Pavasarinis peršalimas gali būti prilyginamas netgi vidutiniam girtumui

Kelių eismo taisyklės prie vairo sėsti draudžia keliais atvejais – kai vairuotojas yra neblaivus, apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų arba kai neturi teisės vairuoti transporto priemonės. Sėsti už vairo negalima ir tada, kai karščiuojama ar žmogus yra pavargęs. Pastarąjį dalyką yra linkęs užmiršti dažnas, tačiau be reikalo.
Vairavimas išgėrus
Vairavimas išgėrus / 123rf nuotr.

Šį, daugelio užmirštamą Kelių eismo taisyklių punktą medikai aiškina taip: karščiuojant, pajutus ūmius skausmus, galvos svaigimą, esant labai susijaudinus, ištikus hipertenzinei krizei ar širdies ritmo sutrikimams, už vairo sėsti nevalia. Kodėl?

Įvairių bandymų metu yra nustatyta, kad stipriai karščiuojančio žmogaus reakcija sutrumpėja – lygiai taip pat, kaip nuo alkoholio apsvaigusio žmogaus.

Per avariją susižalojo 48 metų vyras, vairavęs „Škoda“ automobilį. Vairuotojui suprastėjo sveikata – jam aptemo akyse, todėl automobilis tapo nevaldomas.

Prancūzijos automobilių gamintojo „Renault“ specialistai prieš kelerius metus atliko bandymus, kad išaiškintų, kaip keičiasi karščiuojančio žmogaus elgsena prie vairo. Jie ištyrė, kad sergančiajam prireikia 10 proc. daugiau reakcijos laiko nei sveikam žmogui.

Šis papildomas laikas, lemiantis reakcijos susilpnėjimą, gali prilygti pavėluotam stabdymui – važiuodamas 90 km/val. greičiu sergantis vairuotojas pradeda stabdyti 2 metrais vėliau nei sveikas žmogus. Juk visiems žinoma, kad reakcijos laikas yra bene pagrindinis kriterijus, padedantis išvengti avarijos ar bent sumažinti jos padarinius.

Ligos, dėl kurių vairuoti negalima

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro vidaus ligų gydytoja Milda Seibutienė atkreipia dėmesį, kad yra ligų ir sveikatos problemų, dėl kurių yra ribojama teisė vairuoti transporto priemones.

Tai tam tikro laipsnio regėjimo sutrikimai, kai kurios akių ligos – akispūdžio pakitimai, stiprūs klausos sutrikimai, kai kurios širdies ir kraujagyslių ligos, pavyzdžiui, aukšto laipsnio hipertenzija. Vairuoti taip pat negalima turint širdies ritmo stimuliatorių, sergant sunkia cukraligės forma, neurologinėmis ligomis – epilepsija ar esant persirgtų psichikos ligų liekamiesiems reiškiniams.

Sunegalavus geriau sustoti

123RF.com nuotr./Ligonis.
123RF.com nuotr./Ligonis.

Jeigu važiuojant kelyje netikėtai pasidarė bloga – pykina, diegia pilvą, sukasi ar skauda galva ir pan. – verčiau sustoti. Kuo gali pasibaigti suprastėjusių fiziologinių savybių ignoravimas, tinkamai iliustruoja prieš pusmetį įvykusi avarija.

Jos metu susižalojo 48 metų vyras, vairavęs „Škoda“ automobilį. Vairuotojui suprastėjo sveikata – jam aptemo akyse, todėl automobilis tapo nevaldomas ir nuskriejo į pakelėse augusius krūmus ir medžius.

Eismo nelaimė baigėsi palyginti sėkmingai – iš karto po avarijos vairuotojas buvo sąmoningas, jį skubiai išsivežė atvykę greitosios pagalbos medikai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų