2015 09 07

Sensacija: lietuviai paskutinę sekundę krito prieš belgus

Jono Kazlausko vadovaujama Lietuvos rinktinė Europos čempionate patyrė pirmąjį pralaimėjimą. Po atkaklios kovos ir Matto Lojeski metimo paskutinę sekundę Lietuvos krepšininkai 74:76 (20:12, 15:23,19:22, 20:19) nusileido belgams.
Rungtynių akimirka / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Lietuvos rinktinė užtikrintai pradėjo rungtynes ir pirmajame kėlinyje gana lengvai tvarkėsi su užduotimis puolime ir gynyboje bei pirmavo 20:12.

Antrojo kėlinio pradžioje lietuviai įgijo net 13 taškų pranašumą. Puikiai Paulių Jankūną pakeitė ir pirmuosius taškus Europos čempionate pelnė Domantas Sabonis. Pasižymėjo ir kitas debiutantas – Artūras Milaknis.

Tačiau įpusėjus kėliniui belgai spurtavo ir pasinaudoję lietuvių klaidomis išlygino rezultatą 35:35. Trečiajame kėlinyje belgai pataikė 3 iš 4  tritaškius ir toliau spaudė lietuvius.

Teisėjai dar kelias minutes svarstė, ar kamuolys spėjo įkristi į krepšį, ir priėmė belgams palankų verdiktą.

Ketvirtajame kėlinyje užvirė kova taškas į tašką. Jonas Valančiūnas, kuris iš viso surinko 25 taškus ir atkovojo 12 kamuolių, vedė lietuvius į kovą ir puolime, ir gynyboje, tačiau fortūna nuo Lietuvos rinktinės nusisuko.

Likus žaisti daugiau nei minutę mūsiškiai pirmavo saugia 6 taškų persvara. Tačiau belgai įmetė tritaškį, čia pat atėmė kamuolį ir dar kartą pataikė iš toli. Paskutinę minutę rezultatas buvo lygus 74:74. Lietuviai galėjo laikyti kamuolį iki pabaigos, bet likus keturioms sekundėms Mantas Kalnietis, ilgai bumpsėjęs kamuolį, ryžosi mesti tritaškį. Kamuolys atšoko nuo lanko link baudos linijos. Jį sugriebęs Samas Van Rossomas pasileido į priekį, bet iš po krepšio nepataikė per Manto Kalniečio rankas. Tačiau jau tiksint paskutinei sekundei ranką kyštelėjo M.Lojeski ir kamuolys atsidūrė krepšyje.

Švieslentėje degė nuliai, todėl teisėjai dar kelias minutes svarstė, ar kamuolys spėjo įkristi į krepšį ir priėmė belgams palankų verdiktą.

Belgijos rinktinės lyderis M.Lojeski iš viso surinko 20 taškų.

Lietuva: J.Valančiūnas (12 atkv.kam.) 25, P.Jankūnas 13, D.Sabonis 10, M.Kuzminskas ir M.Kalnietis (13 rez.perd.) po 7, J.Mačiulis ir R.Seibutis po 4, A.Milaknis ir L.Lekavičius po 2, D.Gailius, A.Kavaliauskas ir R.Javtokas taškų nepelnė.

Belgija: M.Lojeski 20, J.Tabu 16, S.Van Rossomas 13, A.Hervelle 11, J.Mwema 10.

Lietuviai čempionato starte išvargo pergalę 69:68 prieš ukrainiečius ir užtikrintai 68:49 parklupdė aikštės šeimininkus latvius.

Panašiai čempionatas klostosi ir belgams. Pirmajame mače jie turėjo daug vargo ir 67:78 nusileido latviams, o sekmadienį atsigriebė su kaupu ir tarsi bokso kriaušę sudaužė Estijos rinktinę – 84:55.

Rodikliai. Lietuvos rinktinė buvo aiški šio mačo favoritė ir pirmavo kone pagal visus statistinius rodiklius.

Lietuva Rodiklis Belgija
68,5 Taškai 75,5
35,9 proc.  Dvitaškių taiklumas 51,4 proc.
15 Asmeninės pražangos 23,5

Istorija. Iki šiol lietuviai su belgais buvo sužaidę penkias tarpusavio dvikovas ir keturis kartus pergalę šventė mūsų šalies krepšininkai. Iki pirmadienio vienintelį pralaimėjimą šios šalies ekipai mūsiškiai patyrė prieš dvidešimt metų, kai Belgijos Alsto mieste vykusiame mače netikėtai nusileido savo oponentams 83:85.

Skaičiai. Europos čempionate belgai žaidžia 16-ąjį kartą. Aukščiausias šios komandos pasiekimas – 4-oji vieta 1947 metais Čekoslovakijoje vykusiose pirmenybėse.

Belgijos rinktinės sudėtis

15:27

Nacionaliniai valstybių himnai nuskambėjo. Komandos pasirengę mūšiui.

15:30

Lietuvos rinktinė rungtynes pradeda tradiciniu starto penketu: Mantas Kalnietis, Renaldas Seibutis, Jonas Mačiulis, Paulius Jankūnas ir Jonas Valančiūnas.

15:32

Pirmuosius taškus rungtynėse iš vidutinio nuotolio per varžovo rankas pelno Jonas Valančiūnas – 2:0.

15:34

Aštrus Renaldo Seibučio reidas baigiasi dviem taškais, tačiau kitoje aikštės pusėje taikliu metimu atsako Axellis Hervelle.

15:36

Kaip ir planuota, lietuviai savo atakas stengiasi užbaigti per Joną Valančiūną, kuris prieš savo oponentus turi ryškią tiek ūgio, tiek meistriškumo persvarą – 6:4.

15:37

Axelis Hervelle ir toliau nesustabdomas. Trečiasis taiklus jo metimas – 6:6.

15:39

Jonas Valančiūnas dar prideda du taškus.

15:40

Kevinas Tumba puskabliu vėl lygina rezultatą – 8:8.

15:41

Gražus Manto Kalniečio perdavimas ir Jonas Valančiūnas pelno dar du taškus – 10:8. Belgai atsako taikliu metimu, tačiau nespėja apsiginti nuo žaibiškos M.Kalniečio atakos – 12:10.

15:44

Nuostabiai pirmus du mačus sužaidęs Paulius Jankūnas pataiko du baudų metimus ir išveda lietuvius į priekį – 14:10. Jį iš karto Jonas Kazlauskas keičia Domantu Saboniu.

15:46

Veržliai sužaidžia Mindaugas Kuzminskas – 16:12.

15:46

Jonas Valančiūnas pelno dešimtąjį savo tašką – 18:12.

15:47

Mindaugo Kuzminsko reidas. Lietuviai pradeda pavojingai tolti – 20:12.

15:47

I kėlinys. Lietuva – Belgija 20:12.

15:51

Samas van Rossomas pataiko iš aikštės krašto ir pelno pirmą belgų tritaškį. Mūsiškiai priekyje – 20:15.

15:56

Paulius Jankūnas ir toliau demonstruoja įspūdingą formą. Taiklus Kauno „Žalgirio“ kapitono tritaškis – 26:15. Kitas mūsų ketvirtasis numeris Domantas Sabonis daužo varžovų gynybą iš po krepšio – 30:17.

16:00

Visas lietuvių žaidimas ir toliau grindžiamas per priekinę liniją, o belgai šiam mūsiškių koziriui priešnuodžių neturi.

16:02

Artūras Milaknis baudų metimais pelno pirmuosius savo taškus čempionate – 32:19.

16:03

Jonas Valančiūnas toliau siautėja po varžovų krepšiu. Sėkmingas „centro“ puskablis – 34:19.

16:06

Belgai atgauna kvapą. Mantas Kalnietis klysta varydamas kamuolį ir Lionelis Bosco pelno lengvus du taškus.

16:07

Dar vienas taiklus varžovų išpuolis. Lietuvių persvara tirpsta – 34:31.

