Suprasti akimirksniu
- Maču Belgijoje penktadienį 21.30 Lietuvos komanda pradeda atranką į 2021 m. Europos čempionatą.
- C grupėje dar žaidžia Čekija ir Danija.
- Čekai yra vieni 2021 m. pirmenybių šeimininkai, tad dėl dviejų grupei skirtų kelialapių realiai kovoja Lietuva, Belgija ir Danija.
Kai pasakai „Belgija“, Jonas Mačiulis pirmiausia pagalvoja apie du dalykus.
Pirmasis – belgiškas šokoladas, kas yra labai saldu ir miela.
Antrasis – 2015 metų Europos čempionato mačas Lietuva–Belgija. Kartu ir visiškai nemalonu.
„Belgiškas šokoladas geras, bet tos varžybos 2015 metais – buvo ten visokių dalykų“, – prisiminė Lietuvos rinktinei nuo 2007 metų ištikimas puolėjas, dabar Monso mieste besirengiantis penktadienio rungtynėms su Belgija.
Visokių dalykų tada nutiko Rygos arenoje, kur dvejas pirmąsias Europos čempionato grupės rungtynes laimėję lietuviai susitiko su belgais.
Jonas Valančiūnas, Domantas Sabonis ir Paulius Jankūnas tada kartu pelnė 48 taškus, o lietuviai pirmavo 14 taškų, kai, pasak tuometinio trenerio Jono Kazlausko, „išleido džiną iš butelio“.
Belgai pavijo rungtynių favoritus, bet prie lygaus rezultato atrodė, kad Lietuva vis dar kontroliuoja padėtį ir kamuolį per paskutinę ataką.
Tačiau Mantas Kalnietis paleido metimą per anksti – J.Kazlauskas tada po rungtynių tiesiai šviesiai rėžė, kad atakuoti krepšį likus žaisti 5 sek. buvo tikra kvailystė.
Belgai nurūko į ataką, o jų lyderis natūralizuotas amerikietis Mattas Lojeski (dabar jo rinktinėje nebėra) pirštais pataisė komandos draugo netaiklų metimą aidint finalinei sirenai.
Kai Lietuvos ir Belgijos krepšininkai stovėjo nerimo kupinais veidais ir laukė, kol teisėjai paskelbs verdiktą – įskaityti metimą ar ne, iniciatyvos ėmėsi atsarginis teisėjas.
Arbitrai užtruko kelias minutes, kol įskaitė Belgijai pergalę 76:74 prieš Lietuvą, nors atidžiau peržiūrėjus vaizdo įrašą buvo galima matyti, kad kamuolys dar lietė M.Lojeski ranką, kai rungtynės buvo pasibaigusios.
Belgai šoko iš džiaugsmo.
„Tai viena didžiausių pergalių per svarbiausius turnyrus, – penktadienį po treniruotės Monso arenoje prisiminė Belgijos rinktinės 34 metų veteranas Jonathanas Tabu, tada Latvijoje į lietuvių krepšį įmetęs 16 taškų. – Lietuva tada turėjo visą stipriausią sudėtį, o mes irgi turėjome gerą žaidėjų grupę.
Pamenu, kad turėjome palaukti, kol teisėjai nuspręs ar įskaityti paskutinius taškus. Galiausiai mums pavyko gauti pergalę.
Manau, kad tai buvo labai didelis nusivylimas Lietuvai.“
Iš tiesų, kol belgai šoko ir dainavo Rygoje, lietuviai svaidėsi žaibais.
Labiausiai kliuvo atsarginiam arbitrui, kuris tada kupinas įtampos sukinėjo vaizdą per monitorių labai ilgai ir vis tiek sugebėjo suklysti.
Lietuviai tūžo, bet dalį priekaištų turėjo skirti ir sau – ne tik dėl to, kad iššvaistė persvarą, bet ir dėl to, kad per 15 minučių nuo rungtynių pabaigos nepateikė protesto.
Tai buvo viena didžiausių pergalių per Belgijos krepšinio istoriją, kurioje nėra titulų, nors „liūtais“ save vadinanti komanda iškopė į keturis pastaruosius Europos čempionatus iš eilės.
Penktadienį 21.30 prasidėsiančiame mače bus keli 2015 metais Europos pirmenybių skandalingajame mače žaidę krepšininkai, bet sudėtys bus labai pasikeitusios.
Belgams trūksta traumuotų Samo Van Rossomo, Jeano Salumu, Emmanuelio Lecomte, o Vilerbano ASVEL žaidėjas Ismaelis Bako praleis mačą dėl Eurolygos rungtynių.
Dėl Eurolygos ir NBA tvarkaraščio bei traumų ir Lietuva neturės bent dvylikos rinktinės vertų žaidėjų, bet su tokiais patyrusiais rinktinės kariais kaip M.Kalnietis, Mindaugas Kuzminskas, J.Mačiulis ir iš Kinijos grįžusiu Donatu Motiejūnu trenerio Dariaus Maskoliūno komanda vis tiek atrodo daug solidžiau bent jau iki rungtynių Monse pradžios.
„Dabar turite puikių žaidėjų kiekvienoje pozicijoje, – sakė J.Tabu. – M.Kalnietis jau kiek rinktinėje? 20 metų? Jis jau tiek laimėjęs per savo karjerą. 4-5 pozicijose turite Motiejūną, Bendžių, o lengvojo puolėjo pozicijoje žaidžia Jonas Mačiulis, Mindaugas Kuzminskas. Manau, kad čia atvyko labai stipri komanda.“
Belgai iš 2015 metų sudėties turės tris žaidėjus, bet iš svarbiausių lyderių tėra vienas J.Tabu.
„Tada jie turėjo 3-4 Eurolygos žaidėjus, pripažintus Europoje. Šiuo metu jų sudėtyje net Europos taurės krepšininko nėra, – belgų sudėtis palygino Lietuvos rinktinės treneris Darius Maskoliūnas. – Jie neturi žvaigždžių, nors yra keli patyrę žaidėjai, daug gražaus jaunimo, žais namie, įsivaizduoju, kad bus užsivedę. Bet mes turime patys kontroliuoti rungtynes ir puolime, ir gynyboje.“
Su savo oponentu visiškai sutiko jo oponentas, Belgijos rinktinės treneris Dario Gjergja.
„Reikia būti sąžiningu – tąkart turėjome visiškai kitą sudėtį“, – atsiduso kartų kaitą išgyvenančios komandos kroatas treneris.
Galiausiai visi suvokia, kad istorija, kokia ji bebūtų – maloni ar ne, nevaidins reikšmės po penkerių metų nuo 2015-ųjų Europos čempionato vykstančioje dvikovoje.
„Juk viskas paskui gerai išsirutuliojo“, – slogius prisiminimus sidabriniais buvo linkęs pakeisti M.Kalnietis.
„Tada mums viskas baigėsi gerai, o jiems nelabai, – 2015 metais Lietuvos iškovotą sidabrą priminė ir J.Mačiulis. – Krepšinis tuo ir įdomus, kad praeitis buvo kokia buvo, bet visada reikia žiūrėti į priekį.“