2019 10 22

Roko Giedraičio debiutas Eurolygoje – vienas geriausių Lietuvos istorijoje

20-ąjį sezoną skaičiuojanti modernioji Eurolyga nematė daug tokių lietuviškų prisistatymų, kokį surengė Rokas Giedraitis. Berlyno ALBA puolėjas stipriausiame Senojo žemyno turnyre startavo taip, kaip pavyko tik garsiausioms šalies krepšinio žvaigždėms.
Rokas Giedraitis
Rokas Giedraitis / Euroleague.net nuotr.

Dvimetrinis Rokas Giedraitis nėra pats mažiausias vyrukas savo pozicijoje. Bet kai trečiajame Eurolygos ture jis stojo į ginčo kamuolio apskritimą, nustebo pamatęs tiesioginį savo oponentą. Tai buvo 208 cm ūgio „Barcelona“ puolėjas Victoras Claveras.

„Palauk, tavo pozicija gal ne ta“, – tada pagalvojo R.Giedraitis, dabar su šypsena prisimenantis praėjusios savaitės akistatą Eurolygoje.

Bet 27 metų krepšininkas neišsigando Eurolygos milžinų.

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Rokas Giedraitis
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Rokas Giedraitis

Jo negalėjo sulaikyti Eurolygos „Top 5“ komandų gynybinės užtvaros – į „Anadolu Efes“ krepšį skriejo 21, į „Barcelona“ – 17 lietuvio taškų.

Per trejas pirmąsias Eurolygos rungtynes rinkęs vidutiniškai 15,7 taško (52,9 proc. dvit., 46,7 proc. trit.), 3,7 atkovoto kamuolio, po 2 rezultatyvius perdavimus ir po 18 naudingumo balų per 28 minutes, R.Giedraitis anksti įsiveržė į rezultatyviausio ALBA žaidėjo poziciją.

Šie skaičiai ypatingi ir istoriniame Lietuvos kontekste.

Per pirmąsias trejas Eurolygos rungtynes debiutinį sezoną rezultatyviau žaidė tik trys Lietuvos krepšininkai.

Mes kalbame apie ryškiausias šalies krepšinio žvaigždes – Arvydą Macijauską (18,3 tšk.), Ramūną Šiškauską (18 tšk.) ir Liną Kleizą (17,7 tšk.).

Verčiant modernios Eurolygos istorijos puslapius, kurie metraščiuose pradedami skaičiuoti nuo 2000-ųjų, R.Giedraitis patenka į rezultatyviausių Lietuvos debiutantų Eurolygoje penketuką.

Eurolygos debiutantų statistika per 3 pirmus mačus
Žaidėjas Metai Komanda Statistika
1. Arvydas Macijauskas 2003-2004 m. Vitorijos „TAU Ceramica“ 18,3 tšk.
2. Ramūnas Šiškauskas 2004-2005 m. Trevizo „Benetton“ 18 tšk.
3. Linas Kleiza 2009-2010 m. Pirėjo „Olympiakos“ 17,7 tšk.
4-5. Rokas Giedraitis 2019-2020 m. Berlyno ALBA 15,7 tšk.
4-5. Kšištofas Lavrinovičius 2007-2008 m. Sienos „Montepaschi“ 15,7 tšk.
6. Darius Songaila 2002-2003 m. Maskvos CSKA 15 tšk.
7. Deividas Gailius 2014-2015 m. Klaipėdos „Neptūnas“ 13,7 tšk.
8. Virginijus Praškevičius 2001-2002 m. Ostendės „Telindus“ 13,6 tšk.
9. Rimantas Kaukėnas 2005-2006 m. Sienos „Montepaschi“ 12,7 tšk.

R.Giedraitis šiame sąraše atsidurtų viena pozicija žemiau, jei į jį įtrauktume Arvydą Sabonį.

40-metis centras 2003-2004 m. sezoną užsivilko Kauno „Žalgirio“ aprangą. Pakeliui Eurolygos reguliariojo sezono ir „Top 16“ MVP apdovanojimų link, per trejas pirmąsias rungtynes centras rinko vid. 16,3 taško.

Tačiau Sabas prieš dešimtmetį iki sugrįžimo į Kauną su Madrido „Real“ debiutavo tuomet FIBA organizuotose Europos lygos varžybose, tad jau buvo žaidęs ir FIBA, ir Eurolygos organizuotame turnyre.

Kad būtų aiškiau, šiame sąraše nėra krepšininkų, kurie žaidė ir vienoje, ir kitoje dviejų skirtingų organizacijų rengtoje Eurolygoje. Juolab ir pati Eurolyga skelbiasi švenčianti savo 20-ąjį sezoną.

„Savo debiutą vertinu tikrai neblogai, – 15min tikino R.Giedraitis. – Kol kas viskas taip, kaip aš norėjau.“

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Rokas Giedraitis
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Rokas Giedraitis

R.Giedraičio skrydžiui buvo paruoštas geras tramplinas.

Pirmiausia, nepasikeitęs treneris Aito Garcia Renesesas, kurio schemose Rokas gali laisvai bėgti per krepšinio laukus. Tada komandos draugai – prie pernykščio ALBA branduolio prisijungė tik trys nauji žaidėjai.

„Gerai vienas kitą jaučiame. Esame jauni ir mėgstame labai greitai bėgti pagal ispanišką Aito sistemą. Įmesti po šimtą taškų. Tik kitas dalykas yra gynyba – reikia ją tvarkyti. Bet kol kas į viską žiūriu tikrai pozityviai. Vokietijoje startavome 4-0, o rezultatą Eurolygoje vertinu gerai. Reikia žiūrėti į priekį ir bandyti laimėti“, – pozityvus R.Giedraitis.

Kol kas pozityvi ir R.Giedraičio figūra aikštėje.

Remiantis išplėstine statistika, lietuvis pagal individualų puolimo reitingą visoje Eurolygoje yra ketvirtas, rikiuojant krepšininkus, kurie aikštėje praleidžia daugiau nei po 20 minučių.

Visoje Eurolygoje Rokas keturioliktas pagal per minutę pelnomus taškus (0,58 tšk./min.), o kas svarbiausia – šioje kompanijoje penktas pagal pataikymo procentą (51,6 proc. dvit. ir trit.).

Nors pakilo į aukščiausio lygio sceną Europoje, R.Giedraitis kol kas ne tik kad išlaikė žaidimo kreivę, bet ją net pakėlė.

Palyginimui, R.Giedraitis šiuo metu yra rezultatyvesnis ir efektyvesnis nei pernai Europos taurėje.

Eurolyga (2019-2020 m.) Europos taurė (2018-2019 m.)
15,7 tšk. | 3,7 kam. | 2 perd. | 18 naud. 14,8 tšk. | 4,1 kam. | 1,4 perd. | 15,8 naud.

„Greitis nesikeičia. Bet fiziškumas ir individualumas... Čia žaidėjai individualiai labai stiprūs, – apie Eurolygos skirtumus pasakoja R.Giedraitis. – Toks jausmas, kad čia bet kuris gali susikurti sau progą.“

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Rokas Giedraitis ir Vasilije Micičius.
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Rokas Giedraitis ir Vasilije Micičius.

ALBA Eurolygos sezoną pradėjo kaip mažiausiai šio turnyro rungtynių patirties turinti komanda (139). R.Giedraitis yra vienas iš keturių Berlyno debiutantų Eurolygoje.

Bet šauni kompanija sezono starte įsitikino, kad gali kibti į atlapus visiems varžovams.

„Žiūrim kad mes tikrai galime kovoti. Mano nuomone, su visomis komandomis, – 15min tikino R.Giedraitis. – Pačiose pirmose rungtynėse su „Zenit“ buvo įveiktas tikrai labai stiprus varžovas. Bent jau man taip atrodo pagal sudėtį, viską.

Jeigu nuvažiavome į Stambulą ir vos nelaimėjome... Galėjo laimėti, bet pritrūko sėkmės, šalto proto. Vis tiek, pirmi metai Eurolygoje – gal trūko ir patirties.

O nuvažiavus į Barseloną... (šypsosi.). Du kėlinius laikėmės tikrai neblogai, tik pritrūko. Ir jėgų. Ir dar „Barcelona“ su tokiu suolu ir patirtimi, tokiais žaidėjais... Tokiai augančiai komandai kaip mūsų tai buvo tikrai geros pamokos.

Į sezono pradžią žiūriu tik pozityviai. „Top 8“ mums kaip svajonė, bet žiūrint pozityviai, svarbiausia nelikti gale. O mes tikrai galime tą padaryti.

Mes vis dar mokomės. Nes Eurolygoje reikia daug mokytis. O tai kiekvienoje situacijoje vis baudžia, baudžia...

Bet pati pradžia buvo tikrai labai gera.“

ALBA sezono startas
1 Namie Sankt Peterburgo „Zenit“ 85 – 65
2 Išvykoje Stambulo „Anadolu Efes“ 105 – 106
3 Išvykoje „Barcelona“ 84 – 103

R.Giedraitis pasirinko teisingai, vasarą atmesdamas viliojantį ir dosnų „Chimki“ pasiūlymą.

27-erių puolėjas bus pasiruošęs kelti sparnus į dar aukštesnio lygio organizaciją po krikšto Eurolygoje. Nors kontraktas su ALBA galioja dar dvejus metus, kitą vasarą jame numatytos išpirkos galimybės. Jeigu R.Giedraitis toliau taip sklandys Eurolygos padangėje, Berlyno klubui bus sunku jį išlaikyti Vokietijos oro erdvėje.

Euroleague.net nuotr./Rokas Giedraitis
Euroleague.net nuotr./Rokas Giedraitis

R.Giedraitį stebinčius NBA žvalgus, kurie jį vasarą norėjo matyti Las Vegaso vasaros lygoje, turėjo sužavėti toks lietuvio prisistatymas Eurolygai.

Kiekviena savaitė R.Giedraičiui yra kaip kartelė, kuri vis keliama į viršų. Štai penktadienį ALBA namuose priima dar nenugalėtą Eurolygos čempioną Maskvos CSKA.

Bet tris sunkius egzaminus jau išlaikęs Rokas drąsiai žiūri į artėjantį patikrinimą. Jo ir visos ALBA komandos.

„Aš tas trejas rungtynes vertinu tikrai neblogai, – įsitikinęs R.Giedraitis. – Reikia žiūrėti į priekį – dabar turime CSKA. Kas ten žino – gal paeis. Juolab, žaidžiame namie. Prie savų sirgalių, manau, viskas įmanoma.“

Atrodo, viskas įmanoma ir šiam lietuviui, kuris smagiai drumsčia lietuviškus puslapius Eurolygos metraščiuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai