Krepšinio federacijos vadovai pratinasi dirbti nuotoliniu būdu.
Prezidentas Arvydas Sabonis iš namų susiskambina su generaliniu federacijos sekretoriumi Mindaugu Špoku. Šis pirmadienį pradėjo videokonferencijomis.
Nors Lietuvos krepšinio gyvenimas aikštėse apmirė dėl karantino, daug iššūkių matosi horizonte, o ateitį supa daugiau klausimų nei atsakymų.
„Tai neeilinė padėtis, apie kurią knygose nepaskaitysi, – sakė M.Špokas. – Dirbame be panikos, bet balandžio viduryje norėtume jau išgirsti tam tikrus atsakymus.“
LKF šiemet Lietuvoje planuoja rengti tris jai svarbius renginius.
FIBA Europe generalinė asamblėja numatyta gegužės 14-18 d. Vilniuje, o liepą Klaipėdoje planuojamas Europos jaunimo (iki 20 metų) čempionatas.
Bet svarbiausias renginys turi vykti birželio 23-28 dienomis Kauno „Žalgirio“ arenoje, kur olimpiniame krepšinio atrankos turnyre šešios rinktinės, tarp jų ir Lietuvos, turi susikibti dėl vieno kelialapio į olimpines žaidynes Tokijuje.
Tačiau koronovirusas sėja didžiausias abejones.
Svarbiausias klausimas – ar vyks olimpinės žaidynės?
Žaidynių rengėjai kol kas kartoja, kad olimpinės žaidynės Tokijuje turi startuoti laiku.
Japonijos krepšinio lygoje po mėnesio buvo atnaujintas sezonas, nors savaitgalį rungtynės vyko be žiūrovų, o vienas mačas neįvyko dėl susirgusių žaidėjų.
Į didžiausią sporto renginį – olimpines žaidynes pasaulyje investuoti milijardai, o šeštadienį Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe patikino, kad žaidynės turi įvykti nuo liepos 24 iki rugpjūčio 9 dienos.
Bet įvairių sporto šakų olimpiniai atrankos turnyrai jau atidėti dėl viruso, o antradienį Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Thomasas Bachas planuoja plačią telekonferenciją su svarbiausių pasaulio sporto šakų vadovais, tarp jų ir FIBA generaliniu sekretoriumi Andreasu Zagkliu.
„Filosofuoti galima daug, bet šiuo metu informacijos nėra. Teoriškai visko gali būti – olimpinis atrankos turnyras Kaune gali būti ir nukeltas, gali būti ir atšauktas“, – sakė M.Špokas.
Grėsmė: olimpinė atranka be žvaigždžių
NBA ir Eurolygos sezonai dabar yra pakibę ore.
Skirtingai nei čempionatą nutraukusi Lietuvos krepšinio lyga, Eurolyga praėjusią savaitę paskelbė, kad stabdo varžybas mėnesiui, o NBA planetoje prognozuojamas dar ilgesnis sąstingis.
Jei NBA atnaujins sezoną gegužę ar birželį, net ir sutrumpinus pirmenybių formatą, Dariaus Maskoliūno treniruojamai Lietuvos krepšinio rinktinei kyla grėsmė netekti Jono Valančiūno ir Domanto Sabonio – Jono atstovaujama „Memphis Grizzlies“ Vakaruose yra aštunta, o Domanto „Indiana Pacers“ – Rytuose žengia penkta.
Vakaruose septinta rikiuojasi „Dallas Mavericks“, kurios lyderis Luka Dončičius taip pat privalėtų likti NBA kovose, o ne rungtyniauti Slovėnijos gretose Kaune.
Tokiu atveju, olimpinis atrankos turnyras Kaune vyktų be trijų ryškiausių žvaigždžių.
„Aišku, kad labiausiai norisi matyti visas stipriausias komandas stipriausių sudėčių – tą pačią Slovėniją su Luka Dončičiumi, – sakė M.Špokas. – Būtų keista, jei įvyktų taip, kad neatvažiuotų Domantas Sabonis, Jonas Valančiūnas, Luka Dončičius.“
Nėra garantijų ir dėl Eurolygos, tarp jų Kauno „Žalgirio“ krepšininkų atstovavimo rinktinei, jei Eurolyga prailgintų pertrauką ir nuspręstų tęsti sezoną gegužę ar birželį. „Tada padėtis vėl kardinaliai keistųsi“, – nerimavo M.Špokas.
Įmanomas pigus ir tiesus kelias į Tokiją
Dabar atrodo, kad laikas tiksi ir gali būti lemtinga kiekviena savaitė, visam pasauliui kovojant su koronavirusu.
Todėl yra galimybė, kad keturi olimpiniai atrankos turnyrai Kaune, Splite (Kroatija), Viktorijoje (Kanada) ir Belgrade (Serbija) vyktų savaite arba dviem savaitėmis vėliau – tokiu atveju, bilietus laimėjusios komandos kone tiesiai keliautų į Tokiją.
Krepšinio kabinetuose girdisi ir dar vienas, Lietuvai parankus scenarijus.
Jei laiko rengti olimpinius atrankos turnyrus pristigtų, gali būti, kad patekimą į žaidynes lemtų reitingas.
Tokiu atveju, aštuntą vietą FIBA reitinge užimanti Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė iškart patektų į olimpines žaidynes. O šalis sutaupytų kone 3 mln. eurų, kurių prireiks rengiant olimpinį atrankos turnyrą.
Tiesa, šis kelias būtų pražūtingas Lietuvos krepšinio „3 prieš 3“ komandai, kuri pagal reitingą į žaidynes neįšoktų.
Vis dėlto reitingo scenarijus neturėtų būti tas, kurio norėtų FIBA dar ir dėl finansinio aspekto – už teisę rengti olimpinės atrankos varžybas kiekviena šalis turi sumokėti po 2,3 mln. eurų pasaulio krepšinio valdžiai. Iš viso FIBA taip surinktų per 9 mln. eurų. Nėra abejonių, kad rengti atrankos turnyrus Šveicarijoje įsikūrusiems krepšinio vadovams yra naudinga.
Tuo atveju, jei olimpinė atranka vis dėlto būtų atšaukta, Lietuvos krepšinio federacijos nuostoliai būtų minimalūs. 15min žiniomis, kol kas išleista tik arenos rezervacijai, o visą didžiąją sumą FIBA grąžintų.
Ar žmonės nebijos grįžti į arenas?
Daug neatsakytų mįslių lieka krepšinyje, bet net ir sulaukus atsakymų, M.Špoko manymu, liks dar vienas svarbus iššūkis.
„Žmonėms iš vienos pusės bus smagu sugrįžti į tribūnas, bet iš kitos – gali būti baugu psichologiškai. Neįsivaizduoju, padėtis nepavydėtina, – sakė vienas LKF vadovų. – Nors Lietuvoje padėtis atrodo valdoma, kaimynėse šalyse - taip pat, bet dėl kitų valstybių dar sunku pasakyti. Ne veltui kalbama, kad tokia padėtis pasaulyje pirmą kartą nuo II-ojo pasaulinio karo.“