2021 01 14

Š.Marčiulionis apie sūnaus sezoną „Ryte“: „Vaikas pats sau nuosprendį pasirašė“

Šarūnas Marčiulionis pirmą kartą per pastarąjį dešimtmetį Naujuosius metus pasitiko ne Amerikoje, o gimtojoje Lietuvoje. Legendinį šalies krepšininką Vilniuje užlaikė COVID-19 pandemija ir verslo reikalai. Be to, būdamas Lietuvoje, jis turi puikią progą iš arti stebėti 18-mečio sūnaus Augusto tobulėjimą Vilniaus „Ryto“ klube.

„Nors Augustui yra 18 metų, bet jis toks old fashion (seno kirpimo – aut past.). Tikiuosi, kad aš jam perdaviau šį bruožą“, – 15min sakė 56-erių metų Šarūnas Marčiulionis.

Augustas Marčiulionis prieš du mėnesius priėmė tylų, bet Vilniaus „Ryto“ sirgalių pagarbą užsitarnausiantį sprendimą.

„Rytas“ praėjusią vasarą džiūgavo sostinėje išlaikęs perspektyvųjį įžaidėją Augustą Marčiulionį, kuris nepasekė kitų trijų Vilnių palikusių vietos talentų Mareko Blaževičiaus, Ąžuolo Tubelio ir Deivido Sirvydžio pėdomis. Bet klubo duotų pažadų netesėjimas praėjusį lapkritį perspektyvaus atakų organizatoriaus vos neprivertė juodai baltai raudoną aprangą iškeisti į tamsiai raudonus / baltus Panevėžio „Lietkabelio“ marškinėlius.

15min žiniomis, NCAA variantą praėjusią vasarą dėl COVID-19 pandemijos ir neaiškumo Amerikoje atmetę Marčiulioniai rimtai svarstė Kėdainių „Nevėžio“ variantą, tačiau „Ryto“ link juos galutinai palenkė pažadėto atsarginio įžaidėjo vaidmuo.

Saugikliu tapo kontrakte įrašytas 13 minučių vidurkis, o kliūtimi – kito įžaidėjo Dovio Bičkauskio sutartis.

15min duomenimis, „Rytas“ intensyviai ieškojo naujos karjeros stotelės 2019-ųjų vasarą į Vilnių persikėlusiam D.Bičkauskiui, tačiau potencialius pirkėjus atbaidė 8 tūkst. eurų siekiantis mėnesinis krepšininko uždarbis.

Įžaidėjų grandyje, kurioje Demetriusą Jacksoną pakeitė Ryanas Boatrightas, susidarė trijų krepšininkų spūstis, stūmusi A.Marčiulionį link tuo metu atsarginio atakų organizatoriaus ieškojusios Aukštaitijos regiono sostinės komandos.

Vilniečiai lapkričio 7-ąją 79:82 krito Pasvalyje. Tai buvo ketvirtoji Donaldo Kairio vadovaujamo „Ryto“ nesėkmė iš eilės, o keturias minutes prieš „Pieno žvaigždes“ žaidęs Augis jau matavosi Panevėžio „Lietkabelio“ marškinėlius.

Lapkričio 23-oji diena buvo lemtinga įžaidėjo apsisprendimui. „Lietkabelio“ apranga jau buvo pasiūta, kontraktas paruoštas, bet Augis negalėjo palikti koronaviruso ir traumų išretintos gimtojo miesto ekipos.

„Jis man sako, negi aš paliksiu „Rytą“ su septyniais sveikais žaidėjais ir eisiu ten, kur dabar yra geriau? Vaikas pats sau pasirašė nuosprendį (juokiasi). Suprantu, kad toks ėjimas būtų šioks toks durų uždarymas, tad aš palaikau jo sprendimą. Man patinka toks požiūris“, – 15min mintimis apie Augio apsisprendimo momentą dalijosi jo tėtis Šarūnas.

Roko Lukoševičiaus nuotr./Augustas Marčiulionis ir Šarūnas Marčiulionis
Roko Lukoševičiaus nuotr./Augustas Marčiulionis ir Šarūnas Marčiulionis

Panašu, kad „Ryto“ klubo galvos negalėjo paleisti šios sistemos talento. Tai būtų tragiškas ėjimas įvaizdžio prasme ir taip ypač sunkų laikmetį išgyvenančiam „Rytui“.

A.Marčiulionis kelių mačų atkarpoje žaidė išties nemažai. Tai, veikiausiai, lėmė paaštrėjusi situacija, žaidėjų migracija, traumos ir koronavirusas.

21 minutę – prieš Kėdainių „Nevėžį“, 20 – prieš Utenos „Juventus“, 29 – prieš Kauno „Žalgirį“, 20 – prieš Panevėžio „Lietkabelį“ ir 25 – prieš Rygos VEF.

Bet pastaroji atkarpa, kai visi žaidėjai sugrįžo – vėl kukli.

Metų pabaigoje prieš Prienų „CBet“ įžaidėjas ant parketo praleido 8 minutes, praėjusios savaitės dvikovose prieš „Juventus“ ir „Nevėžį“ – atitinkamai 5 ir 9 minutės. Nesėkme pažymėtame susitikime Atėnuose Augustas žaidė starto penkete, tačiau vos 5 minutes.

„Reikia greičiau bėgti ir viskas bus greičiau. Aikštelę kirsti reikia per tris sekundes, o ne aštuonias. Tai labai priklauso nuo mūsų įžaidėjų, bet ne tik nuo to. Mums reikia vėl pagauti žaidimą, nežaidžiame taip, kaip rugsėjį ar spalį. Turime sugrįžti į tą ritmą ir greitį. Turime aikštelėje atiduoti tiek minučių, kiek galime. Niekas negaus daugiau minučių tik dėl to, kad jo pavardė yra viena ar kita“, – po pralaimėjimo Utenoje sakė „Ryto“ treneris Donaldas Kairys.

Paskutinis sakinys krepšinio užkulisiuose užkūrė kalbas. Ar ši žinutė skirta beveik 5 minutes žaidusiam Augiui, ar nepasitenkinimą treneriu vis reiškusiam Andre Goudelockui, kuris rungtyniavo 23 minutes?

Įdomu tai, kad vienas D.Kairio aplinkos žmogus kreipėsi į 15min, teigdamas, jog kalba sukasi ne apie A.Marčiulionį, o apie R.Boatrightą, kuris rungtynėse su „Juventus“ ant parketo praleido 19 minučių, o šio žaidimas netenkina „Ryto“ vairininko

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dovis Bičkauskis, Donaldas Kairys, Mindaugas Girdžiūnas, Augustas Marčiulionis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dovis Bičkauskis, Donaldas Kairys, Mindaugas Girdžiūnas, Augustas Marčiulionis

„Šiuo metu Augustas nedaug turi galimybių atsiskleisti. Norėjome likti Vilniaus komandoje ir Vilniaus krepšinio sistemoje, bet visada norisi didesnio vaidmens ir daugiau žaidimo laiko. Norisi, kad tai jis pateisintų savo žaidimu aikštelėje. Jam kiekviena minutė yra brangi. Jis nori parodyti, kad šiame lygyje gali žaisti ir gali žaisti gerai, o aš noriu, kad jam pasisektų. Man rūpi mano vaikas ir man rūpi Vilniaus krepšinis, bet nenoriu, kad dėl manęs kažkas į Augį iš vyresnių komandos žaidėjų pradėtų žiūrėti kitaip, neva aš jį proteguoju. Faktas, kad jis turi įdėti kraujo ir prakaito, kad gautų žaidybinio laiko“, – 15min sakė Šarūnas Marčiulionis.

Jaunasis A.Marčiulionis šį sezoną triskart peržengė dviženklę naudingumo balų ribą.

Vilniuje vykusiame susitikime su Rygos VEF jis per 25 minutes pelnė 15 taškų, atliko 7 rezultatyvius perdavimus ir surinko 17 efektyvumo balų.

Pirmajame mače po sprendimo likti Vilniuje – 18 naudingumo balų prieš „Juventus“. O praėjusio savaitgalio rungtynėse, žaisdamas 9 minutes su „Nevėžiu“, pelnė 7 taškus ir surinko 11 naudingumo balų.

A.Marčiulionio tėtis, lyg paleisdamas strėlę į Donaldo Kairio pusę, akcentuoja, jog sūnui treniruotėse trūksta patarėjo.

„Jis turi sulaukti savo galimybės, savo laiko, – sakė Š.Marčiulionis. – Galvoje Augustas turi labai daug informacijos, kurią žaidimo metu gali įvykdyti tik per didžiulę praktiką. Vienas dalykas yra žinoti, kitas – turėti laiko tai automatizuoti ir realizuoti žaidimo metu. Dabartiniame krepšinyje situacijos keičiasi labai greitai, žaidimas tapo greitesnis, sprendimus priimti reikia labai greitai.

Žinių šlifavimas bei vertimas į automatizmą turi vykti kartu su treneriu. Treneris turi suprasti, ko jam reikia. Aš nežinau, ar treneris buvo priėjęs, pataręs ir parodęs, ko jam reikia. Kai tau yra 18 metų, šalia tavęs turi būti padėjėjas, kuris yra žaidęs krepšinį ir žino, kaip patarti. Aš galiu Augustui patarti už aikštelės ribų ir parodyti, bet kai vyksta treniruočių ar rungtynių procesas, kažkas turi būti šalia. Kažkas, kas būtų kompetentingas. Aš nesėdžiu ant suolo ar tribūnose, nestebiu treniruočių, nematau, kas vyksta, bet norint tikslingai išnaudoti kiekvieną žaidėją, reikalingas idealus krepšinio supratimas.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Šarūnas Marčiulionis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Šarūnas Marčiulionis

Apskritai A.Marčiulionis šį sezoną LKL pirmenybėse žaidžia šalia kontrakte numatyto 13 minučių vidurkio – po 12 minučių per mačą, pelno po 3,9 taško, atkovoja po 2,4 ir perima po 1,2 kamuolio, atkovoja po 1,2 kamuolio, klysta po 1,5 karto ir fiksuoja po 5,4 naudingumo balo.

Čempionų lygoje įžaidėjas nežaidė pirmajame susitikime su Atėnų „Peristeri“, o kitose ketveriose rungtynėse jo vidurkiai siekė 6,5 taško, 3 rezultatyvius perdavimus ir 6,5 naudingumo balo per beveik 14 minučių.

Š.Marčiulionis akcentuoja „Ryto“ žaidimą, kuriame pasigenda minties bei visų krepšininkų įtraukimo.

„Kai aš žaidžiau krepšinį, kiekvienam žaidėjui būdavo skiriama didesnė ar mažesnė derinio dalis, kurioje reikia priimti sprendimą. Treneris turi matyti kiekvieno žaidėjo galimybes, matyti jo stipriąsias puses ir integruoti į derinį, kad žaidėjas turėtų savo šansą mesti, užbaigti ar sukurti. Treneris turi sukurti situacijas žaidėjams. Imkime pavyzdį: Augustas išeis į aikštelę ir ims laužti, veržtis ar atakuoti krepšį. Bet jis juk 18 metų vaikas. Juk nieko nebus, tiesa? Yra pagarba žaidėjams, su kuriais žaidi. Jis ieškos galimybių savo vyresniems komandos draugams, kurie turi daryti rezultatą. Augustas niekada asmeninės statistikos nelaikys aukščiau komandos. Bet tai nereiškia, kad po dviejų minučių jis turi sėsti ant suolo. Kažkas nuo suolo turi pasakyti, kaip reikia žaisti ir kaip geriausiai atsiskleisti“, – dėstė Š.Marčiulionis.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Augustas Marčiulionis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Augustas Marčiulionis

Velniškai sunkus laikotarpis yra ne tik A.Marčiulioniui, bet ir visam „Rytui“, kuris jau daugiau nei du mėnesius negali sustabdyti kraujavimo.

Čempionų lygoje vilniečiai kelionę jau baigė, Lietuvos krepšinio lygoje „Rytas“ su 9 pergalėmis ir 5 pralaimėjimais žengia trečias, tuo metu Karaliaus Mindaugo taurės ketvirtfinalio atsakomajame mače namuose reikalinga žūtbūtinė pergalė prieš „Juventus“.

Kokios priežastys lemia sudėtingą „Ryto“ sezoną?

„Aš turiu savo nuomonę. Nemanau, kad ką nors pasakysiu naujo. Galvoju, kad „Rytui“ reikia daugiau priežiūros. Reikia įdėti daugiau širdies ir kitokio požiūrio, nes komanda dabar negauna pagarbos. Tai yra daugiau vadybiniai reikalai. Kalbant apie žaidybinę pusę, treneris yra naujas, jis eksperimentuoja. Neetiška komentuoti trenerio sugebėjimų, bet jo galimybės dar nėra išsemtos. Jis dar gali parodyti, ką gali, bet sudėtinga išnaudoti visas žaidėjų galimybes, kai pats nesi žaidęs krepšinio“, – teigė Šarūnas Marčiulionis.

VIDEO: „urBONUSas“: S.Babrauskas ir M.Gecevičius baisiai atvirai – kodėl niekas nebegerbia „Ryto“

Nors 18-mečiui įžaidėjui ir visai „Ryto“ komandai šiuo metu yra sudėtingas laikotarpis, Š.Marčiulionis nesigaili, jog sūnus nusprendė likti sostinėje, užuot vykęs į NCAA ar kitą Lietuvos klubą.

„Bus matyti, – apie galimą išvykimą į NCAA kitą vasarą kalbėjo Augusto tėtis, legendinis Lietuvos krepšininkas Š.Marčiulionis. – Sprendimas likti Vilniuje buvo teisingas, nes Amerikos situacija yra neaiški. Augustui yra naudinga žaisti tokiame lygyje, treniruotis su krepšininkais, turinčiais NBA ir kito aukščiausio lygio patirties. Tai yra gera mokykla jam. Aš dar tikiuosi, kad trenerio požiūris pasikeis. Augustas yra motyvuotas ir atsidavęs šiai komandai. Jis pozityvus ir nebijo darbo. Sezonas dar nesibaigė, tad matysime po jo.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų