Europa iš NBA turi dar daug ko pasimokyti. Krepšinis yra savaime gražus ir įdomus sportas. Bet tik maža dalis žmonių eina jo pažiūrėti vien dėl paties oranžinio kamuolio. Daugumai tai – tiesiog pramoga.
Galbūt europietiškas krepšinis įdomesnis, sumanesnis, įvairesnis, tačiau geriausią pramogą teikia NBA. Ir aikštėje, ir už jos ribų.
NBA krepšinio fiestai Londone pasirengė lyg aukščiausio lygio koncertui. Kadangi „Magic“ buvo namų komanda, ji atsivežė savo didžėjų, savo pranešėją, šokėjas. Praktiškai visą Orlando areną.
Tokių linksmybių minutės pertraukėlių metu neišvysite niekur kitur. Baigiantis rungtynėms Londone sveikai pamišę nuo gerų emocijų iš vietų pakilo turbūt 75 proc. žiūrovų. Ir tiesiog... šoko.
Kai specialiai pagal NBA standartus O2 arenoje sumontuotame kube kameros nukrypdavo į sirgalius, šie lyg gavę adrenalino dozę šokinėjo iš savo vietų, imitavo grojimą gitara ir būgnais. Paprasčiausiai linksminosi užsikrėtę geros nuotaikos virusu.
Viena moteris taip įsismarkavo, kad, rodos, jau buvo pasirengusi iškrėsti beprotišką dalyką. Ji taip staigiai kėlė savo palaidinę iki bambos, kad, atrodė, tuoj parodys... krūtis. Bet tarsi laiku susivokusi linksmoji moteriškė greitai nuleido palaidinę ir sukėlė juoko bangą.
Čia pat kažkur O2 arenoje „Magic“ talismanas įšoko į vieną tribūnų eilę ir maudėsi tarp žiūrovų. Žmonės nesutriko ir nenorėjo paleisti linksmuolio iš rankų.
Tuo tarpu „Raptors“ talismanas laipiojo per turėklus ir dalino žiūrovams mažus dinozauriukus. Neprognozuojamas „Raptors“ linksmuolis pačiupo vieno berniuko batą ir metė jį tiesiai ant parketo. Vaikinukas nerangiai vienu batu kulniavo pasiimti kito, bet talismanas netrukus jį sviedė į kitą pusę.
Kad nė akimirkai nebūtų nuobodu, per minutės pertraukėles išgirdome patrankų šūvius. Specialiais užtaisais „Magic“ pramogų komanda į tribūnas šaudė marškinėlius ir kitus suvenyrus. Lygiai taip pat – iš specialios laidynės, arba paprasčiausiai – iš žavių „Magic“ šokėjų rankų.
Įspūdingi vizualiniai pasirodymai. Abiejų komandų talismanai bėgdami pro apačią nuklodavo vieną milžiniško plakato dalį, bet po ja likdavo kita. O ten milžiniškomis raidėmis žiūrovai buvo raginami kelti beprotišką triukšmą. Publika nesidrovėjo to daryti.
Juoko bangą sukėlė į pripučiamus kostiumus įšokę „Raptors“ ir „Magic“ talismanai, komiškai besikratę pagal muzikinius ritmus ir dar juokingiau tėkšdamiesi veidu į parketą.
Žiūrovai aikčiojo po krepšinio akrobatų šuolių. Jie dėliojo į krepšį taip, kaip net nesugalvosi – nerdami lanko link lyg delfinai.
O kur dar ant parketo pasirodžiusios tokios legendos kaip Hakeemas Olajuwonas, Muggsy Boguesas, Rickas Foxas, Horace'as Grantas. Dėmesiu mėgavosi ir britų žvaigždės – Didier Drogba ar Gordonas Ramsey.
Sirgaliai neliko abejingi ir rungtynėms. Žiūrovai pasiskirstė vienodai palaikydami tiek „Raptors“, tiek „Magic“. Be abejo, į „Raptors“ pusę perėjo tūkstančiai lietuvių. Kiekvieną J.Valančiūno prisilietimą prie kamuolio jie palydėjo šūksniais „Jonai! Jonai!“.
Prieš pat rungtynių pradžią atrodė, kad lietuvių susirinko nedaug, nors buvo skelbiama apie 5 tūkstančius. Tačiau per komandų pristatymą tapo aišku, kas čia turi didžiausią palaikymo komandą. Vėliau teko skaityti informaciją, kad lietuviai išpirko maždaug 30 proc. bilietų į 18,7 tūkst. žiūrovų talpinančią O2.
Tiesa, pasirodė, kad tautiečiams šiek tiek trūko organizuotumo. Jeigu lietuviai būtų vieningai užtraukę „Lietuva! Lietuva!“, tai būtų superinė žinutė visam pasauliui.
Bet nebuvo taip jau paprasta. Sirgaliai buvo išsimėtę įvairiuose O2 arenos kampeliuose. Vietomis galėjai pamatyti kelis žaliais marškinėliais apsirengusius lietuvius.
Bet Jonui to užteko. Jis jautė tvirtą saviškių užnugarį: „Buvo super matyti žalią spalvą, trispalves... Gera girdėti sirgalius šaukiant tavo vardą. Buvau maloniai nustebintas ir pamalonintas.“
Aikštėje išvydome daug savanaudiškų veiksmų. Jau girdžiu, kaip europietiško krepšinio mylėtojai skalpuoja „Raptors“ ar „Magic“ už savanaudišką žaidimą. Kita vertus, NBA žvaigždės daro tai, ką moka geriausiai – remiasi savo individualiu meistriškumu. Kad ir kokie jie savanaudžiai, bet kažkodėl geriausiai žaidžia krepšinį visame pasaulyje.
Londone išvydome cirką, bet nuo kada cirkas yra blogis? Juk cirko esmė – įspūdingas reginys žiūrovams. O krepšinis yra žaidžiamas ne tik dėl savęs.
Neteko matyti, kad dėl šio reginio kas nors būtų spjaudęsis. Kaip ir aikštėje, taip ir už jos ribų NBA Europą lenkia visa galva.