Jonas Valančiūnas tuo metu sukiojosi vidinio kiemo krepšinio aikštelėje.
„Kaip taisyklingai kreiptis į prezidentę?“ – klausė jis prezidentės patarėjų.
„Ekscelencija, kiti sako – ponia prezidente“, – išgirdo J.Valančiūnas.
Pasitempęs jis nekantriai laukė garbingos viešnios. Daliai Grybauskaitei geriausias Lietuvos vidurio puolėjas norėjo aprodyti savo vardo paauglių dienos namus „Išvien“.
Juose J.Valančiūnas subūrė savotišką savo komandą. Tik vietoj 12 žaidėjų ten buvo 12 į rizikos grupes įtrauktų vaikų, patiriančių elgesio ir emocinių sutrikimų.
Iš pirmo žvilgsnio nekaltos išvaizdos vaikai galėtų jums išvardyti aibę Vilniaus policijos komisariatų, į kuriuos pateko dėl savo šunybių. J.Valančiūno siekis – ištraukti tokius vaikus iš gatvių ir nukreipti juos teisinga linkme. Kai kuriems tai paskutinis šansas prieš patenkant į griežtesnes įstaigas.
Tai bus pirmoji tokio pobūdžio įstaiga šalyje, kurioje probleminio elgesio vaikai gaus specialistų pagalbą draugiškoje aplinkoje.
„Labai džiaugiuosi, kad mano kampanijos „Už saugią Lietuvą“ ambasadorius įvykdė savo pažadą įkurti mokyklą sudėtingiems vaikams, kuriems reikia dėmesio, ir per sportą, discipliną padės vaikams jaustis reikalingiems bei atstos jiems antrus namus“, – Birželio 23-osios g. kiemo aikštėje pasakojo D.Grybauskaitė.
Prezidentė simboliškai išmetė ginčo kamuolį būreliui vaikų, kurie kamerų apsuptyje vis bandė pataikyti į krepšį. Įdomu, kad ir D.Grybauskaitė anksčiau bent 10 metų žaidė krepšinį ir netgi atstovavo Vilniaus komandai tarpmokyklinėse varžybose.
Bet J.Valančiūnas vaikams pasiūlys ne tik oranžinį kamuolį. Nuo 12 val. kasdien duris atversiantys paauglių dienos namai vaikus edukuos, užims įvairiausia sportine veikla, pokalbiais su savo sričių specialistais ir žymiais žmonėmis.
Vaikams bus teikiama psichologinė pagalba, o jų maitinimą taip pat finansuoja J.Valančiūnas.
Pasitempęs J.Valančiūnas aprodė D.Grybauskaitei ir dienos namų patalpas. Jos įsikūrė buvusioje Lietuvos krepšinio federacijos būstinėje – apie tai priminė LKF logotipas ant linoleumo šalia įėjimo.
Nedideli kambariai paruošti skirtingoms veikloms. Patalpose netrūksta J.Valančiūno gyvenimo akcentų. Viename kambarėlyje kabėjo 14-uoju numeriu pažymėti JV marškinėliai su Lietuvos rinktinės žaidėjų parašais. Ant kitos sienos koridoriuje – J.Valančiūno vaikystės nuotraukos.
Atsakomybių lentoje, koridoriaus gale, vaikams surašytos ir suskirstytos buitinės užduotys. Padėjėjų kategorija subtiliai įvardinta „rezultatyviu perdavimu“.
Pats dienos namų įkūrėjas J.Valančiūnas juose lankysis tik ne sezono metu. 9-10 mėnesių per metus jis leidžia Kanadoje, kur gina „Toronto Raptors“ garbę.
Bet kol J.Valančiūnas grumsis NBA aikštėse, „Išvien“ dienos namuose suksis jų direktorė Lina Gedmintienė.
„Labiausiai noriu padėkoti Linai, nes be jos nei aš būčiau ką padaręs, nei kažkada būtų nutikę kažkas panašaus. Ji dirbo labai nuoširdžiai, tvarkėsi ir viską padarė. Nebuvo lengva, bet va, namai yra“, – savo pagalbininke didžiavosi J.Valančiūnas.
Kol jis su prezidente, L.Gedmintiene ir vaikais pozavo prie JV dienos namų, šalia įsikūrusios statybinių medžiagų parduotuvės merginos su šypsenomis žvilgčiojo pro langą ir stebėjo susibūrimą 5-ojo namo kiemelyje.
Žinomi veidai gatvėje traukė praeivių žvilgsnius. Vairuotojai iš pravažiuojančių automobilių net atsisukdavo įsitikinti, ar ką tik savo akimis matė Joną Valančiūną.
„Grybauskaitė sveikinosi išvažiuodama!“ – didžiavosi vienas statybininkas.
Išlaikyti dienos namus J.Valančiūnui padeda ir NBA žaidėjų asociacija (NBPA). NBA kaupia pinigus už žaidėjų technines pražangas ir rimtesnius krepšininkų/trenerių nusižengimus ir vėliau juos skirsto įvairioms labdaringoms organizacijoms.
Pavyzdžiui, tos vienkartinės 25 tūkst. vertės baudos, kurias krepšininkai gauna už teisėjų kritiką, vėliau nukeliauja į bendrą NBA paramos fondą.
Tiesa, kad gautum konkrečią sumą iš NBPA, privalai pats įnešti analogišką pinigų kiekį.
„Mes tik pradedame ir žengiame pirmuosius žingsnius. Dar nežinome, su kokiais sunkumais galime susidurti, kokių poreikių turės vaikai, kokių reikalavimų turėsime laikytis. Dar nežinome ir tikslaus biudžeto, bet tikimės, kad jo nepritrūks. O su gerų žmonių, kurių pastaruoju metu atsirado gana nemažai, pagalba, manau, viskas vyks pagal planą“, – pasakojo J.Valančiūnas.
Nors didžiąją metų dalį leidžia toli, kitoje Atlanto vandenyno pusėje, J.Valančiūnas nelieka abejingas įvykiams tėvynėje. Jį sukrėtė kraupi žmogžudystė birželio pabaigoje Vilniuje, kai 13-metį akmeniu uždaužė jo bendraamžiai.
„Problema nėra maža. Mano gyvenime irgi buvo visokių dalykų. Dabar pažiūri ir prisimeni, koks buvai bukas. Būtų smagu, kad tokie vaikai mokytųsi iš kitų klaidų. Nereikėtų pajusti savo kailiu, ką reiškia turėti problemų. Turime tikslą mokyti vaikus ir rodyti jiems gerą pavyzdį“, – tikino J.Valančiūnas.
Pats JV vaikystėje ir paauglystėje nebuvo labai problematiškas vaikas. Į žiniasklaidą jis buvo patekęs dėl vairavimo be teisių 17-os, kai jau žaidė Vilniaus „Lietuvos ryte“.
Kiti nusižengimai tebuvo smulkmenos: vienas kitas išdužęs langelis. Sykį pradinėse klasėse jis lakstė koridoriumi ir trinktelėjo durimis. Durys buvo stiklinės ir visas stiklas išbyrėjo. Maždaug 8-metis Jonas pabėgo iš įvykio vietos, bet netrukus grįžo ir prisipažino.
Jono Valančiūno paauglių dienos namuose „Išvien“ bus sprendžiamos didesnės vaikų problemos, tačiau krepšininkas su savo komanda pasirengęs ištiesti savo ilgą pagalbos ranką.
Per 6 metų karjerą NBA jau 45 mln. JAV dolerių (neatskaičiavus mokesčių) uždirbęs vidurio puolėjas niekada neslėpė patriotinių jausmų savo šaliai. Dar nuo 15-os jis rungtyniavo visose Lietuvos rinktinėse, pradedant 16-mečių komandomis.
Nesitaškydamas investicijomis kitomis sportininkų pasaulyje populiariomis kryptimis, J.Valančiūnas nusprendė prisidėti prie Lietuvos gerovės kitais būdais.
„Esu iš Lietuvos. Čia mano namai. Gimtinė. Manęs nereikėjo net įtikinėti“, – pridūrė 213 cm ūgio centras.
J.Valančiūno naudingumas paprastai skaičiuojamas pelnytais taškais ir atkovotais kamuoliais. Tačiau efektyviausius rodiklius krepšininkas pradėjo rinkti užribyje.