Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 02 01

Mokslininkams Naujojoje Zelandijoje padės dirbtinį žemės drebėjimą galintis sukelti sunkvežimis

JAV Žemės drebėjimų inžinerijos ir imitavimo tyrimų centras (Network for Earthquake Engineering Simulation) į pietinę Naujosios Zelandijos salą išsiuntė galingą 29 tonas sveriantį sunkvežimį „T-Rex“, kuris išprovokuoja dirbtinius žemės drebėjimus, praneša Discovery.news.com. Tokius bus mėginama sukelti nuo stichijos pastaraisiais metais ne sykį smarkiai nukentėjusio Kraistčerčo miesto apylinkėse.
„T-rex“ sunkvežimis
„T-rex“ sunkvežimis / Gamintojo nuotr.

Didžiulis sunkvežimis imituoja žemės drebėjimus ir atskleidžia, kaip elgiasi po juo slūgsantys uolienų ir nuosėdų sluoksniai. Tokiu būdu mokslininkams suteikiama galimybė savo akimis pamatyti, kaip žemės drebėjimų metu virpa žemės klodai. Sunkvežimis Naująją Zelandiją turėtų pasiekti kovą.

„T-Rex“ inicijuoti ir surinkti seisminiai duomenys inžinieriams suteikia vertingos informacijos, atsižvelgiant į kurią Kraistčerče bus atstatomi žemės drebėjimų sugriauti pastatai. Į gruntą siunčiamos dirbtinės seisminės bangos sudaro sąlygas įvertinti, kuriose vietose gruntas linkęs elgtis kaip skystos ar birios medžiagos telkinys, o kur gruntas yra stabilesnis. Atsižvelgdami į gautą informaciją, inžinieriai galės statyti žemės drebėjimams atsparius pastatus, tačiau iš pradžių jiems reikia išsiaiškinti grunto charakteristikas konkrečiose teritorijose.

„Žemės drebėjimams atsparių pastatų statybos prasideda nuo jų projektavimo ir žemės geologinių savybių įvertinimo, – aiškina Teksaso universiteto (JAV) profesorius Brady Coxas. – Grunto spūdumas (standumas) ir išsisluoksniavimo tipas turi labai didelės įtakos žemės drebėjimų poveikiui.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos