Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 05 17

Loterija, kurios rezultatų lauks Domantas Sabonis: didžiausia NBA sąmokslo teorija

Artėjančią naktį skaičiukų kombinacijos galbūt nulems Domanto Sabonio ar kitų būsimų NBA žaidėjų bei komandų ateitį. 24sek prieš NBA naujokų biržos loterijos naktį pristato jos ceremonijos pagrindus ir didžiausią visų laikų sąmokslo teoriją.
Domantas Sabonis
Domantas Sabonis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kaip vyksta loterija?

Naujokų biržos loterija yra oficiali NBA ceremonija, kurioje aiškinamasi, kokie konkrečiai šaukimai atiteks keturiolikai NBA komandų, likusių už atkrintamųjų varžybų borto. Į atkrintamąsias patekusios komandos išsidėlioja šaukimus pagal rezultatus reguliariajame sezone.

Ceremonija vyksta tuo pačiu principu nuo 1990-ųjų. Loterijos mašinoje sumetami 14 sunumeruotų (nuo 1 iki 14) stalo teniso kamuoliukų. Kamuoliukai maišomi 20 sekundžių iki kol ištraukiamas pirmas kamuoliukas. Likę kamuoliukai maišomi 10 sekundžių, kol ištraukiamas antras. Procesas kartojamas, iki kol ištraukiami keturi kamuoliukai ir surenkama keturių skaičių kombinacija.

1000 skirtingų kombinacijų išsidalija visos 14 komandų. Prasčiausia NBA komanda turi geriausius šansus laimėti loterijoje, nes gauna ketvirtadalį kombinacijų – 250 (25 proc.).

Komanda, kuriai priklausanti kombinacija surenkama iš keturių kamuoliukų, laimi pirmąjį šaukimą.

Tokiu principu išsiaiškinamas dar ir antrasis bei trečiasis šaukimai. Likusios 11 komandų išsidalija šaukimus pagal rezultatus reguliariajame sezone – kuo mažiau pergalių, tuo aukštesnis šaukimas.

Procentaliai, prasčiausia NBA komanda turi 25 proc. galimybę laimėti pirmąjį naujokų biržos šaukimą, antra nuo galo – 19,9 proc., trečia – 15,6 proc., ketvirta – 11,9 proc., penkta – 8,8 proc. ir t.t.

Arčiausiai NBA atkrintamųjų varžybų likusi komanda turi vos 0,5 proc. galimybę laimėti pirmąjį šaukimą.

Tikimybė laimėti 1-ąjį šaukimą šiemet
Komanda Šansai gauti 1-ąjį šaukimą Šaukimas pirmajame trejetuke
„Philadelphia 76ers“ 25% 64,3%
„Los Angeles Lakers“ 19,9% 55,8%
„Boston Celtics“ 15,6% 46,9%
„Phoenix Suns“ 11,9% 37,8%
„Minnesota Timberwolves“ 8,8% 29,1%
„New Orleans Pelicans“ 6,3% 21,5%
„Denver Nuggets“ 4,3% 15%
„Sacramento Kings“ 1,9% 6,8%
„Toronto Raptors“ 1,9% 6,8%
„Milwaukee Bucks“ 1,8% 6,5%
„Orlando Magic“ 0,8% 2,9%
„Utah Jazz“ 0,7% 2,5%
„Phoenix Suns“ 0,6% 2,2%
„Chicago Bulls“ 0,5% 1,8%

Tiesa, nei „Sacramento Kings“, nei „Toronto Raptors“ negali gauti pirmojo šaukimo dėl ankstesnių mainų susitarimo. Jei loteriją laimės „Raptors“, šaukimas atiteks „Denver Nuggets“. Jei „Kings“ loterijoje aplenks „76ers“ komandą, jos susikeis šaukimais – aukštesnį gaus Filadelfija.

Be to, jei „Lakers“ nepateks į pirmąjį trejetuką, šaukimas atiteks „76ers“.

Kadangi loterijos traukimo ceremonija nerodoma per televiziją, visuomet kyla sąmokslo teorijų. Bet kitaip nei anksčiau, NBA sudėjo visus saugiklius, kad loterija būtų skaidri. Loterijos traukimą specialiame kambarėlyje stebi audito kompanija, taip pat – visų 14 NBA komandų atstovai, kuriems draudžiama kontaktuoti su aplinkiniais, iki televizijai pristatomas pirmojo šaukimo laimėtojas.

O televizijos žiūrovai jau mato tik loterijos rezultatus, kurie pirmiausia paaiškėjo už uždarų durų. Pati transliacija pakankamai nuobodi, bet kelia didžiulę intrigą dėl pirmojo šaukimo likimo. Kam atiteko koks šaukimas, per transliaciją pranešama atvirkštine tvarka – nuo 14, iki 1 šaukimo.

Beje, kad išlaikytų dramą, prieš paskelbiant trijų pirmųjų šaukimų laimėtojus televizijoje rodoma reklama.

Šiemet NBA klubai svajoja gauti pirmąjį arba antrąjį naujokų biržos šaukimą, kurie jau „rezervuoti“ puolėjams Benui Simmonsui ir Brandonui Ingramui.

NBA specialistai sutaria, kad visi kiti žaidėjai – neišskirtiniai, o šaukimų eiga – sunkiai nuspėjama. Ypač už pirmojo dešimtuko ribų.

Sąmokslo teorijų karalius

AFP/„Scanpix“ nuotr./Patrickas Ewingas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Patrickas Ewingas

1985-ųjų NBA naujokų biržos loterija užtraukė didžiausią visų laikų sąmokslo teoriją JAV profesionalų sporte. Beje, tai buvo pirmoji visų laikų biržos loterija.

Iki tol naujokų birža vykdavo monetos sukimo principu. Ją sukdavo dvi prasčiausios NBA divizionų komandos.

1985-ųjų naujokų biržos loterijos sąmokslo teorijos šalininkai teigia, kad NBA komisaras Davidas Sternas ir NBA suklastojo loterijos rezultatus taip, kad „New York Knicks“ atitektų pirmasis šaukimas. Visi žinojo, kad pirmojo šaukimo laimėtojai naujokų biržoje pakvies Patricką Ewingą, vėliau tapusį lygos legenda.

Džordžtauno koledžo auklėtinis buvo vadinamas dešimtmečio talentu, kuris gali kardinaliai pakeisti jį pasirinkusios komandos likimą. O „Knicks“ tuo metu desperatiškai reikėjo vidurio puolėjo. Remiantis sąmokslo teorija, NBA buvo suinteresuota, kad NBA krepšinio lopšiu laikomas Niujorkas turėtų prestižinę komandą. Tai buvo didžiulė rinka be geros NBA komandos.

Anot vienos teorijos, vokas su „Knicks“ logotipu prieš ceremoniją buvo įdėtas į šaldiklį.

Sąmokslo teorijų būta įvairių. Esą D.Sternas atskyrė voką su „Knicks“ pavadinimu loterijos rate. Visi tik spėliojo – kaip?

Anot vienos teorijos, vokas su „Knicks“ logotipu prieš ceremoniją buvo įdėtas į šaldiklį. Taigi, D.Sternas ištraukė šalčiausią voką.

Kiti teigia, kad D.Sternas ceremonijoje dalyvavo su akiniais, kuriais matė pažymėtą voką su „Knicks“ logotipu.

Paprastesnė teorija – sulankstytas voko kampas. Dedant vokus į loterijos mašiną, D.Sterno asistentas jį metė ne tiesiai į dugną, o kliudydamas mašinos sienelę. Taip vokas neva galėjo susilankstyti.

Gandai apie būsimą sąmokslą sklido dar gerokai prieš pačią loteriją. „Madison Square Garden“ arena, kurioje žaidžia „Knicks“, priklausė „Gulf + Western“ korporacijai. Esą tuometinis „Madison Square Garden“ prezidentas Niujorko žurnalistui neoficialiame pokalbyje pajuokavo, kad paprašė suklastoti būsimą NBA naujokų biržos loteriją dar prieš 60 dienų iki ceremonijos.

Neva tereikėjo paskambinti „Ernst & Whinney” audito kompanijai, kurią NBA samdė prižiūrėti loteriją. Kabliukas tame, kad „Ernst & Whinney” turėjo sąsajų su „Gulf + Western” korporacija.

P.Ewingas: „Jeigu Davidas Sternas man paskambintų ir pasakytų, kad NBA naujokų biržos loterija buvo suklastota, nenustebčiau“.

O prašymas buvo kategoriškas – jeigu neklastosite loterijos taip, kad „Knicks“ negaus pirmojo naujokų biržos šaukimo, jūs neteksite darbo.

„Jeigu Davidas Sternas man paskambintų ir pasakytų, kad NBA naujokų biržos loterija buvo suklastota, nenustebčiau, – pripažįsta pats P.Ewingas. – Bet aš tuo netikiu. Vis dėlto pasaulyje nutiko dar keistesnių dalykų“.

Kai kurie NBA apžvalgininkai visiškai neabejoja, kad sąmokslo teorijos yra neišgalvotos. Kiti įtaria, kad tai tėra kitų komandų gerbėjų pavydas, kritikų pasiteisinimai, kuriems pagrįsti trūksta faktų.

Bet nepaneigsi – 1985-ųjų NBA naujokų biržos loterija tituluojama sąmokslo teorijų karaliumi.

„Praėjo 30 metų, o žmonės vis dar apie tai kalba. Visai kaip apie teorijas su ateiviais, – juokiasi P.Ewingas. – Gal aš tiesiog per daug naivus? Amerikoje juk viskas įmanoma“.​

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai