Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 04 17

Paskutinis bandymas: nusivylęs lietuvis nori būti pirmas Amerikoje

Tai interviu, kurio neturėjo būti. Tačiau nei į pavojingą rajoną nukreipęs traukinys, nei traukinį sustabdęs įtartinas paketas nesutrukdė susitikti su Roku Gusčiu šalia „Madison Square Garden“ arenos ir 33-iojoje gatvėje pasišnekėti apie sudėtingą sezoną NCAA. Pokalbis buvo sunkus, nes sezonas – nuviliantis. Bet Lietuvos viltis JAV studentų krepšinyje nenuleidžia sudrebėjusių rankų.
Rokas Gustys
Rokas Gustys / „Scanpix“ nuotr.

Pakeliui į Manhataną Roko traukinys neplanuotai sustojo.

Netrukus jame pasirodė specialiosios pajėgos su bent trimis tarnybiniais šunimis. Buvo gautas pranešimas apie traukinyje rastą įtartiną paketą.

Per 15 minučių paketas buvo nukenksmintas. R.Gustys toliau ramiai riedėjo Pennsylvania stoties link.

Galingo stoto lietuvis užtikrintai žygiavo Manhatano gatvėmis. Skubančioje 7-osios aveniu masėje jo nepastebėti neįmanoma.

Net paprastai abejingos Manhatano dangoraižių sielos vis žvilgčiojo į 206 cm ūgio jaunuolį.

Krepšinio pseudosirgaliai galėjo pamanyti, kad gal tai koks „New York Knicks“ žaidėjas. Bet iki „Knicks“ jam dar trūksta.

Taip, po antro galingo sezono NCAA Rokas prisipažįsta girdėjęs šnabždesių apie galimą šansą sudalyvauti NBA komandos peržiūroje. Nieko keisto – jis yra vienas geriausiai pastaraisiais metais dėl kamuolių kovojančių aukštaūgių visoje Amerikoje.

Pavyzdžiui, per du pastaruosius sezonus jis net 8 kartus atkovojo 20 kamuolių ir daugiau.

Bet 2017-ieji nuleido milžiną ant žemės.

„Sunkus sezonas. Labai nuviliantis. Bet daug ko pamokantis“, – ant patogių didžiulių laiptų, ant kurių su „Starbucks“ puodeliais pavasario šiluma mėgavosi susirinkę vietiniai, 24sek pasakojo R.Gustys.

Iš pirmo žvilgsnio, „Hofstra Pride“ trečiakursio statistika NCAA atrodė solidžiai – vidutiniškai 9,2 taško (54,8 proc. dvit.) ir 12,1 atkovoto kamuolio. Pagal atkovotus kamuolius R.Gustys buvo ketvirtas visoje JAV studentų lygoje.

Tačiau iš 24 pergalių ir 10 pralaimėjimų 2015-2016 metų sezoną bei antrosios vietos CAA konferencijoje, iš viso to „Hofstra Pride“ pasididžiavimo 2016-2017 metų sezoną beliko 15 pergalių ir net 17 nesėkmių.

„Scanpix“ nuotr./Rokas Gustys
„Scanpix“ nuotr./Rokas Gustys

Pastebimai krito ir R.Gusčio rodikliai – tais sėkmingais 2015-2016 m. jis rinko vid. 13,5 taško, 13 atkovotų kamuolių bei 1,2 bloko.

Dvitaškius tada jis metė net 66 proc. tikslumu, o pagal atkovotus kamuolius visoje NCAA nusileido tik baudos aikštelėje karaliavusiam kitam lietuviui Egidijui Mockevičiui (vid. 14 atk. kam.).

„Turbūt tai buvo mano paties kaltė, – atsakomybę už nuvylusį sezoną tiek komandai, tiek sau prisiėmė R.Gustys. – Galvoju, sezono metu buvo toks metas, kai nusivyliau savimi. Komandos rezultatai netenkino, buvo nepatenkinti ir treneriai, ir kiti žaidėjai. Tiesiog buvo nusivylimas, tad galbūt kaltinau save.

Ateini prie baudų metimo linijos per rungtynes ir, atrodo, rankose jaučiasi silpnumas. Nejauti to kamuolio visai.

Manau, kad kaip lyderis, neparengiau komandos sunkiais momentais. Neištempiau komandos, nors buvau vienas vyriausių žaidėjų.

Nors kai kurių žaidėjų galvos nėjo viena kryptimi, tad viskas susidėjo. Didžiąja dalimi – dėl mano kaltės. Buvo galima padaryti geriau.“

NCAA apžvalgininkai prognozavo, kad „Pride“ nebepavyks pakartoti 2015-2016 m. sezono sėkmės.

„Pride“ neteko geriausio CAA konferencijos metų žaidėjo Juan'ya Greeno, kuris pridėdavo 17,8 taško bei 7,1 rezultatyvaus perdavimo. Visa fantastiška gynėjų grandis iširo ir su universitetą baigusiu atakuojančiu gynėju Ameenu Tanksley (15,9 tšk.). Labai pritrūko ir „Pride“ palikusio Fentono Koono tritaškių (11,4 tšk., 35 proc. trit.).

Pasikeitusi Hofstra tapo antramečio Justino Wrighto-Foremano žaidimų aikštele. Nedidukas 183 cm ūgio gynėjas rinko vid. 18,1 taško ir net 9 kartus įmetė 25 ar daugiau taškų. Bet jo rezultatyvumas pergalių neatnešė. Kaip ir perdavimų R.Gusčiui.

„Centras“ ėmė žaisti nervingai. Jis net 3,5 karto per rungtynes pažeisdavo taisykles, taip susitrumpindamas savo žaidimo laiką. Kaip pats sako, dėl vangiai besigynusių komandos draugų gynėjų, kurie praleisdavo savo priešininkus į baudos aikštelę.

O puolime jo skaičius smarkiai numušė fatališkas baudų pataikymas – krepšininkas prie baudų metimo linijos realizavo tik 28 proc. metimų.

Varžovai net naudodavo hack-a-Gustys taktiką – tyčia prasižengdavo prieš vidurio puolėją, kad „Pride“ ataka baigtųsi baudų metimais.

„Reikės bobute mėtyti, – iš savęs pasijuokti nebijo Rokas Gustys. – Ateini prie baudų metimo linijos per rungtynes ir, atrodo, rankose jaučiasi silpnumas. Nejauti to kamuolio visai.

Nežinau, kodėl nervinuosi, nes jau nebesuskaičiuoju, kiek metų krepšinį žaidžiu – jau gal 15 plius metų. Tos baudos turėtų būti lengviausias dalykas, bet psichologiškai sunku.“

gohofstra.com nuotr./Rokas Gustys
gohofstra.com nuotr./Rokas Gustys

Startas – 0 iš 8

Būtent galvoje, o ne R.Gusčio rankose slypi nepataikymo problema.

Mat per treniruotes Roko baudos plėšo tinklelį. Prieš sezoną jis jau buvo pagavęs rutiną – kamuolys triskart subumbsėdavo ant parketo, pakildavo didžiulėse rankose ir lėkdavo į krepšį, bet piršto trauma prieš pirmąsias sezono rungtynes pakišo nupenėtą kiaulę.

0-8 – tokiu baudų (ne)pataikymu sezono startą sudrebino Rokas. Psichologiškai atsitiesti po tokio fiasko prie baudų metimo linijos buvo per sunku. Iki gruodžio 6-osios lietuvis buvo pataikęs tik 5 baudas iš 31 (16 proc.).

„Galvoju, psichologija prisidėjo prie nepataikytų baudų. Ir rungtynėse pradėjau jaudintis. Po tų kelių prastų mačų buvo sunku išlipti iš duobės.

Ateina laikas, kai nepasitikiu savimi. Atrodo, tas visas tavo darbas išslįsta iš rankų. Ir nebeparodai to, ką tikrai moki.

Pasitikėjimas savimi yra labai didelis dalykas. Reikia pasitikėti ir viskas bus gerai.“

Gustys nebijo pasakyti, kad „Pride“ treneris Mihalichas „gynyboje nėra stiprus treneris“. Kad „gynyboje nesudirbę“ komandos draugai labiau nėrėsi iš kailio pasidaryti geresnę statistiką, nei kad vieningai kovoti dėl pergalės.

Panašiai yra ir su metimais iš vidutinio nuotolio, kuriuos aukštaūgis treniruotėse pataiko išsirangęs lyg Kobe Bryantas. Bet kai ateina rungtynės, rankos sustingsta, todėl krepšininkas stengiasi nepiktnaudžiauti metimais, jei nėra jais tikras.

Beje, susigrąžinti pasitikėjimą ir realizuoti save puolime R.Gusčiui buvo sudėtinga ir dėl komandos draugų.

Plačiapetis R.Gustys nevengia kritikos nei sau, nei komandos nariams.

Štai jis nebijo pasakyti, kad „Pride“ treneris Joe Mihalichas „gynyboje nėra stiprus treneris“. Kad „gynyboje nesudirbę“ komandos draugai labiau nėrėsi iš kailio pasidaryti geresnę statistiką, nei kad vieningai kovoti dėl pergalės.

Bet jis visą tą jau išklojo komandai iškart po sezono.

„Turėjau ne vieną pokalbį su asistentais ir treneriais. Jie atsiprašo, kad išėjo toks sezonas. Jie tikėjosi kitokio – su daugiau pergalių ir geresniu susižaidimu. Bet... Nežinau.

Dabar treneriai daro viską, kad surinktume kuo geresnę komandą ir žaistume viena linkme – be savanaudžių ir tokių, kurie galvoja tik apie save. Tai labai kenkė mano komandos klimatui.“

„Bus geriau“

„Scanpix“ nuotr./Rokas Gustys
„Scanpix“ nuotr./Rokas Gustys

Kalbos virsta darbais.

„Pride“ jau surado naują įžaidėją, kuris žymiai parankesnis R.Gusčiui – mėgsta žaidimą du prieš du, daugiau kuria komandai, nei pats atakuoja krepšį, turi didesnį krepšinio IQ nei ankstesnis Hofstros įžaidėjas.

Rokas Gustys – ne tik ambicingas, bet ir labai pozityvus vyrukas. Jis neabejoja, kad kitą sezoną bus geriau.

Galbūt būsiu draugiškesnis, kad komandos draugai man daugiau kamuolių papasuotų.

Bent jau nuo savęs jis padarys viską, kad taip ir būtų – nenuleis rankų šlifuodamas baudų metimo techniką, bandys atsikratyti nereikalingų kilogramų, kad būtų judresnis ir tinkamesnis trenerio puolimo schemoms, bei bandys iš naujo suvienyti komandą.

Natūralu – kitas sezonas jam bus ketvirtas ir paskutinis NCAA. Į profesionalų krepšinį „centras“ nori išeiti aukštai pakelta galva ir su solidžiais įrašais CV.

„Aišku, buvo liūdna. Bet treneriai ir visi kiti tave palaiko. Sako, kad viskas bus gerai, tik dabar toks momentas.

Ir ta statistika nėra tokia bloga, kaip aš galvoju. Ar visi kritikai galvoja.

Buvo sunku, bet išgyvenome. Pasibaigė sezonas ir bandai jį kuo greičiau pamiršti. Dirbti ten, kur esi silpnas.

Galvoju, gal daugiau pasitikėsiu savimi, komanda, treneriais. Gal žiūrėsiu, kaip komandai geriau. Bandysiu būti geresniu lyderiu, padėsiu komandos draugams.

Galbūt būsiu draugiškesnis, kad jie man daugiau kamuolių papasuotų, – juokėsi pašnekovas. – Teks ištaisyti klaidas ir pačiam susidėlioti, kad daugiau pataikyčiau iš žaidimo, pataikyčiau daugiau baudų.

Bandysiu ir kamuolių daugiau atkovoti, nors tai labai sunku – matau, kad kai kurie žaidėjai tam labai susikoncentravę (šypsosi.).

Žiūrint į ateitį, matosi, kad bus geriau. Ir sau norisi pasižadėti, kad galima padaryti geriau. Ir tikrai galima padaryti geriau.

Tiesiog reikia vyti tą nerimą ir pasitikėti savimi.“

R.Gustys sezono pabaigoje galop buvo atradęs savo žaidimą, kai per 5 paskutiniąsias rungtynes rinko vid. 12,4 taško ir atkovojo 12,4 kamuolio.

Beje, sezono pradžioje jis buvo pasiekęs du asmeninius karjeros rekordus, kai po krepšiu sugriebė net 23 ir 25 kamuolius.

Tai yra rodikliai, kuriuos pajėgios užčiuopti milžiniškos Roko rankos.

Tokiais skaičiais jis galėtų pirmauti visoje NCAA ir taip atkreipti stiprių profesionalių komandų dėmesį. Galbūt net ir kvietimą į NBA klubo stovyklą užsidirbti.

Šį planą R.Gustys atsidėjo paskutiniam savo šokiui NCAA scenoje 2017-2018 metais.

„Sakyčiau, kad laimėti mūsų konferenciją, patekti į „Kovo beprotybę“ ir turėti vis geresnę statistiką, – gero sezono receptą išdėstė R.Gustys. – Dar nepasiekiau savo tikslo būti pirmu Amerikoje pagal atkovotus kamuolius. Juk paskutiniai metai – užtenka būti ketvirtam ir antram. Laikas būti pirmam.

O taškų... Padėsiu komandai puolime, kiek reikės. Bandysiu naudotis šansais.“

Žinutė skeptikams

Hofstra Pride nuotr./Rokas Gustys
Hofstra Pride nuotr./Rokas Gustys

Pernai NCAA turėjome Domantą Sabonį ir Egidijų Mockevičių, bet vienas sėkmingai debiutavo NBA, o kitas patraukė į Plėtojimosi lygą. Rokas Gustys – labiausiai sunokęs NCAA vaisius, iš kurio Lietuvoje artimiausiu metu tikimasi daugiausiai.

Tą jaučia ir pats žaidėjas, kuris turi ambicijų pakeisti skeptišką lietuvių požiūrį į NCAA.

Jį vis dar stebina kalbos, kad kai kuriems antra pagal pajėgumą Lietuvoje Nacionalinė krepšinio lyga (NKL) prilygsta NCAA.

Juokingai skambėjo kalbos, kad NCAA prastas lygis – žemesnis nei LKL.

R.Gusčio nuomone, požiūris po truputį keičiasi – net Lietuvos krepšinio federacija netikėtai pakeitė plokštelę ir pradėjo skatinti jaunus lietuvius rinktis kelią į profesionalų krepšinį ir per NCAA, o konkrečiau – Gonzagos universitetą, į kurį po Domanto Sabonio palikimo mūsiškiai žaibiškai pradėjo tiesti tiltus.

„Gal pavyks kažką įrodyti kritikams ir Lietuvos krepšinio federacijai, kuri galvoja, kad krepšinis čia žemo lygio. Taip nėra.

Man pačiam teko žaisti prieš gerus NBA pašauktus žaidėjus. Tą patį Kentukio universitetą, kurio 3-4 žaidėjai bus naujokų biržoje.

Norisi parodyti žmonėms, kad krepšinis ties Lietuva, Ispanija ar tiesiog Europa neapsiriboja. Yra NCAA, kur žaidžia daug puikių krepšininkų, kaip Martinas Gebenas ar Norbertas Giga.

Giga parodė save prieš gerą universitetą ir atkreipė skautų dėmesį. Žmonės susidomėjo ir dabar Norbertas turi gerą šansą.

Pradėjus krepšininko kelią Amerikoje, iš čia žymiai lengviau patekti į NBA. Aišku, yra tokių kaip Sabonis, kuris atvažiavo į NCAA iš Eurolygos. Manau, kad universitetas pakėlė jo vertę rinkoje, o ne Eurolyga.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Domantas Sabonis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Domantas Sabonis

Noriu parodyti, kad ne vien Lietuvoje galima prasimušti. Pavyzdžiui, Marius Grigonis ėjo aplinkeliu per Ispaniją ir dabar turi daugiau šansų patekti į gerą klubą, nei, pavyzdžiui, praeityje likęs „Žalgirio“ sistemoje.

Čia yra daug puikių žaidėjų, puiki sistema. Daugiau nei 75 proc. universitetų sudaromos labai geros sąlygos tobulėti. Plius žaidėjai čia gauna išsilavinimą.

Manęs visai nežeidė kalbos apie NCAA, bet buvo juokinga, kad žmonės šneka apie tai, su kuo nėra susipažinę. Juokingai skambėjo kalbos, kad NCAA prastas lygis – žemesnis nei LKL.

Bet juk sirgaliai čia į rungtynes eina kaip bepročiai – į finalą susirinko 75 tūkstančiai žiūrovų. Čia žaidžia būsimi NBA žaidėjai. Kiek valandų įdėta treniruotėms, video peržiūroms. Manau, kad NCAA komandų pasiruošimas rungtynėms profesionalumu prilygsta, pavyzdžiui, „Žalgirio“ pasiruošimui.“

Bet tai – tik šalutinis Roko tikslas. Iki naujo sezono pradžios jis turi visą pusmetį. Mokslo metams užbaigti ir geriau pasiruošti atsisveikinimo sezonui.

Garbė į Hofstrą dar sugrįš.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai