Ketvirtadienį prasidės „Golden State Warriors“ ir „Toronto Raptors“ kautynės dėl NBA čempionų trofėjaus.
„Raptors“ dėl titulo kausis pirmą kartą klubo istorijoje (nuo 1995 m.), o „Warriors“ į superfinalą pateko jau penktą kartą paeiliui. Tokio dominavimo NBA dar nebuvo nuo „Boston Celtics“ laikų (finale žaidė 1957-1966 m.).
Nors „Warriors“ laikomi ryškiais favoritais tapti NBA čempionais ketvirtą kartą per pastaruosius penkerius metus, „Raptors“ bandys pateikti siurprizą.
Pagal taisykles, jeigu Toronto klubas laimėtų NBA, čempionų žiedą galėtų gauti ir J.Valančiūnas.
Remiantis lygos reglamentu, kam išdalinti NBA čempionų žiedus sprendžia pats klubas. Europoje įprasta, kad čempioniško palikimo simbolį gauna tik treneriai, žaidėjai ir svarbiausi vadovybės bei personalo nariai. Bet NBA komandos yra gerokai dosnesnės ir turi visišką laisvę improvizuoti.
Pavyzdžiui, dar 2005-2006 m. NBA čempionais tapę „Miami Heat“ iš viso išdalijo net 415 čempionų žiedų.
Stebuklingai 2016-aisiais NBA triumfavę „Cleveland Cavaliers“ išsidalijo daugiau nei tūkstantį žiedų. Juos gavo ir LeBronas Jamesas, ir laikini komandos darbuotojai, ir net arenos durininkai. Be abejo, „Cavaliers“ rungtynėse dirbusių ir apdovanotų apsaugos darbuotojų žiedų nepuošė deimantai, kurie žibėjo ant krepšininkų apdovanojimų.
Klubo savininkui Danui Gilbertui toks dosnumas atsiėjo apie 1 milijoną dolerių.
Po pernykščio NBA triumfo „Warriors“ išsidalijo maždaug 500 čempionų žiedų.
„Kiekvienas nuolatinis klubo darbuotojas gauna po žiedą, – NBA.com pasakojo „Warriors“ savininkas Joe Lacobas. – Žiedus gaminame ir laikiniems darbuotojams, pagrindiniams rėmėjams. Norime, kad būtų įvertinti visi, kas prisidėjo. Norime, kad tie, kas buvo mūsų kelionėje, pasijustų buvę jos dalimi.“
Ar buvę komandos nariai, tą sezoną vilkėję ekipos marškinėlius, vėliau gaus čempiono žiedą, priklauso nuo pačios NBA komandos žaidėjų susitarimo.
Pavyzdžiui, Andersonas Varejao 2016-aisiais sužaidė 31 rungtynes „Cavaliers“ gretose, buvo iškeistas „Portland Trail Blazers“ komandai, bet prieš pat termino pabaigą persikėlė į „Warriors“. „Cavaliers“ su „Warriors“ susitiko NBA superfinale ir Klivlando klubas tapo čempionu.
„Cavaliers“ surengė balsavimą ir nusprendė pasiūlyti A.Varejao čempiono žiedą, bet pats brazilas atsisakė apdovanojimo.
Vis dėlto po metų, kai vos 14 rungtynių sužaidęs centras vasarį buvo atleistas iš „Warriors“, o buvusi jo komanda vėl triumfavo NBA, A.Varejao galiausiai priėmė dosnų Ouklandos komandos pasiūlymą ir užsimovė žiedą.
„Man buvo pasakyta, kad žaidėjai balsavo kartu su treneriais ir nusprendė, jog nusipelniau gauti žiedą už tą kartu praleistą laiką ir indėlį, – pasakojo A.Varejao. – Toks jų poelgis man yra didžiulis įvertinimas. Šis žiedas man simbolizuoja daugiau nei tik titulą.“
Dar joks lietuvis nebuvo tapęs NBA čempionu. Bet JV teoriškai gali tapti pirmuoju šalyje, kuris pasipuoštų tokiu juvelyriniu dirbiniu.
„Turbūt tai būtų lengviausiai iškovotas aukso žiedas, – interviu 24sek juokėsi J.Valančiūnas. – Taip, pagalvoju apie tai. Kodėl gi ne?“
J.Valančiūnas „Raptors“ žaidė pirmuosius 6 savo sezonus NBA. Septintojo sezono viduryje, sužaidęs 30 rungtynių, Toronto senbuvis buvo iškeistas ir persivilko į „Memphis Grizzlies“ marškinėlius.