Kai D.Adomaitis paviešino išplėstinį kandidatų sąrašą su 31 pavarde, kolega Marius Bagdonas prognozavo, kad Martynas Sajus turi 2 procentų tikimybę atsidurti galutiniame dvyliktuke.
„Maždaug tiek procentų ir tikėjausi patekti į sutrumpintą sąrašą“, – bendraudamas su 24sek juokėsi M.Sajus.
Išgirdęs, kad jo pavardė atsidūrė tarp 18-os kviečiamųjų į pirmąją rinktinės stovyklą Palangoje liepos 21-ąją, 21-erių krepšininkas pats patikrino naujienas internete.
Bingo!
Planavęs vasarą su Lietuvos studentų rinktine, lyg per kelis kursus M.Sajus peršoko į nacionalinę komandą.
Bet D.Adomaitis buvo atviras – tiek M.Sajus, tiek E.Kairys sąraše atsidūrė todėl, kad nepavyko pasikviesti sveikatos problemų turinčių Antano Kavaliausko ir Egidijaus Mockevičiaus.
Tad žvelgdamas į ateitį ir neprognozuojamą rinktinės sudėtį per FIBA langus rudenį ir žiemą, Jono Kazlausko įpėdinis turėjo ieškoti įdomių rezervų.
Tą jis paaiškino ir būsimiems debiutantams.
Rūpesčiai Turkijoje
M.Sajus su D.Adomaičiu nekontaktavo nei patekęs į išplėstinį sąrašą, nei prieš pat oficialų sprendimą.
Tuo tarpu E.Kairys sulaukė trenerio skambučio ketvirtadienio vakarą. Sąrašas viešai buvo pristatytas penktadienio rytą.
„Vakarieniavome su draugais ir sulaukiau trenerio skambučio, – pasakojo E.Kairys. – Pokalbis buvo trumpas. Jis tik pasiteiravo, ar esu sveikas ir ar spėsiu išgyti iki rinktinės stovyklos.“
Dėl nelemtos pėdos traumos 26 metų 207 cm ūgio krepšininkas praėjusį sezoną sužaidė tik 17 rungtynių.
Turkijos čempionate E.Kairys gaudavo pasireikšti vid. po 15 minučių, per kurias spėdavo sukrapštyti 7,4 taško (62,9 proc. dvit.), sugriebdavo 3,9 atšokusio kamuolio ir rinkdavo 10,8 naudingumo balo.
Ušake žaidimas buvo paremtas per perimetro žaidėjus, tad dažniausiai E.Kairys statydavo užtvaras, graibstydavo kamuolius, gindavosi, padėdavo komandos draugams ir įnešdavo į žaidimą energijos.
Beje, puolime atkovodavęs po 2 kamuolius, pagal šį rodiklį, statistiką skaičiuojant per 40 minučių, E.Kairys Turkijoje buvo šeštas.
„Šį sezoną žaidžiau nedaug. Netikėjau, kad mane kvies, nes sezonas man nebuvo geriausias. Aišku, žiauriai nustebau“, – pripažino E.Kairys.
Jis nebuvo geriausias dėl pėdos traumos, kuri išmušė „centrą“ iš rikiuotės sezono viduryje gruodį.
Turkijos gydytojai E.Kairiui parengė nepasiteisinusią reabilitaciją, kuri kainavo brangiai – grįžęs ant parketo lietuvis vėl pajuto skausmą, turėjo operuotis ir 4 pastaruosius mėnesius nežaidė krepšinio.
Tik dabar po truputį jis grįžta į ritmą ir pluša individualiai. Tikina, kad spės atsigauti iki rinktinės stovyklos.
M.Sajus: „Tėvai džiaugiasi net labiau nei aš. Aišku, jie nepatirs to streso, kurį stovykloje patirsiu aš.“
„Nepasakysi, kad neatvažiuosiu, kai atsirado toks šansas, – sulaukęs kvietimo net nedvejojo E.Kairys. – Vilčių gal kažkiek ir yra, bet daug jų nededu. Bandysiu padėti treniruotėse.
Tačiau man šis kvietimas reiškia daug. Turbūt dauguma žaidėjų svajoja patekti į stovyklą ir parodyti, ko yra verti.“
Lenkijoje užsiaugino sparnus
Tuo tarpu jo kolega M.Sajus laukia rinktinės stovyklos trykšdamas energija.
Prieš 5-6 metus į krepšinio treniruotes atvestas žaidėjas pirmą kartą paragavo legionieriaus duonos Gdansko Starogardo „Polpharma“ klube.
Pas trenerį Mindaugą Budzinauską rungtyniavęs ir nemažai pasitikėjimo įgijęs Martynas Sajus per 23,5 minutės pasižymėdavo 9,9 taško (59 proc. dvit.), 6,3 atkovoto kamuolio ir 1,2 bloko.
Statistiškai jis tapo vienu naudingiausių žaidėjų visoje Lenkijos krepšinio lygoje. Vietos žurnalistai išrinko aukštaūgį geriausiu čempionato jaunu žaidėju.
Prieš metus retai pakildavęs nuo Kauno „Žalgirio“ suolo, Lenkijoje M.Sajus gavo daugiau žaidimo minučių ir aikštėje pasijautė užtikrinčiau.
Jis dažniau meta, dažniau imasi iniciatyvos ir pats išgyvena situacijas.
„Gal kai kurie sprendimai buvo per daug drąsūs, bet manau, kad jaunam žaidėjui to reikėjo. Gal dėl to taip gerai sekėsi. „Žalgiryje“ turėjau savo vaidmenį ir žaidžiau pagal jį. O Lenkijoje buvo laisvesnis krepšinis“, – samprotavo M.Sajus, kuris pagal sutartį priklauso Kauno „Žalgiriui“, bet realu, kad kitą sezoną vėl žais Lenkijoje.
Pats M.Budzinauskas kvietėsi jaunuolį į komandą matydamas jį kaip gynybinio plano krepšininką. Tačiau M.Sajus pradėjo solidžiau žaisti nugara į krepšį, drąsiau metė iš vidutinio nuotolio, pademonstravo įvairesnių puolimo ginklų.
D.Adomaitis tą įvertino.
Vos pristatęs visuomenei kandidatų sąrašą, rinktinės treneris paskambino M.Sajui ir pasiūlė individualų pasiruošimo planą. Aišku, jaunasis „centras“ kaip kempinė sugėrė ir priėmė visą informaciją.
„Tėvai džiaugiasi net labiau nei aš. Aišku, jie nepatirs to streso, kurį stovykloje patirsiu aš, – juokėsi M.Sajus. – Net nustebau, kiek daug žmonių tada parašė ir pasveikino.“
Septintoje Lenkijos pirmenybių komandoje atsiskleidęs M.Sajus neseniai dalyvavo talentų stovyklose Los Andžele ir Trevize, kur jį stebėjo NBA skautai.
Jis iš pradžių buvo pateikęs paraišką dalyvauti NBA naujokų biržoje, bet kandidatūrą atsiėmė. Tai tebuvo taktinis jo ir agento sprendimas.
Gal treneriui Adomaičiui patiks mano darbas ir paims. Gal tiksiu sistemai. Aišku, čia labai optimistiškas požiūris.
„Stovykloje Los Andžele buvo dvi grupės: TOP-20 būsimos naujokų biržos šaukimų ir prasčiau vertinami, daugiausiai – europiečiai. Supratau, kiek dar trūksta iki NBA ir kad tikrai turiu labai daug dirbti. Ten skautai akcentavo silpnąsias puses. Tai tritaškio metimas ir driblingas“, – įspūdžiais dalijosi M.Sajus.
Labiausiai jam įstrigo fotografija su „Los Angeles Clippers“ žvaigžde Chrisu Paulu. Nors išsamiau su NBA ekstraklasės įžaidėju progos pakalbėti neturėjo, M.Sajus gavo motyvacijos injekciją – daug dirbdamas gal vieną dieną ir jis galėtų peržengti NBA slenkstį.
Lenkijoje užsiauginęs sparnus, M.Sajus nekantrauja atvažiuoti į pirmąją stovyklą Palangoje.
„Čia niekada negali žinoti, – apie pernykštį Mariaus Grigonio pavyzdį, kai snaiperis į stovyklą irgi vyko tik apsiuostyti, bet prasimušė į olimpinį dvyliktuką, kalbėjo M.Sajus. – Gal treneriui Adomaičiui patiks mano darbas ir paims. Gal tiksiu sistemai.
Aišku, čia labai optimistiškas požiūris. Žaisti su tokio aukšto lygio krepšininkais man bus neįkainojama patirtis. Patekimas į dvyliktuką priklauso ne visiškai nuo manęs, bet aš pats dirbsiu ir atiduosiu visą save.“