Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 12 21

Krepšinio gimtadienis: kukli pradžia prieš 125 metus ir milijardas žiūrovų dabar

Žaidimas, kuriuo kažkada pabandyta užimti nuobodžiaujančius berniukus vieną žiemą Masačusetso gimnazijoje, trečiadienį švenčia savo 125-ąjį gimtadienį.
Krepšiniui trečiadienį sueina 125 metai.
Krepšiniui trečiadienį sueina 125 metai. / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 NBA Krepšinis

Dabar pagal populiarumą antroji sporto šaka pasaulyje prasidėjo 1891 metų gruodžio 21 dieną Springfildo jaunųjų krikščionių asociacijos (YMCA) sporto salėje, kur darbavosi kanadietis fizinės kultūros mokytojas Jamesas Naismithas.

Nuo tos dienos krepšinis labai pasikeitė. Praėjusiais metais daugiau nei milijardas žmonių stebėjo NBA varžybas, – teigė „Reuters“ naujienų agentūros kalbintas NBA komisaro Adamo Silverio pavaduotojas Markas Tatumas.

Trečiadienį Naismitho krepšinio Šlovės muziejus Springfilde švenčia gimtadienį, o tai gera proga prisiminti J.Naismitho 1939 metais radijo interviu Niujorke pasakojimą apie krepšinio pradžią.

„Pakviečiau berniukus į salę, paskirsčiau juos į komandas po devynis ir daviau jiems mažą futbolo kamuolį, – pasakojo jis. – Parodžiau jiems du krepšius, kuriuos prikaliau abiejose salės galuose (apie 10 pėdų nuo grindų), ir pasakiau, kad mintis yra mesti kamuolį į kitos komandos krepšį.

Pakviečiau berniukus į salę, paskirsčiau juos į komandas po devynis ir daviau jiems mažą futbolo kamuolį

Pūstelėjau švilpuku ir pirmosios krepšinio rungtynės prasidėjo.“

„Youtube“ nuotr./Jamesas Naismithas
„Youtube“ nuotr./Jamesas Naismithas

Bėgti su kamuoliu tada nebuvo leidžiama, tik perduoti arba mesti į priekį komandos draugui ar į krepšį. Kamuolio valdymas ir kiti žaidimo elementai atsirado vėliau.

Naujasis žaidimas greitai išpopuliarėjo, J.Naismitho sukurtos taisyklės buvo išplatintos YMCA atviru laišku. 1894 metais krepšinis jau buvo žaidžiamas Prancūzijoje, Kinijoje, Indijoje ir kai kuriose kitose šalyse.

Krepšinis tapo mėgstamu mokyklose, vaikų ir studentų stovyklose, kiemų aikštelėse, galiausiai persikėlė į olimpines žaidynes bei profesionalias lygas.

Stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje – NBA – šiuo metu rungtyniauja žaidėjai iš 41 šalies. Svetimšaliai sudaro daugiau nei 25 procentus visų lygos krepšininkų.

„Scanpix“ nuotr./Krepšiniui trečiadienį sueina 125 metai.
„Scanpix“ nuotr./M.Tatumas

„Krepšinis įsitvirtino, nes jį gali žaisti ir berniukai, ir mergaitės, salėje ir lauke, kaimuose ir miestuose, vietose, kur nereikia plačios infrastruktūros“, – sakė M.Tatumas.

NBA vienas vadovų pridūrė, kad technologijos ir socialinė žiniasklaida padėjo išaugti šiam sportui. „NBA rungtynės gali būti matomos 215 šalių ir teritorijų 49 kalbomis, o praėjusiais metais daugiau nei milijardas žmonių žiūrėjo NBA“, – sakė M.Tatumas.

Senosios technologijos buvo įvertintos, kai Kanzaso universitete, kur J.Naismithas 1898 metais pradėjo dirbti krepšinio treneriu, už 4,2 mln. dolerių aukcione buvo parduoti du popieriaus lapai, ant kurių buvo surašytos pirmosios krepšinio taisyklės.

Kanzase pastatyta 21,7 mln. vertės pastatas, jungiantis studentų centrą ir namą, kuriame buvo paruoštas originalus dviejų lapų dokumentas.

„Scanpix“ nuotr./Krepšiniui trečiadienį sueina 125 metai.
„Scanpix“ nuotr./Krepšiniui trečiadienį sueina 125 metai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos