Krepšinio istorija Marijampolėje skaičiuojama nuo 1924 metų liepos 5 dienos, nes tai yra pirmųjų žinomų miesto komandos krepšinio rungtynių data. Prieš 100 metų Šiauliuose liepos 5-7 dienomis vykusioje Lietuvos gimnastikos ir sporto federacijos surengtoje sporto olimpiadoje Marijampolei istorinių rungtynių dalyvėmis tapo Rygiškių Jono gimnazijos mergaičių sporto klubo „Mirga“ krepšininkės.
Marijampolės krepšinio federacijos prezidentas Klemencas Agentas, sveikindamas šventinio 100-mečio renginio svečius, pažymėjo, kad antrąja Lietuvos religija vadinama sporto šaka visai šaliai reiškė ir reiškia kur kas daugiau nei tiesiog žaidimas.
„Šimtmečio minėjimas – tai nepaprasta diena kalendoriuje, visų krepšinio mėgėjų šventė. Krepšinis lydėjo Marijampolę ir miestelėnus ne tik kasdienėje veikloje, bet ir svarbiausiuose valstybingumo raidos etapuose, tad džiugu, kad meilė ir atsidavimas šiai sporto šakai išliko net per sunkiausius laikotarpius, – sakė K. Agentas. – Man krepšinis yra daugiau, nei sportas ar laisvalaikio praleidimo būdas. Aš į jį žiūriu plačiau – kaip į kultūros dalį, patriotiškumo išraišką. Krepšinis – ne tik sportas, tai yra kur kas daugiau.“
Šventinio renginio dalyvius pasveikino Marijampolės miesto meras Povilas Isoda, Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) viceprezidentė Alina Adomaitytė, Seimo nariai marijampoliečiai Kęstutis Mažeika ir Andrius Vyšniauskas, kunigas Marius Rudzinskas, Lietuvos sporto muziejaus ir Krepšinio namų atstovai.
LKF prezidentas Vydas Gedvilas, generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas ir marijampolietis buvęs krepšininkas Darius Songaila sveikinimo žodį tarė iš ekrano, nes šiuo metu su Lietuvos rinktine yra Puerto Rike.
„Marijampolė yra labai svarbus miestas visai krepšinio bendruomenei, čia išugdyta daug trenerių, garsių krepšininkų. 100 metų yra ypatingas jubiliejus“, – sakė V. Gedvilas.
„Marijampolės krepšinio 100 metų buvo nuostabi kelionė, miesto indėlis į Lietuvos krepšinio pergales yra labai didelis ir reikšmingas. Marijampolė yra atstovaujama ir šių dienų Lietuvos rinktinėje, linkiu, kad kitas šimtmetis būtų toks pat sėkmingas mums visiems“, – antrino M.Balčiūnas.
Tuo metu nacionalinės komandos trenerių štabe dirbantis D.Songaila teigė širdimi esantis su savo kraštiečiais.
„Noriu padėkoti visiems, kurie tikėjo manimi mažu vaiku, ypač treneriui Gintautui Žibūdai, pagavusiam mane bėgantį mokykloje ir skyrusiam daug laiko bei darbo“, – kalbėjo marijampolietis.
Būtent G. Žibūdai Marijampolės meras P.Isoda renginio metu įteikė itin garbingą apdovanojimą – Šv. Jurgio, Marijampolės globėjo, ordiną.
„Džiaugiuosi šiuo dideliu apdovanojimu už savo kuklų darbą, bet ne mažiau džiaugiuosi matydamas jus visus čia. Kai kuriuos žmones jau labai seniai mačiau, – šypsojosi pirmasis D. Songailos treneris. – Tas ordinas yra visų jūsų nuopelnas, o aš esu tik labai maža dalelė Marijampolės krepšinio istorijoje. Visą istoriją kūrėte jūs, apdovanojimas yra viso Marijampolės krepšinio įvertinimas.“
Šv.Jurgio, Marijampolės globėjo, medaliu buvo apdovanotas krepšinio organizatorius, LKL teisėjas Deividas Jurkša.
„Yra tekę teisėjauti „Žalgirio“ arenoje, bet čia ant scenos jaudinuosi labiau. Baigiau Sūduvos gimnaziją ir visada žinojau, kad noriu būti krepšinio teisėju. Atidaviau visas jėgas ir svajojau kartą gyvenime išmesti kamuolį „Žalgiriui“. Man tai pavyko. Šiandien salėje yra labai daug jaunimo, kuriam galiu pasakyti, kad per sunkų darbą, bemieges naktis visada ateina įvertinimas, – kalbėjo D. Jurkša. – Kaip dauguma žinote, aš turiu 4 vaikučius. Tačiau turiu ir penktą – oranžinį kamuolį.“
Iš viso renginio metu buvo pagerbta net 116 Marijampolės krepšiniui nusipelniusių žmonių.
Taip pat šventėje buvo pristatyta ir visiems jos svečiams įteikta specialiai 100-mečio jubiliejui išleista G. Žibūdos knyga „Krepšinis Marijampolėje. Istorija, faktai, žmonės“.
Knygos autorius sakė, kad joje skaitytojai ras net 440 nuotraukų, o kai kurios iš jų buvo surastos tik įdėjus itin daug pastangų. Vienas tokių unikalių kadrų – 1938 m. vykusių rungtynių tarp Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos komandos ir 1937 m. Europos čempionų dalyvių bendra nuotrauka.
G.Žibūda žinojo, kad vienas rungtynių dalyvis Klemensas Brazaitis buvo kilęs iš Kazlų Rūdos, tačiau jo buvusioje gyvenamoje vietoje apsilankęs treneris mažai ką pešė. Tik tiek, kad buvusio krepšininko dukra Jūratė gyvena Vilniuje. Įdėjus daugiau pastangų, paaiškėjo, kad moteris yra architektė.
„Ėmus aiškintis, kiek Vilniuje yra architekčių Jūračių, paieškos susiaurėjo iki dviejų žmonių. Pirmuoju skambučiu pataikiau būtent tai moteriai, kurios ir reikėjo. Iš jos gavau ir tą itin ieškotą nuotrauką, ir kitų“, – pasakojo knygos autorius.
Marijampolės krepšinio 100-mečio minėjimo šventė vyko prie pat miesto krepšinio lopšiu buvusios Rygiškių Jono gimnazijos įsikūrusiame kino teatre „Spindulys“, o nuo pirmosios miesto krepšinio aikštelės renginio svečius teskyrė kelios dešimtys metrų.
Šventę įvairino grupės „Voiceless“ pasirodymai, o baigiamuoju renginio akcentu tapo filmo „Kapitonas. Pauliaus Jankūno istorija“ peržiūra.