Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 12 31

TOP 5: Lietuvos krepšinį šiais metais sudrebinę įvykiai

2017-ieji metai buvo tikrai įdomūs Lietuvos krepšiniui. Ne taip dažnai suskambame visame pasaulyje, bet šiais metais šalies krepšinio aktualijos JAV aprašytos ir neigiamai, ir labai spalvingai. „Lietuvos ryto“ buvęs prezidentas Gedvydas Vainauskas Vakarus pašiurpino savo rasistiniais pareiškimais, o garsiųjų Ballų sprendimas žaisti „Vytaute“ krepšinio naujienų flagmanus privertė krautis lagaminus į Prienus. Pateikiame penkis labiausiai sukrėtusius įvykius šiais metais.
Domantas Sabonis, Lietuvos rinktinė ir Ballai
Domantas Sabonis, Lietuvos rinktinė ir Ballai / 15min.lt montažas

„Lietuvos ryto“ rasizmo skandalas

Vasaros pradžioje Lietuvos krepšinį sudrebino įvykis, kurio metu garsiai nuskambėjome visame pasaulyje. Didžiausi krepšinio portalai ESPN ar „The Vertical“ aprašė šiais laikais šokiruojantį skandalą Lietuvoje – krepšinio klubo „Lietuvos rytas“ prezidentas Gedvydas Vainauskas interviu metu pareiškė, kad komandoje negali būti daugiau nei dviejų juodaodžių krepšininkų, nes šie sudaro getus.

Negalima taip – maksimum du juodaodžiai žaidėjai.

„Visada buvo požiūris, kad daugiau dviejų juodų... dviejų juodaodžių krepšininkų komandoje neturi būti. Atsitiko taip, kad treneris Tomas Pačėsas mėgsta žaisti su juodais žaidėjais, juos kontroliuoti, auklėti ir viską daryti.

Atsitiko taip, kad atsirado keturi juodi žaidėjai, susibūrė tokia, kaip pavadinti, gauja jų. Negalima taip – maksimum du juodaodžiai žaidėjai. Per dvidešimties metų praktiką aš galiu pasakyt – ir visos komandos taip turėtų daryti. Ne daugiau dviejų juodaodžių“, – savo išmintimi dalijosi G.Vainauskas.

Toks rasizmas viduryje dienos šokiravo krepšinio pasaulį. Iš pradžių nerišliai atsiprašinėjęs, kad buvo neteisingai suprastas, galiausiai G.Vainauskas atsistatydino iš pareigų. Eurolygos pasmerktas Vilniaus klubas taip išvengė rimtesnių sankcijų ir pasitiko naują išganytoją Antaną Guogą. Tiesa, šio valdymas truko vos tris mėnesius ir baigėsi taip pat skandalingai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gedvydas Vainauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gedvydas Vainauskas

Domantas Sabonis atsidūrė Indianoje

Pačiame vasaros įkarštyje, liepos 1-ąją dieną, ne tik Lietuvą, bet ir NBA sukrėtė vieni didžiausių tarpsezonio mainų. Kovą dėl „Indiana Pacers“ lyderio Paulo George‘o laimėjo „Oklahoma City Thunder“ ekipa, kuri mainais išsiuntė Domantą Sabonį ir Victorą Oladipo.

„Buvau šokiruotas, kadangi tuo metu ruošiausi Vasaros lygai ir gavau skambutį, o tada viskas, keliavau į Indianą. Tačiau esu laimingas būdamas čia, kadangi tai man yra didelė galimybė“, – po mainų pasakojo D.Sabonis.

Vasarą visi keikė Indianos ekipą, kuri savo žvaigždę atidavė už du labai vidutinius krepšininkus.

Čia tinka labai geras posakis – tik laikas parodo, kas yra teisus. Vasarą visi keikė Indianos ekipą, kuri savo žvaigždę atidavė už du labai vidutinius krepšininkus. „Tai vagystė“, „Indiana kvailio vietoje“ ir panašios antraštės rėkavo krepšinio portaluose. Tačiau metų pabaigoje girdime visai kitokią dainelę. Oklahomos ekipa su Russellu Westbrooku ir Paulu George‘u stringa, o štai „vidutiniais“ išvadinti Victoras Oladipo ir D.Sabonis – tiesiog žiba.

NBA apžvalgininkai dabar pripažįsta, kad D.Sabonis nebuvo tinkamai išnaudojamas Oklahomos ekipoje ir šie mainai jam lyg laimėjimas loterijoje. Nors Oklahomoje jis pirmąją sezono dalį praleido starto penkete, o Indianoje šios pozicijos dar nepasiekė, lietuvis puikiai įsilieja į žaidimą ir yra giriamas už puikų komandinį žaidimą.

Vienintelis minusas šioje istorijoje – primygtinai Indianos klubo organizacijos paprašytas D.Sabonis nusprendė šią vasarą nepadėti Lietuvos rinktinei. Tiesa, naujausiame interviu krepšininkas patikino, kad kitą vasarą dega noru padėti nacionalinei komandai.

„Scanpix“/AP nuotr./Domantas Sabonis
„Scanpix“/AP nuotr./Domantas Sabonis

Lietuvos rinktinė iškrito aštuntfinalyje

Lietuvos krepšinio rinktinė iškrito Europos čempionato aštuntfinalyje. Ne olimpinėse žaidynėse ar pasaulio čempionate – likome devinti Europoje. Tai prasčiausias rinktinės pasirodymas nuo 2009 metų, kai tenkinomės vienuolikta vieta.

Tai prasčiausias rinktinės pasirodymas nuo 2009 metų

Po dviejų sidabro medalių serijos iš eilės teko nuryti karčią graikišką piliulę aštuntfinalyje. Lietuvos rinktinė dominavo D grupėje Tel Avive, tačiau lietuviai tikėjosi, kad viskas dar tik prasideda ir Stambulas taps naujų užkariavimų vieta. Deja. Po pirmosios kovos Turkijoje teko krautis lagaminus namo.

„Negali vienas pralaimėjimas sugriauti komandos. Negalime kaltinti vienas kito, turime išlikti komanda. Tai yra svarbiausia. Apie savo likimą dar negalvojau“, – į klausimus apie savo ateitį rinktinėje kalbėjo prie jos vairo debiutavęs D.Adomaitis.

Tiesa, federacija net nesirengė parodyti durų perspektyviam strategui. Pykti ant Lietuvos rinktinės krepšininkų buvo sunku. Nusileisti pajėgei Graikijos rinktinei – maža gėda, o kritikuoti Dainiaus Adomaičio sukurto rinktinės žaidimą sunku. Be Indianoje likusio Domanto Sabonio, veterano Pauliaus Jankūno ir netikėtai traumuoto Luko Lekavičiaus besivertę lietuviai demonstravo gražų ir stabilų krepšinį. Graikai šįkart buvo stipresni, tačiau Lietuva tikrai nepasitraukė iš pasaulio elito. Tai jau spėjo įrodyti planetos čempionato atrankos cikle, kur be gausybės lyderių sutraiškė Kosovą ir Lenkiją.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Dainius Adomaitis ir Mantas Kalnietis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Dainius Adomaitis ir Mantas Kalnietis

Lietuvos krepšinis skęsta skolose

Kiek abstraktesnė, bet vis labiau plintanti ir garsėjanti Lietuvos krepšinio problema – skolos. Dėl jų labiausiai kenčia krepšininkai, kurių atlyginimai vėluoja mėnesiais, tačiau rinkoje tai taip įprasta, kad net tabu dėl to skųstis.

Šią spengiančią tylą nutraukė Kėdainių „Nevėžio“ legionierius Malcolmas Grantas. Kėdainių klubo treneris Ramūnas Cvirka sukritikavo krepšininką, kuris neatvyko į rungtynes ir kaltino jį sužvaigždėjimu.

Labiausiai kenčia krepšininkai, kurių atlyginimai vėluoja mėnesiais, tačiau rinkoje tai taip įprasta, kad net tabu dėl to skųstis.

„Priežastis, kodėl šiandien nežaidžiau, yra tokia, kad „Nevėžis“ mano, jog žaidėjai turi žaisti už dyką.

Kodėl reikia sakyti, kad Malcolmas Grantas mano, jog yra žvaigždė. Ne, Malcolmas Grantas turi šeimą ir nežaidžia už dyką. Nepasirašiau nemokamo kontrakto“, – atkirto krepšininkas.

Klubo direktorė Ingrida Marijošienė suskubo paneigti šią informaciją ir tikino, kad šiuo metu yra atsiskaityta su visais krepšininkais. Tai supykdė buvusius komandos žaidėjus, kurie susivienijo ir paviešino gėdingus faktus. „Nevėžis“ vis dar skolingas devyniems buvusiems žaidėjams, kurie žaisdami klube dėl skolų buvo vejami iš butų ir restoranų.

Kėdainių klubas tikino, kad pelningesnių pasiūlymų sulaukęs M.Grantas negali palikti klubo, tačiau įsipareigojimų nevykdymo netoleravo FIBA. Jos sprendimu krepšininkas priverstinai buvo išregistruotas iš klubo ir galėjo laisvai palikti Lietuvą.

Netrukus paaiškėjo, kad skolos smaugia ir daug didesnį šalies krepšinio flagmaną – Klaipėdos „Neptūną“. Vykstant rietenoms tarp klubo savininkų „Neptūną“ paliko lyderiai Mindaugas Girdžiūnas ir Arnas Butkevičius. Kol kas kalbama, kad „Neptūno“ skolos siekia 800 tūkst. eurų, todėl komandos likimas neaiškus.

Šioje istorijoje įtartinai tyli Lietuvos krepšinio lyga (LKL), kuri turėjo prieš sezoną licenzijuoti komandas, tačiau vieša paslaptis, kad skolos neužkerta kelio į aukščiausią šalies krepšinio lygą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Girdžiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Girdžiūnas

Ballai žais Prienuose

Prie šio teiginio dar tiktų klaustukas. Tačiau net jeigu LiAngelo ir LaMelo Ballai su garsiuoju tėtušiu taip ir neatvyks į Lietuvą, Prienai jau išgarsėjo pasaulyje.

19-metis LiAngelo Ballas ir 16-metis LaMelo Ballas pasirašė pirmas profesionalias sutartis gyvenime ir sausį turėtų atvykti į Lietuvą.

„The New York Times“ aiškinosi, kodėl garsieji Ballai pasuko į šį užkampį.

Jų tėvas LaVaras Ballas – buvęs amerikietiškojo futbolo žaidėjas, dabar garsus verslininkas, vyriausiasis brolis Lonzo Ballas šiemet antruoju šaukimu pakviestas NBA naujokų biržoje ir dabar ryškiai spindi „Los Angeles Lakers“ komandoje.

LaVaro sprendimas savo sūnus išsiųsti į niekam nežinomą Rytų Europos valstybę sudrebino NBA. Visi suskubo ieškoti informacijos apie Prienus ir pasklido mitai apie angliškai nekalbantį mažytį miestelį ir keistą „Vytauto“ trenerį Virginijų Šeškų. Po savaitės jau patys amerikiečiai važinėjo po Prienus ir „The New York Times“ aiškinosi, kodėl garsieji Ballai pasuko į šį užkampį.

Finansinių problemų kamuojamam klubui tai buvo išsigelbėjimas. Rėmėjai daug noriau rikiuojasi prie klubo, kurio kiekvieną žingsnį seka ir JAV žiniasklaida.

VIDEO: "Ginčas": didžiausi 2017 metų sukrėtimai
AFP/„Scanpix“ nuotr./LaVaras Ballas, LaMelo Ballas ir LiAngelo Ballas
AFP/„Scanpix“ nuotr./LaVaras Ballas, LaMelo Ballas ir LiAngelo Ballas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai