1944 – aisiais metais sovietams antrą kartą okupavus Lietuvą, kelios dešimtys tūkstančių lietuvių stojo į kovą su okupantais. Dalis į partizanus stojo norėdami išvengti represijų bei mirties, kiti stodavo vengdami tarnybos okupantų kariuomenėje.
Bet dauguma vyrų šį kelią pasirinko sąmoningai ir buvo pasiryžę kovoti iki paskutinio kraujo lašo. Jau 1944-aisiais metais susikūrę nedideli partizanų būriai pradėjo vienytis į stambesnius junginius, vėliau ir į apygardas. Apygardą sudarydavo 2-5 rinktinės, kurios skirstėsi į būrius, skyrius, o 2-3 apygardos sudarydavo sritį.
1949 m., nors pasipriešinimas po truputį silpo, partizanai tęsė aktyvią kovą. Tų metų Vasario 16-ąją buvo pasirašyta ne tik Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaracija, bet ir įkurtas politinio ir karinio vadovavimo centras, kuriam turėjo būti pavaldūs visos šalies partizanai.
Į susitikimą atvyko ir deklaraciją pasirašė aštuoni partizanų vadai, kurie įteisino LLKS kaip visuotinio organizuoto ginkluotojo puolimo organizaciją, o Tarybą – kaip vienintelę teisėtą valdžią, esančią okupuotos Lietuvos teritorijoje.
Tačiau ar galite atsakyti, kas buvo šie aštuoni karžygiai, prisidėję prie Lietuvos valstybės tęstinumo?
Testą rasite žemiau. Norėdami spręsti testą, spauskite "Pradėti". Sėkmės!
Primename, kad karantino metu naujausioje portalo 15min rubrikoje „Ne vienas namuose“ (https://www.15min.lt/projektas/ne-vienas-namuose) naują testą rasite kas vakarą.
Kviečiame išmėginti jėgas ir kituose su istorija susijusiuose testuose:
Straipsnio ir testo autorius yra Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto studentas, 15min atliekantis praktiką.