2007–2012 metais R.Šiškauskas vilkėjo Maskvos CSKA aprangą, o 2008-aisiais tapo Eurolygos čempionu. Po karjeros pabaigos – 2014-aisiais – jis buvo paskelbtas Eurolygos legenda.
Vėliau Lietuvos rinktinės trenerių štabe darbavęsis kaišiadoriškis dabar, kaip ir daugelis, diena iš dienos seka nenutrūkstantį naujienų srautą apie Rusijos sukeltą karą nepriklausomoje šalyje.
Ir baisisi.
„Turbūt nėra nė vieno, kuris nesektų. Sunku net apsakyti žodžiais. Niekas nesitikėjo, kad šiais laikais gali prieiti iki karo“, – 15min pasakojo R.Šiškauskas.
43-ejų buvęs krepšininkas penkerius metus leido Rusijoje ir tikina, kad visą rusų tautą dabar nurašyti būtų ne iki galo teisinga.
„Nebūtų teisinga pulti visus, kurie rusiškai kalba. Net ir man būnant ten, buvo žmonių, kurie nepritaria tai Putino politikai. Nereikėtų grynai sakyti apie visą tautą, bet tie, kurie pritaria jo veiksmams ar politikai – juos griežtai smerkiu. Tai šių laikų katastrofa. Ir Lietuvoje, ir kitur yra rusų, kurie mato ir supranta, kas vyksta. Kitas klausimas – dėl viešumo. Sakoma, kad rusams reikia eiti į gatves. Sutinku, kad jei išeitų keli šimtai tūkstančių, visų tikrai nesuimtų ir neuždarytų. Gal galėtų ir aktyviau jie reikštis, bet jie bijo prasižioti, nes uždarinėja už kiekvieną žodį. Absoliučiai jokios laisvės nėra net ir pagalvot kažką prieš“, – svarstė Lietuvos krepšinio legenda.
R.Šiškauskas pažymi, kad rusai, kurie yra keliavę, matę vakarietiško gyvenimo, situaciją gali vertinti ir gana adekvačiai.
„Man dar kyla klausimas: kodėl tada visų oligarchų, valdžios žmonių vaikai mokosi užsienyje, ten gyvena? Londonai, paryžiai, amerikos. Jei taip gerai pas jus, tai laikykite tuos savo vaikus Rusijoje, tegul ten mokosi, dirba. Bet ne. Jie pamatė vakarietišką pasaulį“, – kalbėjo buvęs krepšininkas.
Pats R.Šiškauskas pastaruoju metu daug su rusais nebendravo, tačiau siuntė žinutę CSKA vadovui A.Vatutinui karo pradžioje ir klausė: kokia yra situacija ir kas po galais vyksta?
Aišku, buvo daug keiksmažodžių.
„Tai tik pati pradžia buvo, neaišku, kas ir kaip. Jis irgi pasimetęs, nesitikėjo, kad taip viskas gali būti. Paskutiniu metu kalbėtis neteko, tad nežinau, kokia dabar pozicija. Daug yra tų, kurie nepritaria tam, kas vyksta“, – pažymėjo R.Šiškauskas.
„Aišku, buvo daug keiksmažodžių (iš A.Vatutino pusės – aut. past.)“, – pridūrė buvęs CSKA žaidėjas.
Rusijoje iki karo žaidę ir treniravę lietuviai visi susipakavo lagaminus ir paliko šalį.
„Aš „už“. Jei taip būtų atsitikę mano metu, kada aš žaidžiau, neabejoju, kad būčiau taip pat pasielgęs. Sportas yra sportas, taip, yra kontraktai, bet toks dalykas – tavo požiūris – yra aukščiau visko. Tas pats lyg sakytų, kad reklamuotum ginklus ar narkotikus. Jei tavo vertybės kitos, tai nesuderinama. Taip pat ir su žaidimu ten. Nežinau, kaip reikėtų ten rungtyniauti, jei vyksta tokie dalykai“, – griežtai pasisakė R.Šiškauskas.
Sporto pasaulyje dėl brutalaus ir nepateisinamo karo pasipylė sankcijos Rusijai. Jas įvedė ir Eurolyga, kuri galutinį sprendimą priims vėliau, bet R.Šiškauskas nemato rusų komandų turnyre.
„Aš nežinau, koks bus Eurolygos požiūris, bet šiais metais tikrai nematau variantų. Kaip bus ateityje – ne mes spręsim, yra Eurolygos vadovybė, kuri kalbasi, diskutuoja. Daug kas priklausys ir nuo sankcijų. Net jei ir sakytų, kad žaisti gali – kaip jie skraidys, jei lieka uždarytas oras? Su traukiniu gal nevažiuos į rungtynes“, – šyptelėjo buvęs krepšininkas.
O gal vis dėlto sportas ir politika nesusiję, kaip mėgsta kudakuoti Rusijos atstovai?
„Sportas ir politika yra susiję. Žiūrėkit, iš vienos pusės gal ir būtų galima sakyti, kad kažkur gal yra komanda, kur visi nepritaria karui. Bet kad ir toje pačioje Lietuvoje... Kur tik kažkokios pergalės, paimkim kad ir krepšinį, pirmose eilėse sėdi politikai. Ar sutikimai kažkokie, grįžtam laimėję – sportininkai lieka už nugaros, o pirma eina politikai. Kitur yra taip pat“, – teigė R.Šiškauskas.