15min rubrika „Ar žinai?“ supažindina su įdomiausiais vardais, kuriuos 2022 m. savo vaikams suteikė penkių didžiausių Lietuvos miestų Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio tėvai, ir pateikia informaciją apie galimą šių vardų kilmę.
Informaciją apie vardus 15min suteikė miestų savivaldybės.
Panevėžyje pasaulį išvydo Perla ir Žiedė
Tarp retesnių mergaičių vardų, 2022 m. duotų Panevėžyje – Žiedė, Perla, Bella, Katalėja, Gunta, Aprilė. Įdomesni berniukų vardai – Nandas, Anvaras, Haidas.
Vardai Žiedė ir Perla – lietuviškos kilmės, kilę atitinkamai iš žodžių „žiedas“ ir „perlas“.
Katalėja – ispaniškos kilmės vardas, reiškiantis „tyra“. Šiuo vardu vadinosi pagrindinė 2011 m. filmo „Kolumbiana“ veikėja, taip pat katalėja yra gegužraibinių šeimos augalų gentis. Gunta – greičiausiai latviškos kilmės vardas, kilęs iš latviško žodžio „ugnis“.
Aprilės vardas tikriausiai kilęs iš angliško žodžio April, reiškiančio „balandį“, šis vardas populiarus JAV, jį turėjo serialų „Grėjaus anatomija“, „Parkai ir poilsis“, „Vėžliukai mutantai nindzės“ veikėjos.
Vardas „Bella“ reiškia „graži“ italų, ispanų, portugalų, graikų ir lotynų kalbose, šį vardą turi supermodelis Bella Hadid, taip pat pagrindinė knygų ir filmų serijos „Saulėlydis“ veikėja Bella Swan.
Girius yra lietuviškas vardas, kilęs iš žodžio „giria“. Vardas „Nandas“ – germaniškos kilmės vardo Ferdinandas, populiaraus Vakarų ir Pietų Europoje, trumpinys. „Anvaras“ – arabiškos kilmės vardas,, kilęs iš žodžio „šviesa“.
Haido vardas gali būti įkvėptas literatūros – Roberto L. Stevenseno romano „Nepaprasta daktaro Džekilio ir pono Haido istorija“. Haidas yra ir Anglijoje paplitusi pavardė, be to, šis vardas gali būti graikiškos kilmės vardo Haidė vyriška atmaina.
Šiauliuose gimė Odisėjas ir Lyrika
Tarp neįprasčiausių Šiauliuose 2022 m. registruotų mergaičių vardų – Lyrika, Gilė, Eletė, Dakota, Eridana, Maitė.
Originalesni Šiauliuose 2022 m. duoti berniukų vardai – Atilas, Airantas, Leitas, Damianas, Eridanas, Girius, Hektoras, Odinas, Odisėjas.
Vardas „Lyrika“ kilo iš žodžio „lyrika“, reiškiančio grožinės literatūros rūšį. Vardas „Gilė“ lietuviškos kilmės, kilęs iš žodžio „Gilė“.
Vardo „Eletė“ kilmė nėra aiški, jis gali būti afrikietiškos kilmės. Šiuo vardu vadinasi keli muzikos atlikėjai, taip pat mažoji bendrija Trakų savivaldybėje.
Dakota yra JAV populiarus vardas, kurio kilmė indėniška – dakotai yra Šiaurės Amerikos indėnų tauta. Vardą galima rasti ir JAV valstijų Šiaurės Dakotos ir Pietų Dakotos pavadinimuose, jį turi ir aktorės Dakota Fanning, Dakota Johnson.
Eridana ir Eridanas yra graikiškos kilmės vardai, kilę iš mitologinės Eridano upės pavadinimo. „Eridanas“ buvo ir mokslinės fantastikos knygų leidykla Lietuvoje.
„Maitė“ yra iš baskų kalbos žodžio „meilė“ kilęs vardas, populiarus ispaniškai kalbančioje pasaulio dalyje bei Brazilijoje.
Vardas „Atilas“, tikėtina, yra sulietuvintas Vengrijoje, Turkijoje ir Bulgarijoje populiarus vardas Atila. Šį vardą turėjo ir garsi istorinė asmenybė, hunų vadas Atila.
Vardo „Airantas‘ kilmė nėra visiškai aiški, bet tai gali būti romų tautos vardas, vardo „Arnoldas“ atitikmuo romų kalboje.
Vardas „Leitas“ galimai lietuviškos kilmės, kilęs iš žodžio „leitis“, reiškusio profesionalų LDK karį. Be to, žodį leitis kaip lietuvių tautovardį iki šiol kartais naudoja latviai.
Vardas „Damianas“ graikiškos kilmės, kilęs iš žodžio „prisijaukinti, sutramdyti“. Šį vardą turėjo siaubo filmo „Ženklas“ pagrindinis veikėjas, vaikas. Graikiškos kilmės ir vardas „Hektoras“, kilęs iš žodžio „laikyti, turėti“.
Odisėjas – graikiškos kilmės vardas, šį vardą turėjo Homero poemos „Odisėja“ pagrindinis veikėjas. Odinas yra skandinaviškos kilmės vardas, Odinas buvo skandinavų karo dievas.
Vardai Eletė ir Maitė Lietuvoje iki šiol duoti nebuvo, kiti šiauliečių duoti vardai Lietuvoje jau buvo duoti kelis ar keliolika kartų.
Klaipėdoje gimė Mikelė ir Dorukas
Klaipėdoje neįprastų vardų registruota kiek mažiau nei kituose miestuose. Visgi ir čia mergaitėms buvo duoti retesni vardai Mikelė, Tilė, Eirilė ar Deila, o berniukams – Dorukas, Natanielius, Deimanas.
