2015 08 05

„Žalgirio“ naujokas Brockas Motumas – prestižinės Australijos talentų kalvės atstovas

​Antradienį Kauno „Žalgiris“ paskelbė apie pirmąjį klubo artėjančio sezono legionierių. Juo tapo 24 metų Australijos rinktinės atstovas 208 cm ūgio 111 kg svorio Brockas Motumas. Trečius metus iš eilės nesėkmingai NBA duris praverti bandęs sunkusis krašto puolėjas Kaune praleis mažiausiai metus, su galimybe sutartį pratęsti dar vieneriems metams.
Brockas Motumas
Brockas Motumas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

B.Motumas – išskirtinės australų krepšininkų rengimo programos atstovas

Praėjęs klubinis sezonas Australijos krepšinio sirgaliams buvo išskirtinis. NBA lygoje šiai šaliai atstovavo net 7 krepšininkai. Negarantuotą sutartį su „Utah Jazz“ pasirašęs būsimasis „Žalgirio“ naujokas galėjo tapti ir aštuntuoju australu stipriausioje pasaulio lygoje, bet Jutoje užsibuvo tik iki spalio. Vis tik Okeanijos valstybės sirgaliams liūdėti tikrai nebuvo dėl ko, nes NBA finale pirmąsyk tarpusavyje varžėsi du šios šalies atstovai ir antrus metus iš eilės NBA čempionu tapo bent vienas australas.

Be to, artėjančiais metais pirmasis NBA naujokų biržos šaukimas yra prognozuojamas australui Benui Simmonsui. Tai jam leistų tapti jau antruoju australu po Andrew Boguto, kuriam suteikiamas toks pripažinimas.

Daugeliui krepšinio aistruolių tokie Australijos krepšinio pasiekimai galėtų atrodyti kiek netikėti, tačiau ši sėkmė nėra atsitiktinė. Tai yra daugiau nei tris dešimtmečius puoselėjamos žaidėjų rengimo sistemos rezultatas.

Australijos krepšinio meistriškumo centras – taip vadinasi vienas iš 36 Australijos sporto instituto įkurtų sporto šakų centrų, kuriuose rengiami talentingiausi šalies sportininkai. Šalies sostinėje Kanberoje įsikūrusiose olimpinėse bazėse neslepiama, jog jų tikslas yra pamatyti kuo daugiau australų ant olimpinių žaidynių podiumų.

Į būtent krepšinio meistriškumo centrą kasmet yra atrenkama po penkiolika perspektyviausių šalies mokyklose besimokančių krepšininkų. Šiems suteikiamos vienerių metų stipendijos, kurios padengia mokslo bei gyvenimo išlaidas.

Metus laiko krepšininkai gyvena griežto rėžimo sąlygomis ir yra rengiami tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Sportininkai kasdien treniruojasi su geriausiais šalies specialistais, prižiūrimi patyrusių sporto medikų, yra išmokomi, kaip taisyklingai maitintis bei prižiūrėti savo kūną, jog turėtų sėkmingas karjeras.

Išskirtinis šio krepšininko žaidime pastebimas elementas, vadinamasis „euro-stepas“, kuriuo jis įveikia lėtesnius tiesioginius oponentus.

Išskirtinis dėmesys yra skiriamas ir tam, kad žaidėjams būtų įskiepytas psichologinis nusiteikimas, jog jie visuomet sau turi keltis aukščiausius tikslus ir to siektų juodu darbu. Australijos rinktinės treneris Andrejus Lemanis viename interviu yra teigęs, jog vienas geriausių šios sistemos pavyzdžių yra Matthew Dellavedova, kuriam būtent sunkus darbas leido tapti vienu labiausiai aptarinėjamų šių metų NBA finalo serijos krepšininkų.

Šią prestižinę krepšininkų rengimo sistemą yra praėję visi šiuo metu NBA rungtyniaujantys australai. Taip pat ir lietuviams puikiai pažįstami buvę Vilniaus „Lietuvos ryto“ žaidėjai Bradas Newley, Matthew Nielsenas, Aronas Baynesas, o dabar mūsų šalies sirgaliai galės susipažinti ir su kitu šios sistemos atstovu, „Žalgirio“ naujoku B.Motumu.

VIDEO: Brocko Motumo žaidimo analizė

B.Motumo privalumai ir trūkumai

Pirmiausia, krepšinio ekspertai pastebi, jog tylus krepšininkas pasižymi sunkiu darbu ir žinojimu, ko jis nori – savybėmis, kurios diegiamos Australijos krepšinio meistriškumo centre. Geru pataikymu iš toli pasižymintis 208 cm ūgio puolėjas mėgsta po treniruočių atlikti šimto tritaškių metimų serijas.

Apibūdinamas kaip „sunkusis kraštas su lengvojo krašto sugebėjimais“, 2008 metais tapo Australijos krepšinio lygos geriausiu jaunuoju žaidėju. Verta paminėti, jog prieš B.Motumą šiuos apdovanojimus iškovojo A.Bogutas ir „San Antonio Spurs“ įžaidėjas Patrickas Millsas.

Vienas iš „Utah Jazz“ skautų kaip šio žaidėjo privalumą išskyrė jo krepšinio intelektą. Žinodamas savo stipriąsias ir silpnąsias puses, B.Motumas tobulina tuos žaidimo aspektus, kurie leistų jam tapti ne labiau universaliu, o sustiprintų ir tiktų atitinkamą žaidimą propaguojančioms komandoms.

Apibūdinamas kaip „sunkusis kraštas su lengvojo krašto sugebėjimais“, 2008 metais tapo Australijos krepšinio lygos geriausiu jaunuoju žaidėju

Kadangi nėra apdovanotas išskirtiniu šuoliu ar jėga, kuri leistų jam sėkmingai grumtis baudos aikštelėje, B.Motumas savo žaidimą modeliuoja žaisdamas toliau nuo krepšio. Dėl taiklios rankos jis geba ištraukti iš baudos aikštelės oponentų sunkiuosius krašto puolėjus, kuriuos vėliau gali įveikti dėl savo greito pirmojo žingsnio ir solidžios kamuolio kontrolės arba šiems pasilikus arčiau krepšio smeigti taiklų tolimą metimą.

Išskirtinis šio krepšininko žaidime pastebimas elementas, vadinamasis „euro-stepas“, kuriuo jis įveikia lėtesnius tiesioginius oponentus.

Krepšininkas yra giriamas už sugebėjimą skaityti situacijas aikštelėje. B.Motumas itin greitai pamato, kada jam reikia veržtis į baudos kovoti dėl atšokusio kamuolio, o kada verta bėgti į greitą puolimą, kur jis pelno lengvus taškus.

Buvęs žaidėjo treneris Vašingtono universitete pažymi, jog B.Motumas yra vienas tų žaidėjų, kurie geba pelnyti taškus nebūdami savanaudžiais, o tiesiog puolime mokėdami būti laiku ir vietoje.

VIDEO: Brocko Motumo žaidimo epizodai iš Las Vegaso vasaros lygos

Tačiau stipriausioje pasaulio lygoje norinčiam įsitvirtinti australui pirmiausia koją kiša fizinės jėgos stygius ir trumpos rankos. Tai jam trukdo gynyboje kovojant prieš fiziškai stiprius ir atletiškus NBA puolėjus.

B.Motumas, žaisdamas toliau nuo krepšio, susiduria su problemomis, jei yra aktyviai spaudžiamas savo varžovo. Tokiu atveju jam tampa sudėtinga atiduoti kamuolį savo komandos draugui. Tokiose situacijose dažnai prarandama daug atakos laiko arba ši baigiasi klaidomis, kurių krepšininkas praėjusį sezoną Australijos lygoje darydavo po daugiau nei dvi.

Šio australo atvykimas į Kauno „Žalgirį“ komandai turėtų suteikti universalumo. Jis su Pauliumi Jankūnu sudarys įdomų sunkiųjų kraštų tandemą. Galima jau dabar nuspėti, jog kitą sezoną, kuomet aikštelėje bus B.Motumas, bus galima pamatyti greitą puolimą organizuojančius žalgiriečius bei taikliais tritaškiais pasibaigiantį „pikenpopą“.


Paulius Bakanauskas. Pagrindinė domėjimosi sritis sporte – krepšinis. Rašydamas visuomet stengiuosi surasti mane dominantį temos aspektą. Siekiu į jį įsigilinti, jog galėčiau pateikti išsamią nuomonę, kuri praplėstų tiek krepšiniu besidominčio skaitytojo, tiek mano paties žinias.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų