2020 02 17

Krovėsi knygas į mokyklą, išskrido į Čikagą: lietuvio siurprizas sulaukė įvertinimo

Antradienio vakarą Ąžuolas Tubelis jau krovėsi knygas į kuprinę ir kitą rytą ruošėsi eiti į mokyklą, bet trečiadienį jis varstė Čikagos oro uosto duris. 17-mečio nuotykis buvo įvertintas. 206 cm ūgio krepšininkas sužavėjo „Basketball Without Borders“ stovyklos organizatorius ir buvo išrinktas į simbolinę talentingiausių pasaulio žaidėjų rinktinę. NBA superžvaigždžių pašonėje du Vilniaus „Ryto“ žaidėjai perėjo pasaulio talentų stovyklos patikrinimą.

Mokytojai Ą.Tubelio trečiadienį laukė mokykloje, o „Ryto“ treneris Dainius Adomaitis – komandos autobuse į Karaliaus Mindaugo taurės turnyrą, kai netikėtai jauno žaidėjo planai apsivertė aukštyn kojomis.

Antradienio vakarą, apie 22 val. Lietuvos laiku, paaiškėjo, kad Ą.Tubelis pateko į prestižinę „Basketball Without Borders“ (BWB) stovyklą, į kurią susirinko 40 talentingų krepšininkų iš viso pasaulio.

Jau trečiadienį 10 val. ryto aukštaūgis pakavosi ne mokyklinę kuprinę, o lagaminus, nes skubėjo į Vilniaus oro uostą, kur per Helsinkį ir Londoną pasiekė Čikagą. Vėlyvą trečiadienio vakarą vilnietis leidosi O'Haro oro uoste, kai dauguma BWB dalyvių jau pradėjo stovyklauti nuo pat ryto ir perėjo fizinį patikrinimą.

BWB organizatoriai iki paskutinės minutės dvejojo pakviesti Ą.Tubelį, todėl įrašė jį tik į laukiančiųjų eilę. Tačiau amerikiečiai nesuklydo įvertinę jauną Lietuvos krepšininką. 17-mečio energija, fiziškumas ir galingi prasiveržimai sužavėjo BWB stovyklos atstovus – jis buvo išrinktas į simbolinę dešimties geriausių stovyklos žaidėjų rinktinę.

„Ąžuolas visus nustebino, nes įšoko į paskutinį traukinį. Bet visi buvo labai patenkinti – jis smarkiai pasikėlė savo akcijas“, – 15min tikino Lietuvos krepšinio agentas Tadas Bulotas.

„Basketball Without Borders“ yra prestižinė talentų stovykla, iš kurios į NBA vėliau kasmet patenka bent po kelis krepšininkus. Pastaraisiais metais BWB marškinėlius yra vilkėję tokie žaidėjai kaip DeAndre Aytonas, RJ Barrettas, Shai Gilgeous-Alexanderis, Frankas Ntilikina, Thonas Makeris ir daug kitų, vėliau aukštai NBA naujokų biržoje pašauktų užsienio talentų.

Ą.Tubelį ir A.Marčiulionį keturias dienas Čikagos „Quest Multisport“ arenoje stebėjo ne tik NBA komandų skautai, bet ir NBA klubų vadovai. Amerikoje organizuojamos BWB stovyklos yra puiki galimybė pasirodyti žmonėms, kurie NBA organizacijoje priima svarbiausius sprendimus. Ne vienas ten sublizgėjęs talentas vėliau užsirekomendavo taip, kad tik dėl gero pasirodymo BWB išbandymuose užsitikrino savo vietą naujokų biržoje.

„Finišuoja BWB stovykla su daug ateities NBA žaidėjų“, – rašė ESPN talentų ekspertas Jonathanas Givony, įvertinęs talento kokybę.

„Stipri talentų grupė su keliais įdomiais NBA potencialo turinčiais talentais“, – jam antrino kolega Mike'as Schmitzas.

Jaunieji talentai į šią BWB stovyklą atvyksta ne patobulėti, o pasirodyti. Atrodo, kad abu lietuviai pasiekė savo.

„Skautams patiko Ąžuolo žaidimas. Jis parodė, kad moka žaisti, turi labai dideles rankas, gerą kūno sudėjimą. Jis sugeba atrasti lengvus taškus, turi gerą užbaigimą. Kaip tokio ūgio – pakankamai mobilus ir greitas. Visi kelia klaustuką dėl metimo – ar jam pavyks jį pagerinti. Bet šiaip atsiliepimai apie Ąžuolą buvo labai geri“, – 15min sakė T.Bulotas.

Pats Ą.Tubelis kukliau vertino savo pasiekimus.

Prieš savaitę Eurolygos jaunių atrankos turnyro MVP prizą Kaune atsiėmęs krepšininkas sutiko daug labai atletiškų priešininkų, kurie graibstė kamuolius nuo galvų. Bet savo jėgas su fiziškais varžovais pasitikrinęs lietuvis liko gan patenkintas.

„Tie žaidėjai yra fiziškesni ir atletiškesni – rengia įspūdingus savo pasirodymus. O aš tiesiog stengiausi sužaisti kuo protingiau: užtvarų kokybė, įkirtimai, tie sprendimai, perdavimai man gal labiau padėjo pasireikšti. Gal dėl to mane pamatė ir išrinko į simbolinę stovyklos komandą. Tai gal visai taip gerai“, – kuklinosi Ą.Tubelis.

VIDEO: Į mokyklą knygas krovęsis, bet į JAV išskridęs Ą.Tubelis – apie Čikagoje gautą įvertinimą

Dvi pirmąsias stovyklos dienas BWB stovyklos organizatoriai tikrino 40-ies talentų fizinius duomenis, o NBA komandų asistentai rengė jiems įgūdžių treniruotes. Krepšininkai taip pat žaidė vienas prieš vieną, o trečią-ketvirtą stovyklos dienomis jau rungtyniavo penkiese prieš penkis.

Paskutinę stovyklos dieną – sekmadienį, 40 talentų atsitiktine tvarka buvo suskirstyti į komandas. Ą.Tubelio komanda pusfinalyje turėjo pripažinti A.Marčiulionio kompanijos pranašumą. Tiesa, lietuvio ekipai pritrūko sėkmės finale laimėti turnyrą.

„Pirmą dieną paprastuose žaidimuose gavom į vienus vartus, bet po to susižaidėme ir patekome į finalą“, – šyptelėjo 17-metis A.Marčiulionis.

A.Marčiulionis pripažino, kad jam buvo nelengva rungtyniauti prieš labai atletiškus ir greitus gynėjus. Būtent varžovų fizinis pranašumas yra didžiausias barjeras tokio amžiaus Europos mažyliams.

„Susirinko geriausi mūsų metų žaidėjai iš viso pasaulio, tad iš pradžių buvo toks šokas – visi tokie atletiški, šoka, bėga, pataiko. Po to pripratau. Galėjau, aišku, geriau, bet nebuvo blogai“, – 15min Čikagoje sakė A.Marčiulionis.

VIDEO: Š.Marčiulionio sūnus Augustas: apie „Ryto“ – „Žalgirio“ derbius ir savo ateities sprendimą

Tiesa, atakų organizatorius stebino krepšinio žvalgus savo fiziniais duomenimis. Pagal įvairius testus jis daug kur buvo tarp pirmaujančių stovyklos žaidėjų.

„Visi kalbėjo apie jo sudėjimą. Pagal savo matmenis, įvairius greičio ir fizinius testus, jis daug kur buvo tarp pagrindinių. Tie matavimai jam labai padės, nes dar ne visi supranta tą jo dydį – rankų ilgį, delnų ir rankų dydį“, – 15min aiškino T.Bulotas.

Kitaip nei Ą.Tubeliui, kuris pateko į vieną komandą su turnyro MVP Arieliu Hukporčiu – T.Buloto klientu, A.Marčiulioniui mažiau pasisekė su bendražygiais.

Ne visi stovyklos žaidėjai buvo linkę dalintis kamuoliu, todėl stovyklautojams buvo nelengva atskleisti geriausias savo savybes aikštėje.

„Ši stovykla davė patirties. Suvažiavo geriausi krepšininkai iš visų žemynų, todėl buvo įdomu pamatyti, kaip jie supranta krepšinį. Aišku, čia ne visi tuo kamuoliu dalinosi. Tas labiausiai nervina, kai stengiesi, statai užtvaras, kerti po krepšiu, bet negauni perdavimo“, – tikino Ą.Tubelis.

„Čia buvo visiškas chaosas. Pirmą dieną niekas nesuprato, kas čia vyksta, – šypsojosi A.Marčiulionis. – Bet bandžiau pasinaudoti savo krepšinio supratimu, pergudrauti varžovus ir iškišti geresnį perdavimą. Manau, mes žaidžiame daug protingesnį krepšinį, o labiausiai mus skiria atletika ir greitis – čia tikrai atsiliekame.“

VIDEO: Pamatykite iš arti: D.Sabonis, LeBronas ir Giannis NBA „All-Star“ karštinėje

Vilniaus „Ryto“ sistemos auklėtiniai Čikagoje gyveno viename viešbučio kambaryje. Jie gavo kvietimus į NBA konkursų vakarą šeštadienį ir į „All-Star“ rungtynes sekmadienį.

Ą.Tubeliui įstrigo „Oro karaliumi“ tapusio „Miami Heat“ puolėjo Derricko Joneso skrydžiai. Tuo tarpu A.Marčiulionio dievuko – Chriso Paulo, nebuvo „Įgūdžių iššūkio“ konkurse.

„Bet ta šventė buvo tikrai įspūdinga, – teigė A.Marčiulionis. – Viskas labai skiriasi nuo lietuviško šou. Renginys buvo įspūdingas. Viskas čia buvo labai aukštame lygyje: apgyvendinimas, maistas. Čia gražu kaip ir per filmus. Kaip atrodo, taip ir yra. Nors ir šalta buvo šį savaitgalį.“

VIDEO: Domanto Sabono įspūdžiai po NBA „All-Star“ rungtynių

Ą.Tubelis ir A.Marčiulionis svajingai žvelgė į NBA žvaigždes, kai patys pastaraisiais metais yra įdėmiai stebimi NBA žvalgų.

Klaustukai dėl ateities Lietuvoje

Šią akimirką vertinti dviejų talentingų lietuvių galimybes patekti į NBA dar labai sudėtinga. Ne visi NBA žvalgai regi juos stipriausioje krepšinio lygoje. Bet patys Lietuvos krepšininkai turi ambicingų tikslų ir atkakliai jų siekia treniruočių salėje.

„Mano tikslai aukščiausi – praverti arba Eurolygos, arba NBA duris, – 15min Čikagoje tikino Ą.Tubelis. – Man labiausiai reikia tobulinti metimą. Bet tuo klausimu dirbu kiekvieną dieną ir stengiuosi jį taisyti.“

„Manau, viskas, kas įeina į atletiškumą – jėga, greitis, atletika, ištvermė, – paklaustas, kokios savybės jį labiausiai skiria nuo NBA, samprotavo A.Marčiulionis. – Bet daug treniruojuosi, rytais sportuoju papildomai ir šį sezoną ypatingą dėmesį skiriu kūnui.“

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Ąžuolas Tubelis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Ąžuolas Tubelis

Iki NBA žvaigždyno jiems dar labai toli, bet su didelėmis viltimis į šiuos „Ryto“ talentus žvelgia Vilniaus klubo vadovai ir aistruoliai.

Ąžuolas Tubelis, Augustas Marčiulionis, Marekas Blaževičius ir Deividas Sirvydis yra didžiausios sostinės organizacijos ateities viltys.

Du tūkstančiai žmonių šį sezoną rinkosi į „Jeep“ areną palaikyti „Ryto“ dublerių principinėse NKL rungtynėse su Kauno „Žalgirio-2“ komanda.

Vilniečiams gera matyti tokį didėjantį susidomėjimą jaunimo krepšiniu. Pats Ą.Tubelis tikisi išvysti dar daugiau sirgalių dar viename amžinų varžovų susirėmime Vilniuje. Jis net dabar iš atminties žino, kad „Perlas“ namuose priims „Žalgirio“ dublerius kovo 21-ąją.

„Visada jaučiame tą derbio atmosferą, – sakė A.Marčiulionis. – Gal čia žaidžia ir Kaunas – Vilnius faktorius. Mušamės, kovojame ir labai norime. Ta intriga visada yra ir bus. Ji tik didėja, nes ir žmonėms darosi įdomiau pažiūrėti, kaip žaidžia jaunimas ir auga žaidėjai. Smagu, kad žmonės ateina palaikyti ir ta kova būna tikrai labai agresyvi.“

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./NKL derbis, susitinka Vilniaus „Perlas“ ir Kauno „Žalgiris2“
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./NKL derbis, susitinka Vilniaus „Perlas“ ir Kauno „Žalgiris2“

Vilniečiai tikisi, kad šie jaunuoliai ateityje atves „Rytą“ į skambias pergales ir padės pagaliau nuversti iš sosto „Žalgirį“.

Vos tik po finalinės BWB turnyro kovos nuo aikštės nulipęs A.Marčiulionis tada dar nežinojo, kad „Rytas“ Karaliaus Mindaugo taurės finale nusileido „Žalgiriui“ 60:80. BWB stovyklos finalas vyko beveik tuo pačiu metu, kaip ir lemiama KMT kova Klaipėdoje.

„Girdėjau, kad gavo „Rytas“ ant 20 taškų, – leptelėjo Ą.Tubelis, pats dėl stovyklos Čikagoje irgi negalėjęs nei dalyvauti, nei stebėti finalo. – Bet tikiu, kad jie kovėsi ir rodė charakterį. „Žalgiris“ yra „Žalgiris“ – sunku juos nugalėti.“

Įdomu, ar Vilnius išvys šiuos jaunus krepšininkus su „Ryto“ marškinėliais pačiame jų jaunystės žydėjime. Juos jau stebi ne tik NBA, bet ir NCAA žvalgai, ieškantys talentų savo koledžų krepšinio komandoms.

Ą.Tubelis pridūrė, kad BWB stovykloje prie jo priėjo ne vienas žmogus, kuris klausinėjo apie ketinimus žaisti NCAA.

„Pasakiau, kad nežinau, nes Lietuvoje turiu baigti 12 klasių, o po to galvosiu“, – atsakė aukštaūgis.

„Dar nelabai aiškėja. Dar pats tikrai nežinau, – paklaustas apie ateities planus, sakė A.Marčiulionis. – Amerika vilioja tuo, kad ten viskas viename – mokslai, krepšinis. Aišku, reikia patekti į tokią vietą, kur tavimi tiki ir nori auginti. Bet ten krepšinis kitoks ir gali pasisemti geros patirties: ten viskas greičiau, atletiškiau. Manau, Amerikos patirtis yra labai įdomi.

Ta rizika yra visur – ar liksi Lietuvoje, ar skrisi į Ameriką. Bet gynėjams ten tikrai sunkiau. Turi kažkuo išsiskirti, kad galėtum įsitvirtinti koledžo lygyje. Bet, manau, turėčiau tam galimybes.

Galvojam, svarstom ir žiūrim galimybes. Bet sprendimo dar neturim.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis