„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 05 21

Jono Valančiūno karantinas – naujas hobis, keistos treniruotės ir didelis noras grįžti

Jonas Valančiūnas jau traukia kamuolius iš jo vardu pažymėtos dėžės Memfio krepšinio salėje ir stumia aukštyn štangą treniruoklių salėje, tačiau su komandos draugais jis prasilenkia – pratybos NBA klube „Memphis Grizzlies“ suorganizuotos dar neregėta tvarka, taikantis prie ypatingų saugumo reikalavimų. Pirmą kartą nuo pandemijos pradžios Lietuvos rinktinės ir „Grizzlies“ vidurio puolėjas interviu 15min pasakojo, kaip atrodo jo karantinas ir atsargus grįžimas į krepšinio aikštę.

Komandos treniruotės, per kurias nematai komandos draugų.

Taip vyksta „Grizzlies“ krepšininkų pratybos Memfyje, kur su šeima gyvena Jonas Valančiūnas.

Nuo praėjusios savaitės vidurio vidurdieniais jis jau kursuoja automobiliu po 45 minutes nuo namų iki „FedExForum“ arenos treniruočių salės ir atgal, kai NBA klubų pratyboms užsidegė žalia šviesa.

Bet treniruotės vyksta neįprastai, kaip ir viskas aplinkui yra neįprasta nuo tada, kai dėl koronaviruso pandemijos apsivertė gyvenimas.

„Nematau komandos draugų. Vis prasilenkiame. Salėje yra įrengti koridoriai, kad nesusitiktume. Jei aš mėtau į krepšį, kitas kilnoja štangas. Kai baigiu mėtyti, einu atskirais koridoriais ir prasilenkiu su komandos draugu, kuris eina mėtyti, o aš atsiduriu štanginėje. Labai neįprasta“, – sakė J.Valančiūnas.

Jam dar reikia priprasti, kad žaidėjams talkinantis treneris dėvi kaukę, o pirštinės gaubia rankas, kuriomis paduoda kamuolį.

Memfio krepšininkai mėto į krepšį į be pirštinių, bet jie turi tik jiems skirtus kamuolius – atėjęs į salę J.Valančiūnas randa sužymėtas dėžes ir iš sau skirtos traukia kamuolius metimų į krepšį treniruotei.

Iš aukos virto medžiotojais

NBA gyvenimas sustingo kovo 11 dieną, kai „Utah Jazz“ vidurio puolėjui prancūzui Rudy Gobert'ui buvo nustatytas užsikrėtimas koronavirusu.

30-ies komandų čempionatas tą pačią dieną buvo sustabdytas, o netrukus pasigirdo žinios apie kitus užsikrėtimus: Donovanas Mitchellas („Jazz“), Kevinas Durantas („Brooklyn Nets“), Christianas Woodas („Detroit Pistons“), Marcusas Smartas („Boston Celtics“), Maury Hanksas („Detroit Pistons“), Jamesas Dolanas („New York Knicks“) taip pat turėjo akistatas su koronavirusu. Pridėjus dar kelis neįvardytų NBA žaidėjų ir klubų narių užsikrėtimus, iki šiol oficialiai suskaičiuota 16 koronaviruso atvejų stipriausioje krepšinio lygoje.

„Buvo labai netikėta, – pripažino J.Valančiūnas. – Su tokia padėtimi nebuvome susidūrę, neįsivaizdavome, kaip elgtis. Mano karjera ne tokia jau trumpa, bet iki šiol nėra buvę, kad varžybos būtų nutrauktos. Nei aš, nei komandos draugai nežinojo, ko laukti – buvo lengvas šokas.

„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas
„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas

Sekėme instrukcijas, kaip reikia elgtis, klausėmės informacijos, koks tai virusas, kokia liga yra COVID-19.

Kovo mėnesį nežaidėme su tomis komandomis, kuriose buvo užsikrėtusių žaidėjų, tad mūsų ir netikrino – nebuvo ir tikslo. Mūsų komandoje iki šiol visi sveiki, be simptomų.“

NBA pirmenybės sustabdytos „Grizzlies“ likus sužaisti 17 reguliariojo sezono mačų.

Praėjusį sezoną dvyliktoje vietoje Vakaruose finišavusiai Memfio komandai dauguma pranašavo dar sudėtingesnius metus, bet ekspertų nuostabai „grizliai“ rikiavosi aštuntojoje vietoje. Iškart NBA padangėje sužibęs įžaidėjas 20-metis Ja Morantas pritapo naujojo trenerio Tayloro Jenkinso schemose, kuriose itin svarbus vaidmuo teko ir J.Valančiūnui.

28 metų lietuvis pirmą kartą per aštuntuosius metus lygoje trunkančią karjerą pasižymėjo tokiu aukštu atkovotų kamuolių vidurkiu – po 11,2 kamuolio per rungtynes, o tai buvo šešta vieta visoje lygoje (penktas – Domantas Sabonis).

JV rinko po 14,9 taško (antras rezultatas per karjerą), pakėlęs savo rodiklius antrojoje sezono dalyje, kai visa „Grizzlies“ komanda iš aukos virto medžiotoju.

„Ėjo geras sezonas ir man, ir komandai. Niekas nesitikėjo, kad galime tiek toli nueiti. Aišku, tai dar nebuvo reguliariojo sezono paskutinė diena, bet nuotaikos vyravo pozityvios. Mes tikrai galvojome apie atkrintamąsias varžybas“, – sakė J.Valančiūnas.

Sukdamasis aplink namus rado naują pomėgį

NBA čempionatui pakibus ore, pasklido ir žaidėjai.

Domantas Sabonis persikėlė iš Indianapolio į Los Andželą, kur gyvena jo mylimosios šeima, latviai pranešė, kad Kristapas Porzingis grįžo privačiu lėktuvu į gimtąją Liepoją.

J.Valančiūnas su šeima liko Memfyje.

„Mums davė nurodymus likti miestuose, kuriuose buvome, ir laukti tolesnių instrukcijų dėl čempionato“, – sakė „Grizzlies“ vidurio puolėjas.

Taip staiga jis gavo marias laisvo laiko, kuris prabėga kaip smėlis rankose dviejų aktyvių berniukų tėvui.

Valančiūnų šeima vienam savaitgaliui automobiliu išsiruošė į Majamį, esantį už pusantro tūkstančio kilometrų kelio, bet ten rado uždarytus paplūdimius, tad sugrįžo atgal į Memfį, kuris šią savaitę kaitra varžosi su Florida – oro termometro stulpelis kyla iki 30 laipsnių karščio.

„Gyvename name, turime kiemą. Vaikai galėjo mėgautis geresniu oru, nereikėjo likti užsidarius. Šiuo klausimu mums pasisekė“, – sakė J.Valančiūnas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eglė Valančiūnienė ir Jonas Valančiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eglė Valančiūnienė ir Jonas Valančiūnas

Su žmona Egle du sūnus – penkerių metų Joną ir dvejų metų Taurą auginantis krepšininkas jaučia, kad dienos ir per karantiną lekia vėju.

„Pamenu, kad ir Domantas (Sabonis) sakė, kad nors atrodo, kad yra daug laiko sau, galiausiai suvoki, kad vis tiek laiko trūksta. Man irgi taip.

Aplink namus sukuosi, kažką gaminu, užsiimu su vaikais. Žinote, kaip su vaikais būna, – labai daug įvairių reikalų, reikia tai kažką išvirti, kažką paruošti, pažaisti. Berniukai duoda darbų, – juokėsi J.Valančiūnas. – Man karantinas tikrai nebuvo toks, kad apimtų depresija ir sėdėčiau ant sofos galvodamas, ką čia dabar veikti. Vis buvo veiklos, susigalvodavau, ką nuveikti prie namų.“

Be to, J.Valančiūnas atrado naują aistrą.

Anksčiau, jam dar rungtyniaujant „Toronto Raptors“ ir gyvenant Kanadoje, jo mityba kurį laiką rūpinosi Svajūnas Jarmala, pernai per pasaulio čempionatą Kinijoje dirbęs Lietuvos krepšinio rinktinėje. Profesionalus virėjas Toronte krepšininkui padėjo suderinti sveiką mitybą ir pradžiuginti mėgstamais patiekalais, tokiais kaip laukinis jūros ešerys ar kanadietiški šprotai.

View this post on Instagram

Jonines

A post shared by Svajunas Jarmala (@svajar) on

Dabar J.Valančiūnas į maisto gamybą paniro pats.

„Pradėjau gaminti. Ne viskas pavyksta, nes mokausi iš interneto ar knygų, dar yra kur tobulėti. Ir firminio patiekalo dar neturiu, dar skaitau receptus, pats jų nekuriu. Bet man patinka. Jaučiu malonumą gamindamas.

Be to, ir nuo žmonos dalis darbų nukrenta. Nesakau, kad gaminu tris kartus per dieną, bet stengiuosi vis ką nors sugalvoti, kažkaip nustebinti šeimyną.

Neseniai gaminau sušius. Daug laiko praleidžiu prie grilio, ruošdamas mėsos patiekalus. Dar esu tik pradedantysis, mokinys. Bet gal kada nors būsiu šefas? Skani profesija“, – šyptelėjo J.Valančiūnas.

VIDEO: „urBONUSas“: Žydrūnas Ilgauskas, negirdėtos istorijos ir jo tiltas su Lietuva

Maisto gamyba ne tik malonus, bet ir pavojingas užsiėmimas krepšininkui skaičiuojant kilogramus, tačiau 213 cm ūgio uteniškis stengiasi derinti naują pomėgį su lengvomis treniruotėmis.

„Pavojingas hobis, bet šalia yra daug gamtos – parkai, pasivaikščiojimo takai, kur galima bėgioti. Per karantiną oras buvo palankus, tad stengiausi prisižiūrėti ir likti pasirengęs sezono atnaujinimui. Nemažai krosų nubėgau. Aišku, tai neatstos krepšinio, nepakeis krepšinio sezono metu pasiektos sportinės formos, bet kažkiek prisižiūrėti pavyko“, – sakė J.Valančiūnas.

Įgūdžius jis palaikė ir savo kieme, kur įtaisytas krepšys.

„Kieme turiu krepšį. Tad gatvės krepšinį galima buvo sumesti, – vėl šyptelėjo J.Valančiūnas. – Aišku, tas krepšys nėra toks, kaip NBA arenose. Labai neprisitreniruosi kaip salėje, bet kamuolys ir krepšys yra, o tai jau vis šis tas.

Be to, ir galvai gerai pravėdinti. Jaučiuosi pasiilgęs krepšinio, smagu pamėtyti.“

VIDEO: „urBONUSas“: M.Pocius – apie kitą lietuvį NBA vadovą ir sujauktą darbotvarkę Amerikoje

Dėvi kaukę pats ir siūlo ją kitiems

Kol kas nežinia, kiek laiko J.Valančiūnui teks žaisti su žemesniais partneriais gatvės krepšinį ir besikeičiant su komandos draugais lieti prakaitą „Grizzlies“ sporto salėje, nes virusas ilgam įsitvirtinęs Jungtinėse Valstijose.

JAV pirmauja pasaulyje pagal užsikrėtimų skaičių (daugiau nei 1,5 mln. žmonių) ir dėl COVID-19 prarastas gyvybes (daugiau nei 93 tūkst.).

Bet Tenesio valstijoje, kur yra Memfis, padėtis yra švelnesnė. Ten skaičiuojama daugiau nei 18 tūkst. užsikrėtimų ir 305 mirtys.

„Scanpix“ nuotr./Memfyje atliekami testai dėl koronaviruso.
„Scanpix“ nuotr./Memfyje atliekami testai dėl koronaviruso.

Šelbio apskrityje, kurios centras yra 650 tūkst. gyventojų Memfis, užsikrėtimų skaičius antradienį siekė 3877, t. y. 116 atvejų daugiau nei dieną prieš tai.

Memfyje liko atviri parkai, pasivaikščiojimo takai, bet gyventojai laikėsi socialinio atstumo – J.Valančiūnui tekdavo pastovėti eilėse prie parduotuvių, į kurias buvo įleidžiamas ribotas žmonių kiekis.

Šią savaitę Šelbio apskrityje prasidėjo antrasis diržų atlaisvinimo etapas: atsidaro smulkaus verslo įmonės, tokios kaip grožio ir tatuiruočių salonai, kai kurie sveikatingumo klubai, o muziejuose ir pramogų parkuose leistinas 50 proc. įprastų lankytojų kiekis.

Kita vertus, Memfis yra pasirengęs epidemijai, vietoj buvusios dienraščio redakcijos įrengęs ligoninę, kurioje paruošta keli šimtai lovų, jei pandemija kirstų dar skaudžiau.

„Tenesio valstijoje situacija nebuvo labai prasta, nes JAV tai labiau palietė didžiuosius miestus. Pas mus atsidaro vis daugiau durų, – pasakojo J.Valančiūnas. – Žmonės saugosi. Ar galėtų labiau prisižiūrėti? Manau, kad kai kurie žmonės galėtų labiau. Reikėtų tai vertinti rimčiau. Judame į priekį, bet labai tikiuosi, kad žmonės neatsipalaiduos, kad pavyks išvengti antros bangos.

Aišku, pirmiausia reikia įveikti pirmąją. Vis dar privalomos kaukės. Aišku, kiekvienam neuždėsi, bet padėties rimtumą suvokiantys žmonės vaikšto su kaukėmis. Tai yra sveikintinas dalykas. Aš ir pats dėviu kaukę. Ir kitiems pasiūlau.“

„Aš norėčiau grįžti“

Svarbiausias klausimas NBA žaidėjams vis dar lieka neatsakytas.

NBA komisaras Adamas Silveris nagrinėja galimybes surengti sezono pratęsimą viename mieste – Orlandas dabar laikomas favoritu, o taip pat minimi Las Vegasas ir Hjustonas.

Šiuo metu ne visų NBA komandų žaidėjai treniruojasi krepšinio salėse, bet planuojama nuo birželio 1 dienos sukviesti visus į savo klubų bazes, nuo birželio vidurio tęsti pasirengimą pilnu pajėgumu, kad liepą galima būtų tęsti 2019-2020 m. sezoną.

Neatmetamas variantas nukirpti likusias reguliariojo rungtynes bei iškart rengti atkrintamąsias kovas. Jei taip įvyktų, jose būtų ir „Grizzlies“ krepšininkai, kurių pirmajame raunde lauktų Vakarų lyderiai – LeBronas Jamesas ir „Los Angeles Lakers“.

„Neturiu aiškios nuomonės dėl formato, bet būtų gerai, kad sprendimas dėl sezono pratęsimo turėtų būti priimtas kaip galima greičiau – vėliausiai per 3-4 savaites. Svarbu, kad šis sezonas nesutrumpintų ateinančio sezono“, – sakė J.Valančiūnas.

„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas
„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas

Jis patvirtino, kad lygoje vyksta daug pokalbių, o dauguma bendražygių ir varžovų norėtų kuo greičiau sugrįžti į aikštę.

„Žaidėjams atstovaujanti organizacija gerai žino žaidėjų nuomones, girdžiu jas. Aš irgi išsakau, – kalbėjo J.Valančiūnas. – Jeigu esame garantuoti dėl savo ir šeimų saugumo, jei sąlygos parūpintos, aš tikrai noriu grįžti. Krepšinis yra mano darbas, hobis, visas gyvenimas viename. Aš norėčiau grįžti.

Dar tokioje padėtyje nesu buvęs. Žaidi, kovoji dėl pergalių, sieki patekti į atkrintamąsias varžybas, o vieną dieną įsijungi televizorių ir pamatai, kad viskas – visi išsiskirstome namo.

Tačiau, manau, kad visi nori grįžti žaisti, tik tai neturi įvykti sveikatos kaina. Šioje situacijoje žmonių sveikata yra pirmoje vietoje. Šimtu procentų niekada nebūsi tikras, bet jei viskas bus padaryta dėl saugumo, jei bus aiškios sąlygos, – aš esu pasiruošęs.“

„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas
„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas

O jeigu NBA kovos ir nebeatsinaujins vasarą, Valančiūnų šeima žino, kad atsivertų kita galimybė.

Valančiūnai visas vasaras leidžia Lietuvoje, kur jų laukia artimieji, bičiuliai, J.Valančiūno dievinama lietuviška gamta, žvejyba bei malonūs rūpesčiai NBA žaidėjo įkurtuose paauglių dienos namuose.

„Jei sezonas nebus pratęstas, grįžčiau į Lietuvą. Seku naujienas ir matau, kad Lietuvoje situacija gerėja, norisi sugrįžti kaip galima greičiau, – sakė J.Valančiūnas. – Kai tik bus galimybė, visi mes norime sugrįžti kuo greičiau.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų