2018 07 01

Be problemų: aukštaūgių vedama Lietuvos rinktinė nubloškė ir Vengriją

Be klaidų. Lietuvos rinktinė be pralaimėjimų užbaigė C grupės kovas pasaulio čempionato atrankoje. Sekmadienio vakarą Budapešte lietuviai 73:50 (19:14, 18:10, 18:13, 18:13) nugalėjo Vengrijos ekipą.
Jonas Valančiūnas
Jonas Valančiūnas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Rungtynių pradžia sėkmingesnė buvo Lietuvos komandai, kuri iškart įgijo pranašumą. Tiesa, vengrai sugebėjo pavojingai priartėti, bet tada įsižaidė pavojingiausia lietuvių grandis.

Jono Valančiūno pradėtą spurtą pratęsė Domantas Sabonis ir Artūras Gudaitis, o Dainiaus Adomaičio auklėtiniai kaipmat susikrovė dviženklį pranašumą dar iki didžiosios pertraukos.

Trečiojo kėlinio pradžioje J.Valančiūno ir Manto Kalniečio dėjimai persvarą padidino jau iki 18 taškų. Tokio atotrūkio vengrams panaikinti jau nebepavyko, o paskutinės rungtynių minutės tebuvo finalinės sirenos laukimas.

Kadangi Vengrijos komandos priekinė linija yra gerokai silpnesnė, tai puikiai atsispindėjo ir aikštėje. J.Valančiūnas pelnė 15 taškų ir nusiėmė 5 kamuolius, A.Gudaitis (13 atk. kam.) ir D.Sabonis (8 atk. kam.) pridėjo po 12 taškų.

Lietuviai kovą po krepšiais laimėjo net 48:23.

Vengrai pataikė vos 35 proc. dvitaškių (16/45 dvit.) ir 27 proc. tritaškių (4/15 trit.).

Lietuvos rinktinė sumetė 66 proc. dvitaškių (23/35 dvit.), tačiau pataikė vos 1 tritaškį iš 11.

Vengrija: A.Kelleris 12, Z.Perlas 10, D.Govensas 8, D.Vojvoda 7.

Lietuva: J.Valančiūnas 15 (5 atk. kam.), A.Gudaitis (13 atk. kam.) ir D.Sabonis (8 atk. kam.) po 12, M.Kalnietis 8 (5 rez. perd.), L.Lekavičius 7, J.Mačiulis ir R.Seibutis po 6.

Rungtynių eiga. Vengrija – Lietuva

Ketvirtas kėlinys. Vengrija – Lietuva

40 min. Viskas. Rungtynės užsibaigė ramiai, o lietuviai iškovojo 6-ąją pergalę per 6-ias rungtynes.

Donatas Urbonas

DONATAS URBONAS, 24sek žurnalistas Budapešte

Įdomi ir tuo pačiu graži Vengrijos sirgalių reakcija. Nors rezultatas aiškus, žiūrovai atsistoję iš savo vietų ploja savo komandai ir skanduoja Vengrijos pavadinimą.

37 min. Lietuviai dar šiek tiek padidino persvarą, komandos žaidžia atvirą krepšinį – 47:68.

34 min. Treneriai jau supranta, kad rungtynės baigtos, todėl metė į aikštę dar nežaidusius krepšininkus – 41:59.

31 min. Vengrijos rinktinės treneris baudžiamas technine pražanga – 37:57.

Vengrai jau juokiasi iš teisėjų. Tik per ašaras, nes, jų akimis, arbitrai nevienodai traktuoja kontaktus. Geriausias to pavyzdys – paskutinis vengrų kontraišpuolis, kurio metu Domantas Sabonis gan fiziškai stabdė priešininkų metimą. Kadangi teisėjo švilpukas tylėjo, arenoje pasipylė keiksmai, o Vengrijos rinktinės treneris ironiška šypsena išėjęs iš savo vietos palydėjo arbitrų sprendimą. Baudų metimų skirtumas kol kas 20-7 lietuvių naudai.

Trečias kėlinys. Vengrija – Lietuva (14:19, 10:18, 13:18)

Eimantas Bendžius irgi žiūri pasaulio futbolo čempionatą. Pasibaigus atakai skirtam laikui, rinktinės puolėjas galva techniškai pamušė kamuolį teisėjui į rankas.

28 min. Vengrai atrado ginklų puolime ir kiek apkarpė lietuvių pranašumą – 37:53.

25 min. Dar vienas J.Valančiūno dėjimas iš viršaus – 29:49.

24 min. D.Sabonis iškišo juvelyrinį perdavimą J.Valančiūnui ir šis įkrovė iš viršaus. Dėjimą greitoje atakoje pridėjo ir M.Kalnietis – 29:47.

23 min. R.Seibutis pataikė sunkų dvitaškį paskutinę atakos laiko sekundę – 27:43.

22 min. Vengrai kėlinį pradėjo dviem sėkmingomis atakomis, tačiau po krepšiais toliau turi daug problemų – 27:39.

Antrajame kėlinyje beveik visus taškus Lietuvos rinktinei pelnė tik aukštaūgiai. Tik Mindaugas Kuzminskas pridūrė du iš visų 18-os. Ypač didelį impulsą žaidimui suteikė Artūras Gudaitis, kuris pakeitė kiek pristabdytą Joną Valančiūną. Lietuvių planas puolime šiose rungtynėse aiškus.

Antras kėlinys. Vengrija – Lietuva 24:37 (14:19, 10:18)

20 min. Nuostabus D.Sabonio dvitaškis, padidinęs skirtumą jau iki 13 taškų – 22:35.

18 min. A.Gudaitis blokavo varžovo metimą, o kitoje aikštės pusėje pelnė dvitaškį su pražanga – 22:32.

17 min. Po ilgesnės pertraukos lietuviai pelnė taškus. Iš viršaus įkrovė A.Gudaitis – 22:27.

Vengrijos sirgaliai mėgaujasi – Jonas Valančiūnas pagaliau sutramdytas. Iš pradžių vengrų treneris Stojanas Ivkovičius susiėmęs už galvos stebėjo, kaip lietuvių centras laužo jo komandos gynybą, o kitoje aikštės pusėje bloškia šalin visus išpuolius. Tačiau kamuoliais sočiai maitintas Jonas galiausiai ėmė strigti kelių varžovų pinklėse ir aistruoliams tai labai patinka.

15 min. JV tęsia nuostabią seriją. Šįkart jis išprovokavo nesportinę pražangą – 20:25.

14 min. J.Valančiūnas vienoje aikštės pusėje uždėjo bloką, kitoje – pelnė taškus – 20:24.

13 min. Vengrai toliau žaidžia sėkmingą atkarpą, D.Adomaitis paprašė minutės pertraukėlės – 20:21.

12 min. Koks Z.Perlo perdavimas ir du taškai! Labai gražus vengrų epizodas –18:21.

Vengrijos rinktinė pasižymi drausminga kieta gynyba, bet už tokią galima pagirti Lietuvos krepšininkus. Ypač preciziškai gynėsi žemesnis rinktinės penketas, pasirodęs antroje kėlinuko pusėje. Starto penketo žaidėjai vengrams leido įmesti 10 taškų, kai atsarginiai mobilesniame penkete – tik 4. Mažesnis penketas leidžia lietuviams keistis ginamaisiais. Tokia taktika pasiteisina – vengrai prieš mobilesnę gynybą pataikė tik 1 metimą iš 5.

Pirmas kėlinys. Vengrija – Lietuva 14:19

8 min. Pražanga prieš iš toli metantį J.Mačiulį leido puolėjui kiek padidinti persvarą –18:13.

6 min. Vengrų metimai kol kas krito ir lietuviams nepavyko didinti atotrūkio – 10:12.

4 min. M.Kalnietis toliau skirsto rezultatyvius perdavimus. Tai jis pradėjo daryti Lenkijoje, kur atliko net 9 perdavimus. J.Valančiūno dėjimas didino persvarą iki trijų – 5:8.

2 min. Komandos kol kas keičiasi taškais, iš toli laimę pabandė ir Jonas Valančiūnas, tačiau jo metimas skriejo pro šalį – 5:4.

Startiniai komandų penketai:

Vengrija: Rosco Allenas, Akosas Kelleris, Zoltanas Perlas, Andras Rujakas, Davidas Vojvoda.

Lietuva: Marius Grigonis, Mantas Kalnietis, Domantas Sabonis, Renaldas Seibutis, Jonas Valančiūnas.

Kompaktiškoje „Spyglio“ arenoje – tik kelios dešimtys laisvų vietų, kurios turėtų užsipildyti mačui įsibėgėjant. Vengrų sirgaliai turėtų būti karšti – prieš rungtynes jų balsuose daug entuziazmo. Bet nurungti skambius Lietuvos gerbėjus bus sudėtinga net šeimininkams. Prieš susitikimo pradžią daugiau nei šimto žaliai geltonų tribūna dominuoja „Tuskecsarnok“ arenoje.