LKL vadovai – Remigijus Milašius ir Romualdas Brazauskas bei kelių LKL klubų atstovai (Robertas Javtokas – „Žalgiris“, Martynas Purlys – „Lietuvos rytas“, Donatas Zavackas – „Neptūnas“, Mantas Ignatavičius – „Lietkabelis“, Rimantas Endrijaitis – „Pieno žvaigždės“, Mindaugas Žukauskas – „Šiauliai“ ir kt.) penktadienį susėdo prie diskusijų stalo su LKF vadovais ir Arvydu Saboniu priešakyje bei nusprendė sukurti teisinę bazę, pagal kurią būtų baudžiami taisykles pažeidę agentai, taip pat – ir krepšininkai.
„Mūsų visų tikslas turi būti vienas ir turime dirbti kaip vienas kumštis, nes visi siekiame bendrų rezultatų“, – susirinkusiems sakė LKF prezidentas Arvydas Sabonis.
Pagal dabartines taisykles, agentai neturi teisės bendrauti su krepšininkais iki 18 metų, tačiau agentai nekreipia dėmesio į tokį reikalavimą ir vieną talentą po kito išsiunčia į kitų Europos valstybių klubus.
„Norėdami išlikti konkurencingi tarptautinėje arenoje, LKL klubai samdo vis daugiau užsieniečių, nes geriausi mūsų jaunieji krepšininkai išvežami į užsienį, – pripažino LKL prezidentas Remigijus Milašius. – Sirgaliai nemato talentingiausių žaidėjų, o Lietuvoje jie galėtų tobulėti ne blogiau nei užsienyje.“
Tėvai nesupranta, kad išsiųsdami vaiką jie nėra tikri dėl mokyklos baigimo ir tolimesnės karjeros perspektyvų
„Federacija augina vaikus iki 18 metų organizuodama įvairiausius turnyrus, vykdydama projektus, investuodama į vaikų sveikatos tyrimus ir priežiūrą. Pravesdama Moksleivių krepšinio čempionatą, burdama nacionalines jaunimo rinktines ir nėra suinteresuota asmenine nauda, – teigė Mindaugas Špokas, LKF generalinis sekretorius. – LKF gina sporto mokyklas, trenerius ir rūpinasi pamainos ruošimu nacionalinėms komandoms.“
LKF ataskaitinėje konferencijoje šiemet buvo priimtas sprendimas, kurio pagrindu LKF gali reikalauti padengti investicijas į jauną krepšininką, jei jis išvyksta iš Lietuvos iki 18-os metų į profesionalų klubą užsienyje.
Šiuo metu FIBA aiškinasi situaciją dėl vieno talentingiausių Lietuvos krepšininkų, kuris išvyko į Ispaniją neturėdamas 18-os metų ir dabar ten negali rungtyniauti, nes negauna paleidžiamojo rašto iš Lietuvos. Turimais duomenimis krepšininkas buvo sulaukęs pasiūlymų ir iš Lietuvos klubo, bet paragintas agento išvyko į užsienį, nors pagal taisykles negalėjo bendrauti su juo.
Pagal LKF konferencijoje priimtą nutarimą Lietuvos krepšinio federacija klubo paprašė padengti į krepšininko tobulinimą investuotus pinigus, iš kurių 50 procentų atitektų treneriui, 30 proc. – sporto mokyklai, likusi – federacijos tolimesnių rėmimo projektų vystymui.
„Mes sukuriame pakankamai konkurencingą produktą, bet agentai stengiasi kuo ankščiau juos išvežti į Europos šalis, – teigė Šarūnas Sakalauskas, LKF sporto direktorius. – Mūsų noras – tuos žaidėjus įlieti į Lietuvos klubus.“
„Tėvai nesupranta, kad išsiųsdami vaiką jie nėra tikri dėl mokyklos baigimo ir tolimesnės karjeros perspektyvų. Tėvai ne iki galo supažindinami su vaiko galimybėmis baigti mokyklą svetur, taip pat su jo, kaip krepšininko, tobulėjimu užsienio komandoje. Turime tikrai gerų pavyzdžių Lietuvoje, kai krepšininkai gali baigti mokslus, įgyti vidurinį išsilavinimą, tęsti studijas universitete ir tuo pačiu žaisti krepšinį profesionaliai“, – pabrėžė Dainius Adomaitis, Lietuvos vyrų rinktinės treneris.
Artimiausiu metu svarstoma paruošti agentų veiklos Lietuvoje taisykles, pagal kurias tik FIBA licenciją ir LKF išduotą licenciją turintis agentas galėtų vykdyti savo veiklą Lietuvos teritorijoje.