16:07

Iš +13 lieka tik +3. Jonas Valančiūnas baudžiamas puolime.

16:08

Axelis Hervelle mažina lietuvių persvarą iki minimumo – 34:33.

16:09

Mantas Kalnietis pataiko tik vieną baudos metimą, o kitoje aikštės pusėje taikliai ataką užbaigia Samas Van Rossomas.

16:10

II kėlinys. Lietuva – Belgija 35:35.

16:26

Kėlinio pradžioje belgai išsiveržė į priekį – 35:37.

16:27

Paulius Jankūnas lygino rezultatą – 37:37.

16:28

Mattas Lojeski padėjo belgams pirmauti net keturiais taškais, tačiau pusiausvyrą atstatė Mantas Kalnietis 41:41.

16:30

Samas Van Rossomas pataikė tritaškį, bet Jono Valančiūno metimas su pražanga ir vėl lygino rezultatą 44:44.

16:32

Jonathanas Tabu pataikė tritaškį – 47:44.

16:33

Renaldo Seibučio dvitaškis mažino skirtumą iki taško – 46:47.

16:34

Belgai pataikė tritaškį su Jono Valančiūno pražanga – 51:46.

16:35

Paulius Jankūnas skirtumą mažino baudos metimais – 48:51.

16:36

Mattas Lojeski pataikė dvitaškį – 53:48.

16:39

Domantas Sabonis pataikė vieną baudos metimą iš dviejų – 49:53.

16:40

Mattas Lojeski toliau rinko taškus iš po lietuvių krepšio – 55:49.

16:41

Mindaugas Kuzminskas pataikė vieną baudos metimą iš dviejų – 50:55.

16:42

Domanto Sabonio dvitaškis mažino skirtumą iki trijų taškų – 52:55.

16:44

Jonathanas Tabu pataikė dvitaškį – 57:55.

16:46

Mindaugas Kuzminskas pataikė du baudos metimus – 54:57.

16:47

Po III kėlinių Lietuva – Belgija 54:57.

16:49

Ketvirtajame kėlinyje į aikštę sugrįžo Jonas Valančiūnas.

16:50

Jono Valančiūno dvitaškis mažino skirtumą iki taško – 56:57.

16:51

Mantas Kalnietis išvedė lietuvius į priekį – 58:57.

16:51

Belgai atsakė tritaškiu – 60:58.

16:52

Jonas Valančiūnas lygino rezultatą 60:60.

16:53

Po antro iš eilės Jono Valančiūno reido belgai prašė pasitarimo – 62:60.

16:55

Samas Van Rossomas tritaškiu persvėrė rezultatą – 63:62.

16:56

Jonas Mačiulis vėl persvėrė rezultatą – 64:63.

16:56

Jonathanas Tabu taip pat atakavo taikliai – 65:64.

16:57

Lukas Lekavičius atstatė lietuvių pranašumą 66:65.

17:02

Jonas Valančiūnas didino lietuvių pranašumą iki trijų taškų 68:65.

17:02

Mattas Lojeski lygino rezultatą 68:68.

17:02

Jonas Valančiūnas vėl išvedė lietuvius į priekį 70:68.

17:03

Paulius Jankūnas pelnė labai svarbius taškus 72:68.

17:06

Jonas Mačiulis pataikė svarbius baudos metimus 74:68.

17:07

Jonathanas Tabu pataikė tritaškį 71:74.

17:07

Belgai tuoj pat perima kamuolį ir lygina rezultatą 74:74.

17:08

Nesėkminga greita Luko Lekavičiaus ataka ir toks pats belgų atsakymas. Paskutinė ataka – mūsų.

17:09

Mantas Kalnietis meta tritaškį – pro šalį. Samui Van Rossomui užteko 4 sekundžių atsidurti po mūsų krepšiu, bet metimas netaiklus, tačiau paskutinę sekundę ranką kyšteli Mattas Lojeski ir kamuolys įšoka į krepšį. 74:76.