Mikelė, kuris anksčiau Lietuvoje duotas nebuvo, yra hebrajiškos kilmės vardo Mišelė/Mikaela/Michaela/Mykolė atmaina. Šis vardas kilo iš hebrajų kilmės, reiškia „kas yra kaip Dievas“ ir yra populiarus visoje Europoje, tik rašomas ir lietuvinamas skirtingai.
Tilė yra germaniško vardo Matilda trumpinys. Eirilė yra airiškos kilmės vardas, kilęs iš senojo Airijos salos pavadinimo Eire.
Vardas „Deila“ gali būti angliškos kilmės, kilės iš žodžio dale, reiškiančio „slėnis, klonis“. Dale yra anglaklbiame pasaulyje populiarus vardas, dažniau duodamas berniukams, bet kartais ir mergaitėms.
„Dorukas“ yra turkiškas vardas, reiškiantis „viršūnė, kalnas“. „Natanielius“ yra hebrajiškos kilmės vardas, reiškiantis „Dievo dovana“. Deimanas yra jau aptarto vardo Damianas kiek kitaip užrašyta atmaina.
Kaune duoti Solėjos ir Kovo vardai
Tarp neįprasčiausių Kaune 2022 m. registruotų mergaičių vardų – Kosmėja, Darsija, Lulu, Solėja.
Originalesni Kaune 2022 m. duoti berniukų vardai – Ezra, Jutaras, Kovas, Turitas, Satja.
Vardas „Kosmėja“ kilo iš žodžio „kosmosas“, kuris yra graikiškos kilmės. Darsija yra airiškos kilmės vardas, reiškiantis „tamsi“. Nė vienas iš šių dviejų vardų anksčiau Lietuvoje duotas nebuvo.
Lulu gali tiek angliškos kilmės vardas, vardo „Luiza“ mažybinė atmaina, tiek arabiškos kilmės vardas, reiškiantis „perlas“. Solėja turbūt yra lotyniškos kilmės vardas, kilęs iš žodžio sol „saulė“ ir giminingas Sauliaus ar Saulės vardams.
Ezra yra hebrajiškos kilmės vardas, reiškiantis „padedantis, saugantis“, šį vardą turėjo garsus poetas Ezra Poundas. Vardo „Jutaras“ kilmė neaiški, bet jis gali būti japoniškos kilmės, kilęs iš japoniško vardo Jutaro.
Kovas yra lietuviškos kilmės vardas, reiškiantis paukštį arba mėnesį. „Satja“ tikriausiai yra iš sanskrito kalbos kilęs vardas, reiškiantis „tiesa“. Tai taip pat viena svarbiausių dorybių tokiose Azijos religijose kaip budizmas ar sikhizmas. Šis vardas Lietuvoje anksčiau duotas nebuvo
Ką galėtų reikšti vardas „Turitas“ informacijos rasti nepavyko. Lietuvoje anksčiau šis vardas nebuvo duotas, gali būti, kad jį sugalvojo tėvai.
Vilniuje gimė Perkūnas ir Lyja
2022 m. rečiausi berniukų vardai Vilniuje – Hadas, Paris, Parnidis, Agnaras, Perkūnas, Berlynas, Paskalis, Sakalas, Kosmosas, Sirijus. Mergaičių retesni vardai Vilniuje – Preila, Deivė, Lyja, Aguona, Pupa, Mūza, Venera, Giria, Vėtra, Gruodė.
Hadas yra graikiškos kilmės vardas, Hadas buvo mirusiųjų dievas senovės Graikijos religijoje. Graikiškos kilmės vardas yra ir Paris: Paris graikų mitologijoje buvo Elenos mylimasis, dėl jų meilės kilo Trojos karas, aprašytas „Iliadoje“.
Parnidis yra lietuviškos kilmės vardas, taip vadinasi kopa, esanti Kuršių nerijoje. Šis vardas Lietuvoje duotas pirmą kartą.
Agnaras yra skandinaviškos kilmės vardas, apytiksliai reiškiantis „karys su ginklu“. Perkūnas yra lietuviškos kilmės vardas, šiuo vardu vadintas senovės lietuvių dievas.
Berlynas vardą gavo Vokietijos sostinės garbei, šis vardas seniau Lietuvoje duotas nebuvo. Paskalis turbūt pavadintas pagal Blezą Paskalį: jis buvo prancūzų matematikas ir filosofas, kurio garbei pavadintas slėgio matavimo vienetas paskalis.
Sakalas yra lietuviškos kilmės vardas, kilęs iš paukščio, Sirijus yra ryškiausia naktinio dangaus žvaigždė bei vieno pagrindinių Hario Poterio knygų personažų Sirijaus Bleko vardas.
Preila yra gyvenvietė Kuršių nerijoje. Deivės vardas kilo iš žodžio „deivė“, vardas Lyja – iš veiksmažodžio „lyti“ trečiojo asmens, vardai Aguona ir Pupa – iš augalų vardų.
Mūza yra graikiškos kilmės vardas, kilęs iš žodžio „mūza‘, šį vardą turi ir garsi pianistė Mūza Rubackytė. Veneros vardas kilo iš planetos arba senovės romėnų meilės deivės, vardai Vėtra ir Gruodė – iš lietuviškų žodžių, reiškiančia gamtos reiškinius, Giria – iš žodžio „giria“. Pastarasis vardas Lietuvoje anksčiau duotas nebuvo.