Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 05 02

T.Bulotas: apie seniai regėtą Lietuvos talentą ir arčiausiai NBA esančius lietuvius

Net devyni NBA lietuviai pateikė paraiškas dalyvauti šių metų naujokų biržoje. Ką tai reiškia? Kurie lietuviai yra arčiausiai NBA? Kur pasisuks Donato Motiejūno karjera? Ko vertas Jono Valančiūno progresas „Toronto Raptors“? Kuo ypatingas šiuo metu geriausiai NBA vertinamas Lietuvos talentas? Į šiuos ir kitus klausimus 24sek laidai „Atsarginiai“ atsakė krepšinio agentas Tadas Bulotas.
Donato Motiejūno agentas Tadas Bulotas
Donato Motiejūno agentas Tadas Bulotas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

– Devyni žaidėjai pateikė paraiškas dalyvauti NBA naujokų biržoje. Ką tai reiškia? Ar visi jie kitą sezoną žais NBA?

– Nemanau. Aišku, negaliu atsakyti už ne savo žaidėjus. Pamatę visas 9 pavardes, daug kas galvoja, kad visus juos Tadas Bulotas ir agituoja. Bet taip nėra.

9 paraiškas į NBA naujokų biržą pateikę lietuviai
Arnoldas Kulboka Gytis Masiulis Laurynas Birutis
Martynas Echodas Martynas Sajus Regimantas Miniotas
Kristupas Žemaitis Margiris Normantas Laurynas Beliauskas

– Tai kuriais žaidėjais rūpinasi Tadas Bulotas?

– Isaiah Hartensteinu, Arnoldu Kulboka ir Gyčiu Masiuliu.

– Buvo kalbama, kad Arnoldas Kulboka su Tadu Sedekerskiu, ko gero, dalyvaus kitų metų NBA naujokų biržoje. Kodėl priėmėte sprendimą pateikti paraiškas šiemet?

– Tai tiesiog mūsų strateginis ėjimas. Tai nereiškia, kad Kulboka šiemet tikrai ir dalyvaus naujokų biržoje. Iki kol bus paskutiniai metai, kai jis bus savaime kviečiamas į NBA naujokų biržą (ne vyresnis nei 22 m.), jis dukart gali pateikti ir atsiimti paraišką.

Mes norime išsiaiškinti. Dauguma komandų planavo jį labiau sekti ir galbūt pakviesti kitąmet. Norisi išsiaiškinti, kurie NBA klubai tikrai juo domisi ir kurie galbūt šiemet jo nepraleistų NBA naujokų biržoje.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Arnoldas Kulboka
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Arnoldas Kulboka

– Kiek to dėmesio sulaukėte Arnoldui jau pateikus paraišką?

– Dabar kone kiekvieną dieną kalbu su NBA komandomis.

Su Hartensteinu buvo kitaip. Per visą sezoną jį lankė NBA skautai ir domėjosi. Arnoldą stebėjo tam tikri žmonės. O kai jis pateikė paraišką, tenka susigriebti ir iki NBA naujokų biržos labiau jį pažinti.

– Kas vyksta už kadro, ko mes nematome?

– Dažniausiai klubai skambina man arba kitiems žmonėms, kurie gali turėti informacijos apie žaidėjus. Tenka atsakyti į tokius klausimus, ar žaidėjas turi draugę, kokią draugę, ką jos veikia, ką veikia broliai ir seserys.

Lietuva seniai turėjo tokį natūralų talentą. Nesakau, kad jis tikrai bus kažkur NBA.

– Kuo ši informacija naudinga NBA skautams?

– Jie bando išsiaiškinti žaidėjo charakterį, darbo etiką.

– Tai jei žaidėjas turi draugę, tai jis geresnio ar blogesnio charakterio?

– Nežinau (juokiasi). Mano tėtis kažkada dirbo „Cleveland Cavaliers“ skautu. Atsimenu, padėdavau jam pildyti visas tas skauto įžvalgų ataskaitas.

Yra standartiniai klausimai. Iš klausimų kartais gali suprasti, ar tau skambina eilinis NBA klubo skautas, ar žmogus, kuris bent kažkiek prisideda prie NBA komandos sprendimų, kurį žaidėją pašaukti naujokų biržoje, kurį ne.

Tie, kurie prisideda, tokių klausimų nelabai uždavinėja.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Virginijus Bulotas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Virginijus Bulotas

– Kokios Arnoldo Kulbokos stiprybės ir silpnybės galvojant apie NBA?

– Arnoldas vis dar auga. Seniai mačiau 207 cm ūgio žaidėją, kuris turi tokį išskirtinį talentą puolime. Jis gali žaisti su kamuoliu, labai gerai meta, varinėjasi kamuolį, mato aikštę, turi instinktus.

Manau, Lietuva seniai turėjo tokį natūralų talentą. Nesakau, kad jis tikrai bus kažkur NBA. Jam dar reikia daug stengtis ir dirbti. Bet jis turi didelį natūralų talentą.

Arnoldui labiausiai reikia pagerinti gynybą ir kūną. Visi atvažiavę jo pamatyti stebisi jo atletiškumu, nes iš šono jis atrodo labai lengvas.

Kai nėra to kūno, labai sunku parodyti atletiškumą ir gerą gynybą. Todėl prie to jis dabar dirba. 3-4 kartus per savaitę jis eina į sporto salę ir bando užauginti raumenis. O vakarais sportuoja su pagrindine Bambergo „Broses“ komanda.

Tenka atsakyti į tokius klausimus, ar žaidėjas turi draugę, kokią draugę, ką jos veikia, ką veikia broliai ir seserys.

– Kada realiausia Arnoldą Kulboką išvysti NBA?

– Dar sunku pasakyti. Laukiame, kas bus. Prieš dvi dienas kalbėjome su komanda, kuri turi labai aukštą šaukimą.

Įvardyti negaliu. Komandoms labai nepatinka, kai kažkas sužino, kuo jos domisi. Tada galimas kivirčas.

Bet, pavyzdžiui, yra viena komanda, kuri labai domėjosi ir kalbėjome daugiau nei valandą.

– Kaip pačiam Arnoldui susitvarkyti su tokiu dėmesiu ir neperdegti?

– Manau, kad tai sėkmingos karjeros formulės dalis. Jei jos neišgyveni ir nesusitvarkai, tai ir netapsi krepšininku.

Tai yra natūralus procesas. Arnoldas bręsta ir artėja link perversmo, kai iš perspektyvaus turi virsti kokiu nors krepšininku. Todėl su visu tuo jis turės susitvarkyti.

Aišku, jis žinos, kad pas jį atvažiuos NBA skautai. Bet sakau – vaikis perspektyvus, tačiau dar reikia daug dirbti.

VIDEO: Karšta „Atsarginių“ laida: apie Lietuvos talentus NBA drafte, J.Valančiūną ir atkrintamąsias

– Gerai, o jei sugrįžtant net prie 9 lietuvių paraiškų NBA naujokų biržai, tai pagrindinis to tikslas – pritraukti skautų dėmesį?

– Man labai sunku kalbėti už kitus žaidėjus. Aš žinau, kodėl į naujokų biržą pateikiau savo žaidėjus.

Kiti 7 žaidėjai tikrai nėra blogi. Bet kokiu tikslu tai buvo daryta, reikėtų klausti kolegos. Turbūt, reklaminiais tikslais. Kai kurie jų, manau, tikrai turi šansą kuriuo nors metu būti pašaukti. Bet dauguma jų, manau, turi mažesnius šansus.

Maniškis Gytis Masiulis šiandien irgi nėra labai matomas ar girdimas. Bet manau, kad jis labai sparčiai daro pažangą ir jo vardas jau yra ten minimas. Aš su juo turiu kitą planą.

Bet ne dėl to, kad pasireklamuotume. Gytį pakankamai neblogai žino. „Žalgiris“ yra jam automagistralė, kurioje viskas labai aišku.

– Kai Gytis Masiulis pateikė paraišką naujokų biržai, iš NBA irgi atsirado daugiau dėmesio žaidėjui?

– Taip. Kalbėjau su dviem komandomis. Jos renkasi informaciją, nes ne visos jį sekė.

– Ši NBA naujokų birža tituluojama kaip labai stipri. Ar protinga bandyti reklamuoti žaidėjus būtent prieš tokią naujokų biržą?

– Ką gali prarasti, pavyzdžiui, Margiris Normantas? Ši naujokų birža nebloga, bet kitąmet bus ne ką silpnesnė.

Šiemet labai stiprus pirmas penkioliktukas, o toliau viskas labai diskutuotina.

– Kalbant apie Hartensteiną, tai nėra siurprizas, kad jis dalyvaus NBA naujokų biržoje. Bet „Žalgiryje“ jis gavo žaisti labai nedaug. Kaip tai paveiks jo vertę prieš naujokų biržą?

– Vieno teisingo kelio nėra.

Kiekvieno krepšininko tikslas yra kitą dieną įmesti 20 taškų. Ne visi galvoja apie ilgalaikę perspektyvą.

Jeigu jis būtų žaidęs daug, galbūt būtų rungtyniavęs žemesniame lygyje. O tą vertinti sudėtinga.

Pasirinkti ten, kur žaisi daug, bet žemesniame lygyje, nėra būtinai vienintelis geras sprendimas. Pavyzdžiui, Arnoldas Kulboka žaidžia daug antroje Vokietijos lygoje. Tadas Sedekerskis žaidžia labai mažai labai aukšto lygio komandoje ir sportuoja su labai gerais žaidėjais iš Vitorijos „Baskonia“.

Kiekviena situacija moko labai skirtingai. Kaip į tai pažiūrės NBA skautai, yra tik spėlionė.

Bet manau, kad Hartensteinas per šiuos metus labai smarkiai patobulėjo. Nes tą, ką gali duoti treneris Jasikevičius, mažai kas kitas gali tiek duoti.

– Po pastarosios svarbios NBA talentų stovyklos Portlande Hartensteinas buvo giriamas dėl universalumo, bet skautams užkliuvo jo keistas metimas – pasuka kamuolį mažuoju piršteliu. Ar jis bandė tą taisyti?

– Edgaro Ulanovo metimą taisė nežinau, kiek žmonių. Nuo mažiausių dienų. Visi matome, kaip jis meta, bet žinome ir procentą, kuriuo jis pataiko.

Kartais tas metimo taisymas jam pagelbėja, bet kartais ir pablogina. Aš nesu treneris. Žinau, kad Isaiah turi pagerinti taiklumą, bet tai bus jau trenerių darbas.

Bet sutinku, kad yra pastebėjimų dėl jo metimo stabilumo ir kad jis galėtų būti geresnis.

– Kiek agento darbe svarbus aukštas šaukimas NBA naujokų biržoje?

– Nežinau. Pašauktų žmonių skaičius ir vieta biržoje galbūt kažkiek yra svarbi, bandant pritraukti kitus žaidėjus. Bet mūsų ir mano agentūros grupės („Wasserman“) tikslas nėra vieta, kur būsi naujokų biržoje. Mūsų tikslas – karjeros planavimas.

Kartais geriau būti nepašauktam, kaip Mindaugui Kuzminskui.

Apskritai, Hartensteinui ar Arnoldui nežiūrime kuo aukštesnio šaukimo. Mes žiūrime, kad NBA komanda turėtų aiškų planą, kaip mato žaidėją, įsiliejantį į komandą.

Mūsų atstovaujamos agentūros sąraše yra Draymondas Greenas. Jis NBA naujokų biržoje buvo pašauktas tik 35-as. Vadinasi, net 34 komandos jį praleido. Atrodo, kad galbūt blogas agento darbas? Bet tai yra visa strategija.

Greenas pateko ten, kur jam buvo gerai. Dabar jis pasirašęs didžiausią sutartį.

Dėl Motiejūno nėra ką kalbėti – tikėjomės, kad jis žais daugiau.

– O patys krepšininkai turi ambicijų būti pašaukti kuo aukščiau?

– Kiekvieno krepšininko tikslas yra kitą dieną įmesti 20 taškų. Ne visi galvoja apie ilgalaikę perspektyvą. Kiekvienam norisi būti įvertintam aukščiau. Bet tam ir esame mes – paaiškinti, kad galbūt šaukimo numeris nėra prioritetas. Galbūt tai gali būti prioritetas, jei turi sutartis su reklamos kompanijomis ar panašiai.

Bet tas pats atlyginimas NBA naujokams yra nedidelis. Kad ir esi pirmasis šaukimas, esi pakankamai pigus ir prisirišęs prie klubo gana ilgam. Kai kuriems antro rato šaukimams, esantiems viršuje, netgi geriau, nes jie nėra apriboti algos. Ir jie vėliau gali išsiderėti didesnį atlyginimą.

– Kaip vertinate keturių NBA lietuvių sezoną?

– Manau, kad Domantui Saboniui ir Mindaugui Kuzminskui sezonas susiklostė labai neblogai. Galėjo būti dar geriau, bet viskas tikrai neblogai. Kiti metai parodys jų stabilumą NBA.

Dėl Motiejūno nėra ką kalbėti – tikėjomės, kad jis žais daugiau. Bet įvyko mainai ir taip toliau.

– Donatas nesigaili nelikęs „Houston Rockets“?

– Ne. Nepasakyčiau. Tą sprendžia žaidėjas – jam gera ar ne. Yra logikos. Toks buvo jo sprendimas ir viskas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Donatas Motiejūnas ir Tadas Bulotas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Donatas Motiejūnas ir Tadas Bulotas

– Kokia tikimybė, kad vasarą matysime dar vieną dramą su Donatu Motiejūnu?

– Dramos bus savaime mažiau, nes dabar jis laisvasis agentas.

– Kokia tikimybė, kad jis kitą sezoną žais Europoje?

Man nepatinka, ką rašo apie Valančiūną.

– Pasakys rinka. Liepos 1-ąją atsidaro NBA žaidėjų vasaros turgus. Tą mėnesį ir išaiškės.

– Jonas Valančiūnas vienintelis iš lietuvių tęsia sezoną NBA. Daug kalbama apie Jono progresą „Toronto Raptors“ klube. Sakoma, kad galbūt jis progresuoja ne taip, kaip visi tikėjosi. Ką manote jūs?

– Man nepatinka, ką apie jį rašo. Manau, kad Jonas yra labai geras žaidėjas. Ir jis žaidžia gerai. Kiek žaidžia, jis žaidžia gerai.

Nors rungtyniauja po 20 minučių, jis visada sukasi aplink dvigubą dublį.

– Tai kalta aplinka – „Raptors“ jam neparanki komanda?

– Jei nori žaisti stiprioje atkrintamųjų varžybų komandoje, jis tokį vaidmenį ir turės. Jei Valančiūnas nori būti superstaras, kad žaidimas suktųsi apie jį, jis turi eiti į žemesnio lygio komandą. Toks ir skirtumas.

Valančiūnas žaidžia šalia žmonių, kurie kasnakt gali mesti po 40 taškų. Tai natūralu, kad aplink jį žaidimas nesisuks.

Toks jo vaidmuo stiprioje NBA komandoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas

– Bet ar tada panašus likimas nelaukia Domanto Sabonio šalia Russello Westbrooko?

– Krepšininkas turi nuspręsti, ko jam reikia. Jei jis nori būti dėmesio centre, kaip Jamesas Hardenas, jis gali išeiti. Valio, Hardenas dabar užaugino „Rockets“ komandą.

Galbūt taip, Jonas galėtų žaisti truputį daugiau, bet į viską žiūriu paprastai.

Jis žaidžia gerai, ar ne? Jis žaidžia labai gerai. O spekuliuoti, kur jis žaistų geriau ar blogiau...

– Ar Mindaugas Kuzminskas neskambina ir nesako, kas čia vyksta su „New York Knicks“, kurį visą sezoną purto skandalai?

– Mindaugas tiesiog žaidžia krepšinį. Jis per daug dėl to neišgyvena.

Manau, kad arčiausiai NBA iš lietuvių dabar yra Artūras Gudaitis.

Mindaugas išmokęs pagrindinę krepšininko taisyklę – nereikia išgyventi dėl to, ko negali kontroliuoti.

– Kas NBA lietuvių laukia po sezono?

– Žais rinktinėje (šypsosi). Manau, kad kiekvienas krepšininkas, norėdamas tobulėti, turi dirbti. Nes kiti dirba. Tad visi jie tikrai dirbs.

Pavyzdžiui, Motiejūnas vėl dirbs Vankuveryje: ir su nugara, ir tą, aną. Mindaugas atostogauja, bet grįžta į Niujorką ir yra suplanavęs treniruotes Europoje su Kristapu Porzingiu.

Visi suplanavę vasaras. Tai bus miksas tarp kažkiek poilsio, nes sužaidė daug rungtynių ir prisiskraidė, ir įgūdžių gerinimo.

Facebook.com/Mindaugas Kuzminskas ir Tadas Bulotas
Facebook.com/Mindaugas Kuzminskas ir Tadas Bulotas

– Ar Donatas Motiejūnas turi prioritetą pasirodyti rinktinėje, kad yra sveikas ir gali stabiliai žaisti?

– Jis visada nori žaisti už rinktinę.

Bet jei kalbame apie pasirodymą prieš kažką, tai jau per vėlyvas metas. Per liepą ar rugpjūčio pradžią viskas bus aišku, kokia yra rinka ir kas juo domisi.

– Kiek lietuvių kitą sezoną žais NBA?

– Kiek turime? Keturis? Tai keturi (šypsosi).

Manau, didžiausią šansą patekti į NBA turi Arnoldas Kulboka. Galbūt, sakyčiau, ir Tadas Sedekerskis, bet jis nepateikė paraiško.

Ir Laurynas Birutis.

Tačiau kalbame apie galimybę būti pakviestam naujokų biržoje, o ne jau žaisti NBA.

Nė vienas jų dar nėra pasiruošęs jau dabar žaisti NBA.

Artūras, Mantas ar kiti NBA gautų šansą kaip treti savo pozicijos žaidėjai.

Realiausia, kad pakviestas Kulboka liktų Europoje arba dirbtų Amerikoje pagal planą. Su juo kalbame ir suprantame, kad dėl kūno jis dar nėra tam pasiruošęs.

– O kurie vyresni lietuviai yra arčiausiai NBA?

– Artūras Gudaitis. Manau, jis gali būti arčiausiai to.

Tik tiek, kad jis priklauso „Sacramento Kings“, todėl situacija sudėtingesnė. Tai nėra ta komanda, kurioje dabar būtų daug vietos.

Su „Kings“ kalbame viso sezono metu. Gal visi skeptiškai į tai žiūri, bet aš matau NBA žaidimą ir galvoju, kad jis galėtų būti ten trečiu „centru“. Bent šanso nusipelnė.

Palaikomas ryšys su tomis komandomis, kurios jį kvietė į peržiūrą. Tos NBA ekipos jį kvietė, nes joms Artūras patiko. Viena jų buvo atvažiavusi į Lietuvą.

15min nuotr./Artūras Gudaitis
15min nuotr./Artūras Gudaitis

– Gal dar kartą pabandys Mantas Kalnietis?

– Tuos žaidėjus NBA komandos tikrai seka.

Artūras, Mantas ar kiti NBA gautų šansą kaip treti savo pozicijos žaidėjai, kurie žaidžia, kai kažkas kažkam atsitinka. O kai kažkas atsitinka, tave išleidžia ir sužaidi, tada NBA komandos gali pamatyti, kad tu gali gerai žaisti.

Jų kelias galėtų būti toks.

VIDEO: Karšta „Atsarginių“ laida: apie Lietuvos talentus NBA drafte, J.Valančiūną ir atkrintamąsias

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai