Tarp Lietuvos sirgalių prie bendro stalo viename Tel Avivo paplūdimių įsimaišiusi Rima kartu su visais traukė „Tris milijonus“, bet štai ateis šeštadienio vakaras, kai ji keliaus į areną ir klausysis abiejų šalių himnų nežinodama kuris jų kelia didesnes emocijas.
Rima paliko Lietuvą 1990 metais, iškeliavusi paskui tėvus į Izraelį. Ten ji sukūrė šeimą, o dabar dirba mados versle.
Jos mama nepritapo Izraelyje ir grįžo į Lietuvą, kur dažnai apsilanko Rima. Jai gera būti tarp lietuvių, bet štai pasirinkti kuriai šaliai jausmai yra stipresni – sunku.
„Aš eisiu į rungtynes skaudančia širdimi, – aiškia gražia lietuvių kalba tvirtino Rima. – Gimiau Lietuvoje, bet beveik 30 metų gyvenu Izraelyje. Mano širdis plyš į dvi dalis.“
Panašiai jausis ir Beni. 45 metų elektrikas iš Izraelio nemoka lietuviškai, bet keturis kartus yra skridęs į Lietuvą. Jis yra aplankęs Vilnių, Kauną, Palangą, Trakus, o jo mama yra gimusi Kretingoje. Būdama maža mergaitė ji paliko dar buvusios SSSR gniaužtuose tūnojusią Lietuvą ir iškeliavo į Izraelį.
Beni sakė, eisiantis į rungtynes ir jausmus komandoms padalinsiąs. „Viena pusė už mamą, kitą – už Izraelį, – sakė angliškai kalbėjęs vyras. – Tačiau manau, kad laimės lietuviai. Izraelio komanda nėra gera, išskyrus vieną žaidėją.“
Izraelio rinktine net ir su lyderiu iš NBA Omri Casspi netiki ir Michailas, Europos čempionate dirbantis savanoriu žiniasklaidos centre.
„Šansų nėra daug. Mūsų krepšininkai yra geri kontrolinėse rungtynėse, kuriose ir rusus įveikė. Bet trūksta jėgos po krepšiu. Žinome savo galimybes. Prieš Lietuvą nėra šansų,“ – kalbėjo garbaus amžiaus vyras.
Jis prieš keturis dešimtmečius persikėlė iš Lietuvos į Izraelį. Nors su žmona namie kalbasi hebrajų kalba, lietuviškai šneka taip pat sklandžiai, kaip ir žemaitiškai.
Nepykit vyrai, bet kai Lietuva žais su šeimininkais, aš būsiu už Izraelį
Tačiau jo širdis šeštadienio vakarą bus su šeimininkų komanda: „Nepykit vyrai, bet kai Lietuva žais su šeimininkais, aš būsiu už Izraelį“.
Dalis litvakų per giliai yra įleidę šaknis Izraelyje. Ten iš Lietuvos jie keliavo ne vienu praėjusio amžiaus etapu, todėl niekas nežino, kiek tiksliai litvakų gyvena Izraelyje. Bet jų gali būti tarp 100 ir 200 tūkst. Net ir Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanhyahu gyslomis teka litvakų kraujas.
Tel Avive gyvenanti Ieva sako, kad Izraelyje kone kas antras žmogus jai užsimena, apie iš Lietuvos kilusius senelius ar protėvius, ar kitus giminaičius.
Prieš pusantrų metų į Izraelį atvykusi ir molekulinę biologiją studijavusi moteris subūrė Lietuvos rinktinės sirgalius viename iš Tel Avivo paplūdimio barų, kuriame alų jau gėrė ir buvęs karinis pilotas, dabar Tel Avivo meras Ronas Huldai.
Anot Ievos, visą aktyviąją lietuvių bendruomenės Tel Avive dalį sudaro apie 40 žmonių, o kartais į renginius susirenka visas šimtas.
Į jų būrį įsiliejusi vilnietė Tel Avive sutiko širdies draugą ir ketina čia pasilikti gyventi Izraelyje.
„Čia saulė visus metus. Žmonės čia laimingi“, – trumpai ir aiškiai savo norą likti Izraelyje apibūdino Ieva.
Ji norėtų, kad Europos čempionate gerai sužaistų ir Izraelio rinktinė, bet, žinoma, ne prieš lietuvius.
Už Lietuvos komandą bus Džesika, dar viena aktyvi simpatiška moteris, atėjusi į sirgalių susitikimą penktadienį per pietus.
Visada einu už Lietuvą. Tik už ją, nes ji yra mes
Nors ji Izraelyje gyvena 25 metus, jos širdyje yra vietos tik vienai valstybei.
„Pirmąsias rungtynes pralaimėjo ir Lietuva, ir Izraelis, – priminė Džesika. – Bus geros grumtynės stadione.
Aš tikiu, kad Lietuva išloš. Visada einu už Lietuvą. Tik už ją, nes ji yra mes.“