„Per savo gyvenimą esu pasirašęs daug sutarčių su klubais(foto – sutartis su „Knicks“), reklamos užsakovais ir t.t. Tačiau „sutartis“ su Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM vienareikšmiškai – prasmingiausia, – savo feisbuko paskyroje parašė M.Kuzminskas. – Šis mano parašas nepadės iškovoti medalio, bet galbūt kažkada padės „iškovoti“ didesnę pergalę – gyvybę.“
34 metų krepšininkas atkreipė dėmesį į dar vieną svarbų dalyką:
„Daugelis bijome pagalvoti apie mirtį ar apie tai, kas laukia mūsų po jos. Bet tik pagalvokime, kaip jaučiasi tie žmonės ir jų artimieji, kurie laukia jų likimą nuspręsiančių organų.
Visi šioje Žemėje esame laikini, tad tikiu, kad kuomet manęs čia nebus, bent taip prisidėsiu prie kitų žmonių vilties.
P.S. Itin svarbu net tik užpildyti paraišką, bet ir tai, kad apie tai žinotų Jūsų artimieji, nes būtent jie duos galutinį sutikimą dėl organų donorystės.“
Suprasti akimirksniu
- Būtinybė atlikti organų transplantaciją iškyla, kai kiti gydymo metodai ir būdai tampa nebeefektyvūs – tuomet gydytojų konsiliumas priima sprendimą, kad pacientui būtinas donorinis organas ar audinys.
- Donorinis organas recipientui (žmogui, laukiančiam transplantacijos) parenkamas pagal tam tikrus kriterijus: ligos sunkumą, kraujo tyrimus, donoro ir recipiento ūgio bei svorio suderinamumą, kitus medicininius parametrus.
- Lietuvoje įteisintos dvi organų donorystės rūšys – donorystė po mirties ir gyvoji donorystė:
- Donorystė po mirties: a) Donorystė po smegenų mirties; b) Neplakančios širdies donorystė
- Gyvoji donorystė: a) Inkstą dovanoja sutuoktinis arba artimas giminaitis; b) Porinė donorystė*
- *Porinė donorystė yra teisiškai reglamentuota, tačiau Lietuvoje kol kas nėra taikoma.