Įvairios prekybos internetu platformos siūlo įsigyti A.Sabonio pavarde mirgančių marškinėlių, siejamų su seniai nebeegzistuojančia komanda.
Įvairių dydžių marškinėliai su užrašu „Sabonis“ vienoje pusėje, ir užrašu „CCCP“ kitoje, yra siūlomi įvairių spalvų – juodos, baltos ir, žinoma, raudonos.
Kainos svyruoja nuo 14 dolerių iki 44 dolerių už marškinėlius.
Ant kai kurių jų yra sovietinė simbolika – kūjis ir pjautuvas.
„Panašu, kad kažkas be Arvydo Sabonio ir kitų žinios vykdo nešvarų verslą ir dar bando surasti pirkėjų, kuriems buvusi valstybė kelia nostalgiją, – nustebo su A.Sabonio vadovaujančia Lietuvos krepšinio federacija bendradarbiaujančios tekstilės, sportinės aprangos ir sirgalių atributikos gamintojos „Adikopo“ bendrovės komercijos direktorius Skirmantas Strėlis. – Manau, kad tai tikrai yra nelegalu.“
Marškinėlių numeriai skiriasi – ant vienų yra tradicinis 11-asis, ant kitų – 15-asis, kuriuo pažymėta apranga A.Sabonis iš tiesų atstovavo SSSR, kai Lietuva dar buvo okupuota.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, A.Sabonis gynė tik mūsų šalies rinktinės garbę ir su ja laimėjo du olimpinius bronzos medalius bei Europos čempionato sidabrą.
„Pakomentuoti, kokiais tikslais tai daroma – politiniais ar komerciniais – tikrai sunku“, – sakė sporto teisės specialistas Martynas Kalvelis.
Advokatų kontoros „Primus“ vyresnysis teisininkas mano, kad į rinką pateko marškinėliai be Lietuvos krepšinio legendos sutikimo, tačiau užtverti kelią galimai neteisėtam verslui būtų labai sudėtinga.
„Atvejų, kai be sportininko sutikimo naudojamas jo ar jos atvaizdas arba vardas, tikrai pasitaiko, – sakė M.Kalvelis. – Tam, kad komerciniais tikslais būtų naudojamas sportininko atvaizdas ar jo vardas, būtinas sportininko sutikimas, kurio apimtis ir turinys gali skirtis.
Pavyzdžiui, vienu atveju, sportininkas gali duoti sutikimą tam tikram asmeniui gaminti ir platinti sportinius batelius su sportininko vardu ar parašu.
Kai tokių marškinėlių gamintojai yra Honkonge, Kinijoje ar kitose tolimose šalyse, įgyvendinti tokį teisių gynimo būdą būtų beveik neįmanoma.
Kitu atveju, sportininkas, kuris sutinka atstovauti savo šalies rinktinei, gali duoti leidimą, kad federacija ar kiti asmenys gamintų ir platintų rinktinės marškinėlius su sportininko pavarde. Jeigu sportininko atvaizdas ar vardas naudojamas be sportininko sutikimo, sportininkas gali ginti savo teises įstatymų numatytais būdais įskaitant ir teisę pareikšti ieškinį teisme dėl tokių veiksmų uždraudimo, kompensacijos.
Vis dėlto šiuo atveju, kai tokių marškinėlių gamintojai yra Honkonge, Kinijoje ar kitose tolimose šalyse, įgyvendinti tokį teisių gynimo būdą būtų beveik neįmanoma. Galima būtų reikšti pretenzijas ir tokių produktų pardavėjams, kaip ebay ar aliexpress, tačiau ir tokiu atveju tikėtis rezultatų sudėtinga.“