„Boston Celtics“ žvaigždei Jaylenui Brownui nesutrukdė net ir tai, kad dabartinė jo gyvenamoji vieta yra nutolusi nuo gimtosios Džordžijos valstijos per maždaug 1700 kilometrų.
23-ejų krepšininkas šeštadienio rytą sėdo į automobilį ir patraukė į didžiausią Džordžijos miestą Atlantą, kur protestai įtraukia vis daugiau žmonių.
„Keliavau 15 valandų, kad prisijungčiau prie savo bendruomenės, – instagrame sakė J.Brownas. – Tai – taikus protestas. Tai, kad esu NBA žaidėjas, kad esu žvaigždė manęs neišbraukia iš diskusijų apie šias problemas. Pirmiausia ir visų svarbiausia, kad esu juodaodis ir esu šios bendruomenės narys. Mes bandome didinti žmonių supratimą dėl neteisybės, kurią matome aplink. Tai, kas vyksta, nėra gerai.
Mūsų balsai turi būti išgirsti. Esu 23 metų amžiaus, tikrai nežinau visų atsakymų. Bet jaučiu tai, kaip jaučiasi visi kiti. Dėl to nėra jokių klausimų.“
Prie žymaus žmogaus teisių aktyvisto Martino Lutherio Kingo paminklo vykusiame proteste J.Brownas vilkėjo kaukę ir laikė plakatą su užrašu „I Can't Breathe“ (liet. aš negaliu kvėpuoti). Būtent tai pareigūnams kartojo G.Floydas, kai vienas jų ilgiau nei 5 minutes laikė įrėmęs kelį jam į kaklą.
Prie J.Browno, kuris yra NBA žaidėjų asociacijos viceprezidentas, Atlantoje prisijungė ir kitas tas pačias pareigas užimantis krepšininkas – Domanto Sabonio komandos draugas „Indiana Pacers“ klube Malcolmas Brogdonas. Proteste dalyvavo ir prieš kelerius metus NBA dar žaidęs Justinas Andersonas.
„Aš turiu brolių ir seserių, turiu draugų, kuri yra gatvėse ir kurie nepasiekė tokio lygio kaip aš bei patiria diskriminaciją, kai būna sustabdomi pareigūnų, – proteste kalbėjo M.Brogdonas. – Niekas nesikeičia, tai tapo sisteminga. Neturime sudeginti savo namų. Mes pastatėme šį miestą. Tai – išdidžiausias juodaodžių miestas pasaulyje. Gerbkime tai ir nukreipkime savo energiją.
Dabar yra svarbus momentas. Mes turime svertų. Žmonės prisimins šį momentą, mūsų vaikai jį prisimins ir sakys: „Mes ten dalyvavome“. Mano senelis protestavo kartu su Martinu Lutheriu Kingu septintajame dešimtmetyje ir tai buvo nuostabu. Jis didžiuotųsi matydamas mus čia. Turime eiti tolyn. Jaylenas prisiėmė atsakomybę ir aš labai juo didžiuojuosi. Bet mums reikia dar daugiau lyderių.“
Į protestus skirtinguose JAV miestuose jungiasi ir kiti NBA krepšininkai.
J.R.Smithas ir Jordanas Clarksonas dalyvavo protestuose Los Andžele, o dar penktadienį buvęs NBA žaidėjas Stephenas Jacksonas sakė kalbą Minesotoje. Per ją greta ilgametės NBA žvaigždės stovėjo ir „Minnesota Timberwolves“ žaidėjai Karlas-Anthony Townsas bei Joshas Okogie.
Pasipiktinimą pareigūnų elgesiu ir paramą protestuotojams socialiniuose tinkluose išreiškė daugybė NBA žaidėjų – nuo LeBrono Jameso, iki Giannio Antetokounmpo, Bradley Bealo ir Dwyane'o Wade'o.
Tiesa, daug kur taikūs protestai jau virto plėšikavimais ir gatvių siaubimu.
Mineapolyje tūkstančiai protestuotojų nusprendė ignoruoti Minesotos valstijos sprendimą nuo 20 val. laikinai paskelbti komendanto valandą, Atlantoje buvo užpulta CNN būstinė, o Vašingtone demonstrantai prisiartino prie pat Baltųjų rūmų.
Detroite žuvo 19-metis, kai žmogus, prisiartinęs prie protestuotojų minios automobiliu, pradėjo į ją šaudyti. Los Andžele, Oklande, San Chose protestuotojai blokavo kelius, policija į juos leido ašarines dujas, o Niujorke įsiplieskė protestuotojų ir policininkų susirėmimai, buvo deginamos policijos mašinos.