Olimpinių žaidynių ir krepšinio santykiai visai neblogi buvo 1988-2004 metais. 1988-aisiais Seule JAV krepšinio rinktinė iškovojo bronzą. Iš studentų sudaryta rinktinė garbingai pralaimėjo Arvydo Sabonio vedamai Sovietų Sąjungos rinktinei, tačiau jau kitose olimpinėse žaidynėse į komandą sugrįžo didžiausios šalies žvaigždės.
Beveik visi krepšinio gerbėjai žino 1992-ųjų JAV „Svajonių komandą“, kuri nušlavė iš savo kelio visus jame atsidūrusius priešininkus.
Vėliau surinktos rinktinės ir vėl dėjo mažą žingsnelį atgal. Atlantoje visai neblogai jai priešinosi Jugoslavija, Sidnėjaus varžybų pusfinalyje amerikiečiai vos nepralaimėjo prieš lietuvius, o 2004-aisiais Atlantoje JAV krito prieš Argentiną pusfinalyje.
Galime dar pridėti JAV pralaimėjimą 2006 metų pasaulio čempionato pusfinalyje graikams ir atkaklią kovą 2008-ųjų olimpinių žaidynių finale su Ispanija.
Tačiau tai yra vos keli pavyzdžiai ir tik kelerios rungtynės bei olimpiados, kuriose kitos komandos turėjo galimybių laimėti prieš JAV.
Kaip pastebėjote, tarp olimpiados ir JAV krepšinio rinktinės yra stiprus ryšys, o dažniausiai visos kitos komandos turi nertis iš kailio, kad iškovotų sidabro arba bronzos medalius.
Tai nėra gerai olimpinėms žaidynėms
Paklauskite bėgiko, tinklinio žaidėjo, plaukiko, penkiakovininko ar disko metiko: kokio rezultato jūs siekiate olimpiadoje? Nekyla abejonių, kad bet kuris jums atsakys, kad svajoja apie aukščiausios prabos medalį.
Apie krepšinį to pasakyti tikrai negalime.
Žinoma, tai neatbaido kitų rinktinių žaidėjų, kurie drąsiai aukoja savo vasaras, kad sudalyvautų olimpiadoje. Tačiau šis turnyras po truputėlį praranda savo žavesį, o svarbiausias dalykas sporte visuomet yra intriga bei galutinio rezultato nežinojimas.
Sportininkai neturėtų prieš prasidedant turnyrui svajoti apie sidabrą.
Tai nėra gerai FIBA
Jokia paslaptis, kad FIBA nori paversti savo rengiamą pasaulio čempionatą pačiu svarbiausiu krepšinio įvykiu. Logiška, nes jeigu palyginsime su futbolu, tai pasaulio čempionatas ten reiškia viską, o olimpinio futbolo turnyro greičiausiai net nesate matę.
Žinoma, reiktų drastiškai keisti olimpines taisykles. Šiame turnyre reikėtų leisti dalyvauti tik tiems sportininkams, kurie dar nėra sulaukę 22–23 metų. Ši idėja nepatinka ne tik daugeliui krepšinio gerbėjų, tačiau ir daugeliui krepšininkų.
Žaidėjai yra užprogramuoti, kad olimpinis auksas yra didžiausia siekiamybė, o FIBA turnyras yra tik atranka į šias prestižines varžybas.
Susitarti su didžiausiomis NBA žvaigždėmis ar kitų šalių krepšininkais greičiausiai nepavyktų, o šiuo atveju ir vėl tinka futbolo pavyzdys. Žaidėjai supranta, kad olimpiada nėra reikšminga ir renkasi pasaulio čempionatą.
Dideli pokyčiai neatneštų naudos iš karto, tačiau olimpiados bei atskiro čempionato ateitis būtų šviesesnė. JAV pradėtų itin vertinti savo FIBA Americas krepšinio turnyrą, o pasaulio čempionate visas dėmesys būtų skiriamas krepšiniui.
Olimpiadai tai praverstų dėl to, kad šiuo metu krepšiniui dėmesys yra milžiniškas, todėl nukenčia visos kitos sporto šakos. Daugelis nežiūrės ieties metimo ar šuolio į tolį, jeigu tuo metu rungtyniauja JAV, Ispanijos ar tuo labiau Lietuvos krepšinio rinktinės.
Jeigu olimpinėse žaidynėse rungtyniaus tik jaunimas, tai po truputėlį taptų visai kitokia pramoga. Jauni krepšininkai galėtų atvykti, išbandyti save itin svarbiose varžybose, o geriausi iš jų prisijungtų ir prie vyrų rinktinės pasaulio čempionate.
Nėra abejonių, kad tokiems pokyčiams prieštarauja didžioji dauguma, o olimpiados žiūrovų skaičius akimirksniu sumažėtų.
Tačiau su laiku žmonės prisitaikytų prie naujovių, atrastų naujų sporto šakų ir galėtų žiūrėti krepšinio varžybas, kuriose visos rinktinės kaunasi dėl aukso medalio.