą pražangų limitą. Savo taškų sąskaitą atsidaro V.Čančaras (11:16).

4 min. Na kas gi čia.. Luka atkovoja kamuolį puolime, o J.Blažičius yra paliekamas visiškai laisvas (11:11).

D.Sabonis užsidirba jau antrą asmeninę pražangą ir yra keičiamas. Lietuviai per 4 min. taisykles pažeidė 4 kartus.

3 min. Mūsų Jonas ir toliau dominuoja baudos aikštelėje, pelnydamas jau šeštąjį tašką. Slovėnams taškus nuo baudų metimo linijos renka J.Blažičius (11:9).

2 min. Bravo! M.Kalnietis kabina kamuolį JV, kuris grūda jį į krepšį! Lietuviai apsigina, o netrukus galingą dėjimą atlieka ir D.Sabonis! (9:7)

1 min. Pirmieji taškai į lietuvių krepšį krenta po... 3 sekundžių. Kitoje aikštės pusėje netaiklų metimą pataiso J.Valančiūnas (2:2).

Labai rezultatyvi pradžia! Rinktinės apsikeičia tritaškiais (5:7).

Tomas Dimša iki šiol per trejas atrankos rungtynes buvo sužaidęs vos 20 minučių, o šiandien jis nuo pirmųjų sekundžių metamas į kovą dusinti Luką Dončičių ir dar atsidėkoja už pasitikėjimą tritaškiu iš kampo. Tai neabejotinai kol kas svarbiausios T.Dimšos minutės karjeroje.

Lietuvos rinktinės starto penketas: Mantas Kalnietis, Marius Grigonis, Tomas Dimša, Domantas Sabonis, Jonas Valančiūnas.

Slovėnijos rinktinės starto penketas: Luka Dončičius, Zoranas Dragičius, Vlatko Čančaras, Jaka Blažičius, Mike'as Tobey.

Luka Dončičius plačia šypsena sureaguoja, kai daugiau nei 10 tūkst. lietuvių jį sutinka ypatingai garsiu švilpimu. Slovėnų žvaigždei priešiškai nusiteikę sirgaliai akivaizdžiai patinka.

Susitikimo pradžia – 19:30 val.

Keletą slovėnų sirgalių pavyko pakalbinti pakeliui į areną ir visi jie įsitikinę savo komandos triumfu. Slovėnai užuodžia neeilinę galimybę – jų šalies rinktinė olimpinėse žaidynėse dar nėra žaidusi. Bet sykį, 1992 metais, Lietuvos rinktinė jau įveikė Slovėniją olimpinėje atrankoje ir slovėnai liko be Barselonos. Tikėkimės, kad istorija pasikartos ir slovėnų serija be olimpinių žaidynių prasitęs dar bent trejiems metams iki Paryžiaus.
Sveikinuosi iš „Žalgirio“ arenos, kur šįvakar bus karščiau nei bet kurioje kitoje Lietuvos vietoje! Likus vos valandai iki rungtynių starto paskelbta, kad išparduoti visi 11 tūkst. į prekybą paleistų bilietų. Tiesa, ne visi sirgaliai palaikys Lietuvos rinktinę – žalius lietuvius bandys perrėkti maždaug 500 salotinių slovėnų, vakar jau ūbavusių Kauno baruose.