„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kodėl prieštankiniai ežiai tokie efektyvūs, kokią žalą jie gali padaryti priešo technikai?

Ukrainos sostinė Kyjivas stiprina gynybines pajėgas. Viena iš plika akimi matomų priemonių – prieštankiniai ežiai, kuriuos ukrainiečiai gamina netgi autoservisuose.
Užhorode gaminami prieštankiniai ežiai
Užhorode gaminami prieštankiniai ežiai / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.
Temos: 2 Tankas Automobilis

Prieštankinio ežio konstrukcija – gana paprasta. Tai – keli geležinkelio bėgių gabalai, sujungti į šešiakampę konstrukciją. Kaip ji gali sustabdyti karinį sunkvežimį, šarvuotį ar net priešo tanką?

Antrasis Pasaulinis karas parodė, ir Ukrainos gynyba nuo Rusijos agresijos 2022 m. rodo, kad labai daug nuveikti galima ne tik naudojantis galingais ginklais, bet ir pasitelkus sumanumą. Betono užtvaros, apkrautos smėlio maišais, Molotovo kokteliai, prieštankiniai ežiai – tai puikios priemonės, jei suprantama, kaip jas geriausia panaudoti.

Šaknys – Senovės Romoje

Dar Senovės Romoje buvo naudojamos sulankstomos medinės konstrukcijos, statomos tose vietose, kur reikėjo sutrukdyti priešui prasiveržti. Vėliau atsirado modernesnės medžiagos – apkaustai, spygliuota viela ir t.t.

Nors prieštankinių ežių, kurie gaunami suvirinus tris strypus, autorystę bando pasisavinti Rusija, iš tikrųjų jie sukurti ir pradėti naudoti kitose šalyse dar prieš Antrąjį pasaulinį karą.

Kodėl vadinti „čekiškais ežiais“

Pirmieji tokių ežių konstruktoriai gyveno Čekijoje čekai, todėl prieštankiniai ežiai dažnai vadinami tiesiog „čekiškais ežiais“, statomais prie sienos su Vokietija nuo 1930-ųjų. Jie galėjo atlaikyti iki 60 t svorį, nors aukštis nesiekė nė 1,5 metro.

Čekų konstrukciją vėliau patobulino Michailas Gorrikeris. Jis, beje, gimė Ukrainoje, Chersone. Dalyvavo Pirmajame pasauliniame kare, o nuo 1941 m. vadovavo Kyjivo tankų technikos mokyklai.

M.Gorrikerio ežio pranašumas buvo tas, kad jis nebuvo pritvirtintas prie žemės Taigi, stumiamas tanko, ežys riedėjo, statydamas kovos mašiną piestu. Tad išsilaisvinti iš tokių ežių pinklių buvo labai sunku.

Norint, kad ežys efektyviai stabdytų tanką, reikėjo ne tik teisingai jį suvirinti, bet ir apskaičiuoti aukštį – kad jis būtų kiek žemesnis už tanko priekinę šarvų plokštę, bet aukštesnis nei tanko prošvaisa. Taigi apie 80-100 cm.

Be to, ežius reikia statyti pagal specialią schemą – panašiai kaip figūras ant šaškių lentos. Tokia schema leidžia „pakabinti“ tanką, jis tampa neefektyvus net ir su galinga vikšrine važiuokle.

Prieštankinių ežių statymo schema

Atliekant bandymus su rusiškais tankais, nustatyta, kad efektyviausia, kai ežiai statomi keturiomis eilėmis tam tikru atstumu iki 4 m. Taip pridaroma daugiausiai nuostolių technikai. Tarkime, tanko T-26 bakas bandymų metu (Antrojo pasaulinio karo metu) iškart neteko alyvos siurblio, sistema buvo sugadinta. Kiti tankai, jei ir pravažiuodavo, apgadindavo važiuoklę bei dugną. Jų remontui prireikdavo daugiau nei 2 val.

Be to, užvažiavęs ant tokios kliūties tankas negali šaudyti į priešą, taigi negali pridaryti žalos ir gali tapti lengvu grobiu netgi gynėjams, ginkluotiems Molotovo kokteiliais.

VIDEO: Czech Hedgehog (World War II Tech)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“