„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 05 09

Kitoks Jono Valančiūno gimtadienis

Ryškiausia Lietuvos krepšinio žvaigždė tokio gimtadienio dar neturėjo. Pastaruosius trejus metus gegužės 6-ąją Jonas Valančiūnas būdavo Lietuvoje arba pakeliui į tėvynę. Sykį teko pasitikti J.Valančiūną Vilniaus oro uoste, iš kurio jis nurūko tiesiai į savo gimtadienio vakarėlį. Bet šiemet artimieji ir giminės kuriam laikui atidės puotą. Kita vertus, tokio šaunaus gimtadienio jis dar nėra turėjęs.
Jonas Valančiūnas
Jonas Valančiūnas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

J.Valančiūnas žaidžia geriausią sezoną per savo ketverių metų karjerą NBA. Ir pirmą kartą lietuvis peržengė pirmojo atkrintamųjų varžybų etapo slenkstį. Todėl „Toronto Raptors“ sezonas užsitęsė ir gimtadieniai Jonui dabar ne galvoje.

Bet 24 metų sukaktis Jonui atnešė geriausią dovaną ir geriausią gimtadienio vakarėlį. Antrosiose serijos su „Miami Heat“ rungtynėse „centras“ pelnė 15 taškų, atkovojo 12 kamuolių ir lemiamu metu išgelbėjo „Raptors“ sezoną. Tik jo dėka serijos rezultatas išsilygino 1-1, praėjusią naktį Majamyje persisvėrė 2-1, o pagaliau pabunda ir Torontas.

Pagaliau Kanada įvertino Jono progresą, indėlį į komandos sėkmę ir pagaliau pasigedo didesnio dėmesio Lietuvos krepšinio talentui, laidydami kritikos strėles į kamuolio iš rankų nepaleidžiančius Kyle'ą Lowry ir DeMarą DeRozaną.

TAIP PAT SKAITYKITE: Torontas niršta: duokite Jonui Valančiūnui tą prakeiktą kamuolį!

Niekas nebekelia klausimų, ar Torontas nepermokėjo J.Valančiūnui praėjusią vasarą pateikdamas ketverių metų 64 milijonų JAV dolerių pasiūlymą. Nebent patyliukais trina rankomis.

Savo driokstelėjimu Jonas turėjo pabudinti ir tą Lietuvos krepšinio sirgalių dalį, kuri taip pat skeptiškai vertino vidurio puolėjo perspektyvas krepšinio Olimpe.

Pagal efektyvumo reitingą, atkrintamosiose varžybose Valančiūnas lenkia LeBroną Jamesą.

Kai Jonui Valančiūnui tebuvo 18–20 metų, jį mylėjo visi: nuo penkerių Tomuko, iki Palangos močiutės. Nors Jonas vis dar jaunas vyras, kuriam viskas dar tik priešakyje, reiklios tautos akyse jis turėjo užaugti akimirksniu.

Dar visai neseniai ant rankų J.Valančiūną nešiojusi tauta vos po metų dvejų ėmė į jį žiūrėti kaip į LeBroną Jamesą, kuris neturi teisės klysti. O Jonas klydo, nes jam dar tik suėjo vos 24-eri. Nepamirškite ir net NBA nenuginčijamo fakto – vidurio puolėjai didžiajame krepšinyje bręsta lėčiau.

O J.Valančiūnas, tik penktadienį pasiekęs 24 metų ribą, šį sezoną rinko beveik po dvigubą dublį kiekvieną NBA reguliariojo sezono vakarą – vid. 12,8 taško ir 9,1 atkovoto kamuolio vos per 26 minutes.

Atkrintamosiose varžybose 213 cm ūgio lietuvis renka po 15 taškų ir 12,1 atkovoto kamuolio per rungtynes. Serijoje su „Heat“ Jonas rinko vidutiniškai 18,3 taško ir atkovojo 12,7 kamuolio per 33,7 minutės. Ir tik trauma sustabdė „centrą“ nuo dominavimo Rytų konferencijos pusfinalyje.

Ką ši įspūdinga statistika reiškia žmonių kalba?

TAIP PAT SKAITYKITE: Jonas Valančiūnas apie nelemtą traumą: „Tai gali paveikti mano ateitį“

Pirmiausia, per 14 sezonų atkrintamosiose kartu sudėjus, tik A.Sabonis debiutiniais metais NBA rinko dvigubus dublius – net po 23,6 taško ir 10,2 atkovoto kamuolio per 5 rungtynes. Tiesa, „Portland Trail Blazers“ krito jau pirmajame raunde.

Ž.Ilgausko aukščiausi rodikliai atkrintamosiose – 17,3 taško ir 7,5 atkovoto kamuolio debiutiniais metais Klivlande (1997-1998 m.), o antras geriausias rezultatas – jau tik 13,1 taško ir 7,5 atkovoto kamuolio 2007–2008 m.

Tuo tarpu A.Sabonio antras geriausias rezultatas – 12,3 taško ir 7,8 atkovoto kamuolio 1997–1998 m.

Lenkia NBA žvaigždyną

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas ir LeBronas Jamesas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas ir LeBronas Jamesas

Pagal efektyvumo reitingą, šio sezono atkrintamosiose varžybose J.Valančiūnas yra penktas (!). Jo naudingumo koeficientas siekia 28,2. Jis žemesnis vos už keturių NBA krepšininkų rodiklius, iš kurių trys – pirmo ryškumo žvaigždės: Chrisas Paulas, Kawhi Leonardas ir Paulas George'as.

J.Valančiūno efektyvumo koeficientas yra aukštesnis nei tokios kompanijos kaip: LeBronas Jamesas, Kyrie Irvingas, Russellas Westbrookas, LaMarcusas Aldridge'as, DeAndre Jordanas, Klay Thompsonas, Jamesas Hardenas, Dwyane'as Wade'as, Dirkas Nowitzki, Draymondas Greenas, Damianas Lillardas ir kiti.

Kai J.Valančiūnas yra aikštėje, jis atkovoja kas ketvirtą atšokusį kamuolį puolime ir gynyboje (24,9 proc.). Pagal šį rodiklį NBA atkrintamosiose jį lenkia vienintelis Bismackas Biyombo.

Ką 23–24 metų veikė kiti geriausi Lietuvos vidurio puolėjai istorijoje?

Žydrūnas Ilgauskas gydėsi sunkias traumas, o aukščiausią karjeroje savo rezultatyvumo vidurkį – 17,2 taško, pasiekė būdamas 27–28 metų. Beje, jo atkovotų kamuolių vidurkis tik vieną kartą peržengė 9-ių ribą – 2007–2008 m. (9,3 atk. kam.), kai jam jau buvo 32–33 metai.

Tomo Tumalovičiaus/fotoreporteris.com/LeBronas Jamesas ir Žydrūnas Ilgauskas
Tomo Tumalovičiaus/fotoreporteris.com/LeBronas Jamesas ir Žydrūnas Ilgauskas

Gaila, kad Arvydas Sabonis NBA duris pravėrė būdamas tik beveik 31-erių. Bet ir jis tik kartą peržengė 9 atkovotų kamuolių per rungtynes vidurkį – 1997–1998 metais (10 atk. kam.), kai jam jau buvo 33–34 metai. Tuomet tai buvo geriausias jo sezonas NBA, nes rezultatyvumo vidurkis siekė po 16 taškų per rungtynes.

Norite dar? Nei A.Sabonis, nei Ž.Ilgauskas NBA nebuvo toks taiklus, kaip J.Valančiūnas. Jono bendras pataikymo procentas 2015–2016 m. sezoną siekė 56,5 proc.

Tiesa, taip yra todėl, kad A.Sabonis dar atakuodavo krepšį iš trijų taškų zonos. Bet jeigu skaičiuotume tik dvitaškių pataikymą, tik vienintelį sezoną NBA Arvydas pranoko Joną – debiutinį (57,4 proc.). Kita vertus, 2014–2015 m. sezoną J.Valančiūnas krepšį atakavo ne ką kuklesniu 57,2 proc. tikslumu.

Pagal blokuotus metimus J.Valančiūnas šį sezoną pakartojo geriausią A.Sabonio vidurkį – 1,3 bloko per rungtynes. Ž.Ilgauskas geriausiais laikais blokuodavo 2,5 metimo, kai jam buvo 28–29 metai.

Būtina pabrėžti, kad J.Valančiūno atliktų metimų vidurkis dar niekada neviršijo 9-ių. Tuo tarpu Ž.Ilgauskas niekada neatlikdavo mažiau nei 9 metimų net 12 pirmųjų savo sezonų NBA – 1997–2009 metais. Jo metimų skaičius sumažėjo tik tada, kai jis prisėdo ant „Cleveland Cavaliers“ ir „Miami Heat“ suolo du paskutiniuosius sezonus NBA.

nba.com nuotr./Arvydas Sabonis
nba.com nuotr./Arvydas Sabonis

Analogiška situacija ir su A.Saboniu – pirmus penkis sezonus NBA jo metimų vidurkis viršijo bent 9,1.

Natūralu, kad rečiau atakuojant krepšį, mažesnė ir tikimybė žaisti rezultatyviau.

Geriausių „centrų“ tempu

Yao Mingas, Pau Gasolis, Vlade Divacas, Marcas Gasolis ir Andrew Bogutas laikomi vienais geriausių visų laikų NBA legionierių. Iš visų NBA žaidusių užsieniečių tai yra patys geriausi vidurio puolėjai istorijoje.

Ką jie nuveikė 24-erių?

Tik Yao Mingas ir Pau Gasolis akivaizdžiai išsiskyrė iš šios kompanijos ir tuo pačiu J.Valančiūno. Kita vertus, kalbame apie dvi Kinijos ir Ispanijos krepšinio ikonas.

Be to, visai kitoks ir jų žaidimo laikas, o labiausiai į akis krenta metimų skaičius, kurį NBA komandos patikėdavo savo vidurio puolėjams. J.Valančiūnas šioje kompanijoje atrodo kukliausiai.

Statistika būnant 23-24 metų.
Žaidėjas Statistika
Yao Mingas 32,8 min. | 17,5 tšk. | 12,5 met. | 52,2% | 9 atk. kam.
Pau Gasolis 31,5 min. | 17,7 tšk. | 13,4 met. | 48,2% | 7,7 atk. kam.
Andrew Bogutas 34,9 min. | 14,3 tšk. | 11,7 met. | 51,1% | 9,8 atk. kam.
Marcas Gasolis 31 min. | 11,9 tšk. | 8,1 met. | 52% | 7,4 atk. kam.
Vlade Divacas 27,2 min. | 11,3 tšk. | 8,8 met. | 49,5% | 6,9 atk. kam.
Jonas Valančiūnas 26 min. | 12,8 tšk. | 8,9 met. | 56,5% | 9,1 atk. kam.

Jonas, kuriam tik ką suėjo 24-eji, jau trečią kartą dalyvauja NBA atkrintamosiose varžybose. J.Valančiūnas jau žaidė dviejuose Europos čempionato finaluose. Pernai pateko į simbolinį Europos čempionato penketą. Ruošiasi antrosioms olimpinėms žaidynėms savo karjeroje. Penktus metus iš eilės žais Lietuvos vyrų rinktinėje. Ir renka dvigubą dublį atkrintamosiose varžybose, kuo šiuo metu gali pasigirti tik penki NBA krepšininkai.

Ir visa tai – pasitinkant 24 metų gimtadienį.

D.Casey: „Visi galvojo, kad JV iškart taps NBA Visų žvaigždžių rungtynių žaidėju. Bet NBA taip nebūna.“

„Kai tik Jonas atėjo į NBA, iškart sakiau, kad jam reikės laiko. Visi galvojo, kad JV iškart taps NBA Visų žvaigždžių rungtynių žaidėju. Bet NBA taip nebūna. Nesvarbu, kas esi, reikia augti. O jis tobulėja“, – interviu 24sek Londone sausį sakė „Raptors“ treneris Dwane'as Casey.

J.Valančiūnas daugumos Lietuvos krepšinio gerbėjų akyse užaugo per greitai. Bet nepamirškite, kad šis vyrukas dar tik pažymėjo savo 24-ąjį gimtadienį. Labai simboliška, bet pagaliau per šį gimtadienį veriasi viso Toronto akys. Galbūt ir daugumos J.Valančiūno skeptikų Lietuvoje.

Galima ginčytis, kad A.Sabonis į NBA žengė ne geriausiais savo laikais, po sunkių traumų ir gerokai sulėtėjęs. Kad Ž.Ilgauskui didžiulę įtaką karjerai NBA turėjo sunkios traumos pačioje jos pradžioje. Kad skirtingi laikmečiai.

Bet J.Valančiūnui būti minimam vien tarp šių legendinių krepšininkų ir pernelyg nenusileisti būnant vos 24-erių jau yra didžiulis įvertinimas. Bet ar J.Valančiūno pasiekimai karjeros pradžioje vertinami taip pat, kaip pasididžiuodami mename A.Sabonio ir Ž.Ilgausko karjerą NBA?

VIDEO: Puikus gimtadienis: J.Valančiūnas išgelbėjo „Raptors“ sezoną

Jono Valančiūno talentui įvertinti – puokštė analitiko Erildo Budraičio statistikos (skaičiai iki gegužės 2-osios):

  • J.Valančiūnas yra antras NBA žaidėjas nuo 1994–1995 metų sezono atkrintamosiose varžybose vidutiniškai rinkęs bent 13,6 taško, atkovodavęs 11,9 kamuolio, blokavęs 1,4 metimo ir svarbiausia, demonstravęs gerus taiklumo rodiklius – 50 proc. pataikytų metimų iš žaidimo ir 80 proc. pataikytų baudų metimų.

    Be J.Valančiūno, per pastaruosius 20 metų šiuos rodiklius buvo pasiekęs tik Joakimas Noah iš „Chicago Bulls”. Esminis skirtumas – 2009–2010 metų sezone „Bulls” su J.Noah krito pirmajame atkrintamųjų varžybų etape pralaimėję seriją 1-4, o J.Valančiūno komanda keliauja toliau.
  • Nuo tritaškio atsiradimo NBA lygoje, J.Valančiūno rodiklius pasiekę arba viršiję yra vos šeši (!) žaidėjai – Shawnas Kempas, Derrickas Colemanas, Davidas Robinsonas, Charlesas Barkley, Billas Laimbeeras ir Hakeemas Olajuwonas (triskart). Įdomu tai, kad iš šios kompanijos tik D.Colemanas 1992–1993 metų sezone, kai buvo demonstruojami minėti rodikliai, nežaidė NBA visų žvaigždžių rungtynėse, tačiau į jas pateko jau kitąmet.

    Dar viena svarbi detalė – visi šie žaidėjai aikštėje vidutiniškai praleisdavo ne mažiau kaip 40 minučių, o J.Valančiūnas šį sezoną vidutiniškai atkrintamosiose praleido tik vos daugiau nei 26 minutes. J.Valančiūnas su Ch.Barkley šioje kompanijoje – jauniausi, abu pasiekę šiuos rezultatus buvo 23-ejų metų.
  • Kiek per pastaruosius 10 metų NBA žaidėjų atkrintamosiose varžybose vidutiniškai rinko dvigubą dublį, pataikydami 80 proc. baudos metimų? Be, J.Valančiūno – dar 11. Tačiau svarbiausia, kas jie tokie: Marcas Gasolis, Anthony Davisas, LaMarcusas Aldridge’as, Paulas Millsapas, J.Noah, Timas Duncanas, Kevinas Garnettas, Zachas Randolphas, Carmelo Anthony, Dirkas Nowitzki ir Yao Mingas.

    J.Valančiūnas yra vienintelis iš šio dvyliktuko, kol kas niekad nežaidęs NBA visų žvaigždžių rungtynėse. Be to, „Raptors” vidurio puolėjas – antras jauniausias šioje kompanijoje, atkrintamosiose varžybose vidutiniškai rinkęs dvigubą dublį ir pataikęs 80 proc baudų metimų. Jaunesnis už J.Valančiūną – tik prieš sezono startą vertingiausiu NBA žaidėju laikytas Anthony Davisas iš „New Orleans Pelicans”, vasarą pasirašęs naują rekordinę šešerių metų beveik 145 milijonų JAV dolerių vertės sutartį. A.Davisas dvigubą dublį pataikydamas 80 proc. baudų rinko būdamas 21-erių.

    Ir, žinoma, J.Valančiūnas yra mažiausiai laiko aikštėje praleidęs žaidėjas, iškart po jo – vidutiniškai net devyniomis minutėmis ilgiau 2012–2013 metų sezono atkrintamosiose varžybose žaidęs T.Duncanas.
  • Dar vienas įrodymas, kad lietuvis turi puikius šansus ateityje žaisti visų žvaigždžių rungtynėse – per pastaruosius 10 metų iki 24 gimtadienio NBA atkrintamosiose varžybose vidutiniškai dvigubą dublį, be J.Valančiūno, rinko penki žaidėjai.

    Be 26-erių „Denver Nuggets” puolėjo Kennetho Fariedo, kuris vis dar turi galimybių ateityje tapti NBA žvaigžde, kiti keturi iš minėto penketo jau žaidė NBA visų žvaigždžių rungtynėse.
  • Pats svarbiausias analitinis faktas – J.Valančiūnas yra pirmas (!) žaidėjas NBA istorijoje nuo 1967 metų, atkrintamosiose varžybose vidutiniškai renkantis dvigubą dublį per mažiau nei 30 minučių, pataikydamas 80 procentų baudų. Kol kas tokio žaidėjo per pastaruosius beveik 50 metų stipriausioje pasaulio lygoje dar nėra buvę.
  • Per visą NBA istoriją tik trys žaidėjai sugebėjo atkrintamosiose varžybose vidutiniškai mažiau nei per 30 minučių rinkti 13 taškų ir atkovoti 11 kamuolių. 1977–1978 metų sezone per dvejas sužaistas rungtynes tai padarė NBA legenda Billas Waltonas, kiti du – šį sezoną jau po septynis mačus atkrintamosiose sužaidę J.Valančiūnas ir H.Whiteside’as.
VIDEO: J.Valančiūnas švytėjo po fantastiškų gimtadienio rungtynių

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs