2017 10 15

Artūro Karnišovo rankose – nauja NBA sensacija?

Prieš ketverius metus niekas nė neįsivaizdavo, kad dabar prieš NBA sezoną kelsime didžiausią klausimą: ar kas nors turi šansų pasipriešinti „Golden State Warriors“? Niekas nė neįtarė, kad ta komanda bus didžiausia ir tokia dominuojanti jėga NBA. Gali būti, kad analogiškoje pasaloje dangstosi dar viena NBA dinastija. Ir ji – „Denver Nuggets“ generalinio vadybininko iš Lietuvos, Artūro Karnišovo rankose. Pateikiame ESPN straipsnį apie „lietuviško“ klubo potencialą.
Artūras Karnišovas
Artūras Karnišovas / „Twitter“ nuotr.

Pažiūrėkite atidžiau ir pamatysite dar vieną Vakarų konferencijos komandą, kuri seka „Golden State Warriors“ pėdsakais.

Tai ne naujos superkomandos Hjustone ar Oklahomoje. Ir tai ne Lonzo Ballas su dviem būsimais maksimalių sutarčių žaidėjais Los Andžele 2018-aisiais.

Tai Denveris. Taip, Denveris!

Lyginant šių metų „Nuggets“ sudėtį su „Warriors“ komanda iki triumfo NBA, gali būti, kad pražiopsome dar vieną būsimą nuostabią lygos organizaciją.

Strikes and Spares ????❌????

A post shared by Martynas Pocius (@mpocius) on

„Warriors“ susidėliojo čempionišką branduolį daugiausia per naujokų biržos loterijos šaukimus (iki 14-ojo), ne loterijos šaukimus (nuo 15-ojo), sumanydami mainus ir įsigydami vieną labai svarbų žaidėją vasaros turguje.

Komandos branduolį dažniausiai sudaro aštuoni žaidėjai. Keturi iš aštuonių branduolio žaidėjų į Denverį atvyko per naujokų biržą. Trys vaidmenų žaidėjai gauti per mainus, o vienas svarbus krepšininkas įsigytas vasaros turguje.

Tokia pati formulė kaip „Warriors“ 2013–2014 metais.

„Warriors“ komplektacija (2013–2014 m.) „Nuggets“ komplektacija (2017–2018 m.)
Stephenas Curry (7 šaukimas) Jamalas Murray'us (7 šaukimas)
Klay Thompsonas (11 šaukimas) Emmanuelis Mudiay (7 šaukimas)
Harrisonas Barnesas (7 šaukimas) Nikola Jokičius (41 šaukimas)
Draymondas Greenas (35 šaukimas) Gary Harrisas (19 šaukimas)
Andre Iguodala (turgus) Paulas Millsapas (turgus)
Andrew Bogutas (mainai) Wilsonas Chandleris (mainai)
Davidas Lee (mainai) Masonas Plumlee (mainai)
Steve'as Blake'as (mainai) Willas Bartonas (mainai)

Naujokų biržoje abi komandos turėjo nueiti sunkų kelią – gavo šaukimus už pirmojo penketo borto.

Tačiau „Warriors“ sugebėjo 7, 11 ir 35 šaukimais pasirinkti būsimus Visų žvaigždžių žaidėjus. Tokia tikimybė skaičiuojama 1 iš 200.

Panašiu keliu žengia Nikola Jokičiaus, Gary Harriso, Jamalo Murray ir Emmanuelio Mudiay kompanija.

Skamba beprotiškai, bet niekas nieko įspūdingo nežadėjo ir „Warriors“ trejetui. Pagal NBA rodiklį, kuris pamatuoja žaidėjo indėlį į pergales, „Nuggets“ būrys tik labai nežymiai nusileidžia „Warriors“ žvaigždėms 2012–2013 metais.

Prieš pirmąjį branduolio triumfą 2015-aisiais „Warriors“ irgi pasitiko 2013–2014 m. sezoną su didžiuliais iššūkiais Vakarų konferencijoje, kurioje laukė per vieną Ray Alleno tritaškį nuo NBA čempionų titulo likę „San Antonio Spurs“, „Oklahoma City Thunder“ su nuostabiu Kevino Duranto ir Russello Westbrooko duetu, „Los Angeles Clippers“ su Chrisu Paulu ir sveiku Blake'u Griffinu bei „Houston Rockets“ su nauju Jameso Hardeno ir Dwighto Howardo tandemu.

NBA specialistai prognozavo „Warriors“ tik šeštąją vietą Vakaruose. Tokią jie ir užėmė, iškritę pirmajame atkrintamųjų varžybų raunde, kai 3-4 nusileido „Clippers“.

Šiemet panašus likimas prognozuojamas „Nuggets“.

Išskirtinis žaidėjas

„Scanpix“/AP nuotr./Nikola Jokičius
„Scanpix“/AP nuotr./Nikola Jokičius

Stepheno Curry ir Nikola Jokičiaus žaidimo stilius kardinaliai keičiasi. Stephenui Curry tais magiškais tritaškiais neprilygsta niekas kitas, o tokie tolimi šūviai atrakina bet kokią gynybą.

Tačiau NBA nėra jokio kito tokio aukštaūgio kaip Nikola Jokičius, diriguojančio komandos puolimui taip, kad šis nuo praėjusio sezono gruodžio vidurio buvo geriausias visoje lygoje.

Ne „Warriors“, „Nuggets“, kurie pernai net nepateko į atkrintamąsias varžybas.

Palyginti su 2013–2014 m., 22-ejų N.Jokičius yra trejais metais jaunesnis ir jau dabar statistiškai efektyvesnis, nei buvo S.Curry.

Be to, kitaip nei S.Curry, serbas yra dvipusiškas žaidėjas – dominuoja puolime, bet nėra tuščia vieta gynyboje.

Galbūt N.Jokičiaus gebėjimas kurti žaidimą nepatenka į NBA rekordų knygas taip, kaip S.Curry tritaškiai, tačiau faktas, kad praėjusį sezoną už aukštaūgį daugiau trigubų dublių rinko tik Russellas Westbrookas, Jamesas Hardenas ir LeBronas Jamesas, pasako labai daug.

Skaičiuojant statistiką per 36 minutes, N.Jokičius atlikdavo vidutiniškai 6,3 rezultatyvaus perdavimo. Tai net 174 procentais daugiau nei vidutinis NBA vidurio puolėjas.

Taigi, N.Jokičiaus įgūdžiai puolime yra keičiantys žaidimą, o jo darbą turėtų palengvinti pastiprinimas po krepšiu – Paulas Millsapas, kuris labai pravers centrui gynyboje.

Palaukite, o kur tai matyta?

Protingas pasirinkimas turguje

AFP/„Scanpix“ nuotr./Paulas Millsapas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Paulas Millsapas

Kai Andre Iguodala prisijungė prie „Warriors“, jis buvo tarp 20-ies NBA žaidėjų, kurie darė savo komandai didžiausią teigiamą įtaką.

A.Iguodala turėjo universalaus ir gerai besiginančio žaidėjo statusą, bet tai nebūtinai buvo NBA žvaigždės profilis.

Kai S.Curry 2014-aisiais pateko į simbolinį NBA penketą, o Davidas Lee ir Klay Thompsonas užkėlė savo taškų vidurkį iki 18-os, A.Iguodala sužaidė nerezultatyviausią savo sezoną karjeroje (vid. 9,3 taško).

Bet kai šis puolėjas būdavo aikštėje su S.Curry, D.Lee ir K.Thompsonu, šis ketvertas rinkdavo 17,1 taško daugiau nei varžovai. Be A.Iguodalos likęs trejetas sukombinuodavo tik 3,4 taško daugiau nei priešininkai (per 100 atakų).

P.Millsapas praėjusį sezoną žaidė „Atlanta Hawks“ klube. Palyginimui, be šio aukštaūgio, „Hawks“ įmesdavo net 7 taškais mažiau, nei jam būnant ant parketo. Šis indėlis net didesnis, nei buvo A.Iguodalos 2012–2013 m. sezoną Denveryje, prieš persikeliant į „Warriors“.

P.Millsapas yra vienas iš septynių NBA žaidėjų, kuriam per tris pastaruosius sezonus pavyko patekti į penkioliktuką krepšininkų, kurių indėlis komandos teigiamam rezultatui buvo didžiausias.

Šiame elitiniame klube dar yra tokie žaidėjai kaip LeBronas, J.Hardenas, S.Curry, Chrisas Paulas, R.Westbrookas, D.Greenas ar Kawhi Leonardas.

P.Millsapas naująjį sezoną pasitinka būdamas 32-ejų – dvejais metais vyresnis nei prieš ketverius metus A.Iguodala. Bet tada niekas irgi negalėjo pagalvoti, kad Iggy taps labai svarbia dominuojančios „Warriors“ jėgos dalimi.

„Tritaškis ir gynyba“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gary Harrisas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gary Harrisas

„23-ejų, fantastiškas taiklumas iš toli ir potencialas tapti elitiniu „tritaškiai ir gera gynyba“ žaidėju.“ Ką jums taip primena?

Prieš ketverius metus taip kalbėjo apie K.Thompsoną, o dabar taip pat kalbama ir apie „Nuggets“ snaiperį Gary Harrisą.

Jeigu ne „Splash brolis“ Stephenas Curry, K.Thompsoną vadintume geriausiu metiku pasaulyje.

Bet taip pat K.Thompsonas 2017-ųjų NBA finalo serijoje buvo dažniausiai Kyrie Irvingą dengęs „Warriors“ žaidėjas. Kai jis stodavo prie NBA puolimo mašinos, šis krepšį atakavo tik 38 procentų taiklumu ir per vieną ataką rinko vid. 0,8 taško.

Tai labai aukštas barjeras G.Harrisui, bet šis 4 metų 84 milijonų JAV dolerių sutartį pasirašęs 23-ejų snaiperis turi potencialo.

Būdamas tų pačių metų G.Harrisas buvo rezultatyvesnis už K.Thompsoną (skaičiuojant statistiką vid. per 36 min.), taikliau metė tritaškius ir įnešė didesnį indėlį į pergales.

G.Harriso įgūdžiai metant tritaškius yra fatališkai svarbūs puolimo schemose, kurios braižomos aplink centrą N.Jokičių. Beje, G.Harrisas iš aikštės kampų tritaškius smaigstė net 54 procentų taiklumu – praėjusį sezoną tai buvo antras geriausias rezultatas NBA.

Tačiau gynyboje G.Harrisui bus sunku prilygti K.Thompsonui, kuris yra 8 cm aukštesnis už įpėdinį Denveryje (201 cm).

Mažai kas įsidėmėjo, bet „Warriors“ pastaruosius tris sezonus buvo viena iš penkių geriausiai besiginančių NBA komandų. Tad jeigu „Nuggets“ nori tapti elitine organizacija, jai reikės didesnio G.Harriso indėlio gynyboje.

Specialusis ingredientas

„Scanpix“ nuotr./Draymondas Greenas
„Scanpix“ nuotr./Draymondas Greenas

„Warriors“ netapo ypatinga komanda, kol žvaigždžių lygiu nesuspindėjo Draymondas Greenas.

Net ir S.Curry, K.Thompsono ir A.Iguodalos kompanijai reikėjo D.Greeno universalumo, pasiaukojimo komandai, patikimo pataikymo iš toli, universalios gynybos ir agresijos puolime.

Mažai kas tikėjosi, kad 2012–2013 m. sezoną po 13 minučių žaidęs D.Greenas taps tokia neatsiejama „Warriors“ pergalių dalimi.

D.Greenas tada buvo šešėlyje už Davido Lee, Andrew Boguto, Carlo Landry ir net Festuso Ezeli nugaros.

Bet jau 2013–2014 m. D.Greenas pagal teigiamą įtaką komandai įsiterpė į 25 geriausių NBA žaidėjų ratą.

Denveris irgi turi žaidėjų, kurie gali sužibėti. Daugiausia žadantis atrodo gynėjas Jamalas Murray, kuris antrąjį sezoną NBA pasitinka duodamas didesnę teigiamą įtaką komandai nei D.Greenas prieš 4 metus.

Juolab kad 20-metis J.Murray pateko į NBA trejais metais jaunesnis nei D.Greenas. Taigi, J.Murray dar turi laiko pasivyti garsųjį pavyzdį.

„Scanpix“ nuotr./Jamalas Murray NBA „Kylančių žvaigždžių“ rungtynėse
„Scanpix“ nuotr./Jamalas Murray NBA „Kylančių žvaigždžių“ rungtynėse

Net jei tas specialusis ingredientas nėra J.Murray, „Nuggets“ turi dar penkis pirmojo rato šaukimus, kurie ne vyresni nei 22 metų: Juancho Hernangomezas, Emmanuelis Mudiay, Trey'us Lylesas, Malikas Beasley ir Tyleris Lydonas.

Kita vertus, ne visada labiausiai evoliucionuoja tie žaidėjai, iš kurių tikimasi daugiausia.

Pavyzdžiui, anksčiau „Warriors“ organizacijoje daug vilčių buvo dėta į 8-ąjį šaukimą Harrisoną Barnesą. Nors šis tapo patikimu starto penketo žaidėju, nesudrebino NBA taip, kaip D.Greenas.

Jauno talento ant suolo būrimas suteikia galimybę iškeisti tuos patrauklius žaidėjus į žvaigždę. Visi kalba, kiek daug talento turi „Boston Celtics“, bet „Nuggets“ talento skrynia atrodo ne ką kukliau.

Juolab kad Denveris turi visus pirmojo naujokų biržos rato šaukimus ir su tokiais resursais ateityje galėtų taikytis į tokius žaidėjus kaip Mike'ą Conley, Kyle'ą Lowry, Bradley Bealą, CJ McCollumą ar kažką iš panašaus kalibro.

Denveris dar neturėtų organizuoti čempioniško parado artėjančiam birželiui. Tokie dalykai užtrunka.

Kaip parodė „Warriors“ pavyzdys, organizacijoms sunku sukelti NBA revoliuciją be tokios klasės žaidėjų kaip L.Jamesas. Kai „Warriors“ laimėjo čempionų žiedus 2015-aisiais, tapo pirmąja lygos komanda per tris dešimtmečius, kuri sugebėjo triumfuoti tarp penkių rezultatyviausių žaidėjų neturėdama nė vieno pirmojo naujokų biržos penketo šaukimo.

Denveris šį sezoną dar neturėtų mesti rimto iššūkio favoritams. Ir nežinia, ar tą galės daryti dar po 12 mėnesių.

Tačiau jeigu kalbame apie tai, „kas bus kiti?“, tai reikia pabrėžti, kad lietuviška organizacija su Artūru Karnišovu, Tomu Balčėčiu ir Martynu Pociumi biure kol kas geriausiai mėgdžioja „Warriors“ iš visų NBA komandų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai