Amžinas klausimas: ar stabdymas varikliu gadina jūsų automobilį ir trumpina jo gyvenimą?

Stabdymas varikliu yra nemaža automobilių mėgėjų diskusijų tema. Vieni teigia, kad tai – reikalingas įgūdis ir normali praktika, kiti sako, kad taip gadinamas variklis, trumpinamas jo darbinis gyvenimas. Tai kaip yra iš tikrųjų? Ar vairuotojai turėtų vengti stabdymo varikliu automobiliuose su mechanine pavarų dėže?
Naujojo „Porsche 911“ pavarų perjungimo svirtis
Naujojo „Porsche 911“ pavarų perjungimo svirtis / Gamintojo nuotr.

Kas yra stabdymas varikliu

Visų pirma, reikia išsiaiškinti, kas laikoma stabdymu varikliu. Kai kurie žmonės galvoja, kad stabdymas varikliu yra veiksmas, kuomet vairuotojas siekdamas sumažinti automobilio greitį transmisiją perjungia į žemesnę pavarą ir lėtai atleidžia sankabą, taip efektyviai stabdydamas variklį. Toks stabdymas neabejotinai yra žalingas automobiliui – be reikalo dėvima sankaba. Dar daugiau – taip galima sujaukti automobilio balansą, jis tokio stabdymo metu nebus stabilus, ypač jei važiuosite vingiuotu keliu.

Tikrasis stabdymas varikliu yra veiksmas, kuomet vairuotojas nespaudžia akceleratoriaus pedalo (ir jokių kitų pedalų), kuomet automobilis rieda su įjungta pavara. Kadangi, paprastai kalbant, tuo metu automobilio ratai yra tiesiogiai sujungti su varikliu, o vairuotojas nekelia apsisukimų akceleratoriaus pedalu, automobilis sparčiai lėtėja. Tikriausiai taip daro dauguma vairuotojų, nors kai kurie teigia, kad tokia praktika yra žalinga ir vengtina – esą ji gadina variklį, pavarų dėžę ar kitus komponentus.

Akceleratoriaus pedalo atleidimas sumažina oro ir degalų kiekį, patenkantį į cilindrus.

Iš tikrųjų, akceleratoriaus pedalo atleidimas sumažina oro ir degalų kiekį, patenkantį į cilindrus. Kai kurie naujesni automobiliai visiškai nutraukia degalų įpurškimą, taip pagerindami sąnaudas. Toks sulėtinimo būdas niekaip varikliui nekenkia ir tikrai netrumpina jo gyvenimo. Stabdydami įprastais stabdžiais mes kinetinę energiją paverčiame karščiu. Lygiai tas pats vyksta ir stabdant varikliu, juk kinetinė energija turi kažkur pasišalinti. Tačiau variklis turi gerą aušinimo sistemą ir dėl to bėdų vien dėl stabdymo varikliu tikrai nekils.

Dar daugiau – kartais varikliu stabdyti yra tiesiog geriau. Tas karštis, apie kurį ką tik kalbėjome, mažina stabdžių efektyvumą, jei stabdžių diskai perkaista. Važiuojant nuo ilgo kalno geriau automobilį palikti žemesnėje pavaroje ir stabdyti varikliu. Taip išvengsite stabdžių perkaitimo ir išlaikysite automobilio stabilumą.

VIDEO: Is It Bad To Engine Brake With A Manual Transmission?

Taigi stabdymas varikliu nėra įgūdis – greičiausiai jūs tai darote pakankamai dažnai. Staigus pavarų žeminimas gali sujaukti automobilio balansą, trumpina sankabos gyvavimą ir nėra naudinga praktika, tačiau tai nėra tas stabdymas varikliu, apie kurį kalba inžinieriai ir vairavimo ekspertai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs