Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Patarimai kaip išgyventi įstrigus pusnyje automobiliu

Žiema yra pavojingiausias metų laikas keliauti automobiliu. Ankstesniame straipsnyje apžvelgėme kaip reikėtų tinkamai pasiruošti kelionėms, tačiau visada išlieka tikimybė dėl savo ar dėl kito vairuotojo kaltės nulėkti nuo kelio.
Užpustytame kelyje užklimpęs automobilis
Užpustytame kelyje užklimpęs automobilis / „Scanpix“ nuotr.

Kai supratote, kad įstrigote: 

  • Išsikvieskite pagalbą. Jei įmanoma, skambinkite 112 iš savo mobiliojo telefono. Praneškite apie savo vietą, kiekvieno keleivio būklę ir problemą, su kuria susidūrėte.
  • Laikykitės instrukcijų: Jums gali būti liepta likti ten, kur esate, kol atvyks pagalba .
  • Nepadėkite ragelio, kol neišsiaiškinote, ką turėtumėte daryti toliau ir kokių bus imamasi veiksmų, kad Jums padėti. 
  • Jei turite palikti transporto priemonę, užrašykite savo vardą, pavardę, adresą, telefono numerį ir kur išėjote. Įdėkite popieriaus lapą viduje, po priekiniu stiklu, kad būtų matoma.
  • Pasirūpinkite, kad būtumėte surasti. Iškelkite fluorescencinę liemenę (iš rinkinio) ant automobilio antenos arba pakabinkite ją pro langą. Įsitikinkite, kad vėjas jos nenupūs.
  • Naktį palikite įjungtą šviesą automobilio salone. Gelbėjimo ekipažai gali pamatyti mažą švyturį iš pakankamai didelio atstumo. Siekdami taupyti baterijas, žibintuvėliu signalizuokite tik jei išgirsite artėjant transporto priemones. Jei esate ne vienas, sudarykite budėjimo grafiką, kad visą laiką kas nors būtų budrus ir galėtų signalizuoti atvykstantiems gelbėtojams.
  • Likite savo transporto priemonėje: ėjimas per audrą gali būti labai pavojingas. Jūs galite pasiklysti ar netekti jėgų. Jūsų automobilis yra geras prieglobstis.
  • Pasitikrinkite savo atsargas, kad matytumėte ką turite ir galėtumėte paskirstyti taip, kad užtektų ilgesniam laikui.
  • Laukite pagalbos.

Išgyvenimo patarimai:

Jei užklimpote, venkite pernelyg daug judėti - sniego kasimas arba automobilio stūmimas per pūgą reikalauja daug pastangų. Nerizikuokite gauti širdies priepuolio (ypatingai aktualu vyresnio amžiaus žmonėms) ar susižeisti. Dirbdami taip pat sukaisite ir suprakaituosite. Šlapi drabužiai praranda šilumos izoliacines savybes, todėl kyla hipotermijos grėsmė.

Šviežias oras: geriau būti vėsiai ir budriam, nei šiltai ir mieguistam. Sniegas gali užblokuoti Jūsų automobilio išmetimo sistemą, mirtinos anglies monoksido dujos pateks į Jūsų automobilio saloną. Užveskite variklį dešimčiai minučių kas valandą ir įsitikinkite, kad išmetamasis vamzdis nėra užblokuotas sniego. Laikykite langą pravirą, kai variklis užvestas. Štai viena maža gudrybė, kurią naudoja stovyklautojai: suvalgykite kaloringą užkandį prieš eidami miegoti, kad skatintumėte metabolizmą (šilumos gamybai). Jei atsibudote dėl šalčio, suvalgykite dar kaloringo maisto ir užsiklokite papildomą antklodę, ar apsivilkite dar vieną sluoksnį rūbų.

Laikykite kojas pakeltas nuo grindų, jei automobilio šildymas yra išjungtas.

Niekada nepalikite užvesto variklio prieš eidami miegoti.

Lengviau yra išlaikyti kūno šilumą, nei vėl sušilti, kai sušalote

Jei turite atsitraukti nuo automobilio per pūgą, pririškite vieną virvės galą prie automobilio, kitą aplink juosmenį, kad rastumėte kelią atgal.

Apsirenkite šilčiau prieš tai, kai jums pasidarys šalta.  Lengviau yra išlaikyti kūno šilumą, nei vėl sušilti, kai sušalote. Atlaisvinkite drabužius, kad šiluma galėtų cirkuliuoti. Nusiimkite visus metalinius papuošalus, nes metalas traukia šaltį.

Jokiu būdu nevartokite alkoholio, nes jis tik sukelia apgaulingą šilumos įspūdį, o iš tikrųjų sutirština jūsų kraują, dėl ko padidėja tikimybė sušalti. Be to, atvykus policijai jūsų gelbėti, reikės kažkaip pasiaiškinti, kad gėrėte tik po to, kai užstrigote.

Nesitikėkite komforto – Jūsų tikslas yra išgyventi, kol sulauksite pagalbos.

Straipsnio autorius: Isgyvenimomokykla.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų