Įdomūs astronomo Tycho Brahe gyvenimo faktai: turėjo metalinę nosį ir išgerti mėgusį briedį

Tycho Brahe – vienas iškiliausių astronomijos kūrėjų. Šis 1546-1601 metais gyvenęs danų didikas buvo labai įdomi asmenybė. Jis plika akimi stebėjo žvaigždynus, jų judėjimą, aprašė kometas. Tačiau šis straipsnis ne apie tai – papasakosime apie kelis juokingus ar netikėtus Tycho Brahe gyvenimo faktus.
Tycho Brache
Tycho Brache / Wikimedia Commons / Public Domain pav.

Astronomija buvo tikroji Tycho Brahe aistra, tačiau jis taip pat domėjosi astrologija ir alchemija – dviem tikrais pseudomokslais.

Vėliau jis taip pat domėjosi biologija ir žmogaus anatomija. Tačiau, žinoma, Tycho Brahe dabar žinomas kaip iškilus astronomas.

Jis teisingai pastebėjo, kad Mėnulis sukasi aplink Žemę, o planetos – aplink Saulę. Jis taip pat buvo pirmasis, įrodęs, jog kometos nėra atmosferos fenomenas – jos praskrieja gerokai didesniu atstumu nuo Žemės, nei kadaise manyta.

Galiausiai jis taip pat nurodė, kad supernovos nėra tik kometos be uodegos. Tačiau tuo pat metu Tycho Brahe tikėjo, kad Saulė (vadinasi, ir kitos Saulės sistemos planetos) sukasi apie Žemę.

1566 metais, būdamas 20 metų amžiaus Tycho Brahe neteko dalies nosies. Ją dvikovos metu kardu nukirto trečios eilės pusbrolis Manderupas Parsbergas.

Gerdami jauni vyrai susiginčijo, kuris iš jų yra geresnis matematikas. Jie nesprendė uždavinių – tiesiog susikovė kardais visiškoje tamsoje. Tycho Brahe neteko nosies dalies ir gavo nemažą randą kaktoje.

Vėliau jis nėšiojo metalinį nosies protezą. Kadaise buvo spėliojama, kad tas protezas yra sidabrinis ar auksinis, tačiau 2010-aisiais atlikta ekshumacija parodė, kad jis buvo pagamintas iš žalvario.

Londono mokslo muziejaus nuotr./Dirbtinė nosis, panaši į tą, kurią nešiojo Brahė
Londono mokslo muziejaus nuotr./Dirbtinė nosis, panaši į tą, kurią nešiojo Brahė

Kita vertus, tai nieko neįrodo – sidabrinį ar auksinį protezą Tycho Brahe galėjo naudoti išskirtinėmis dienomis.

Kiek vėliau Tycho Brahe įsigijo įdomų augintinį – briedį. Prijaukintas didelis gyvūnas sukiojosi namuose ir kartu su Tycho Brahe lankė kitus kilminguosius.

Tai briedžiui neišėjo į naudą – kartą prisigėręs alaus jis nukrito nuo laiptų ir nugaišo.

Paskutinius gyvenimo metus Tycho Brahe praleido Prahoje, kur dirbo kartu su garsiuoju Johannesu Kepleriu. 1601 metais Brahe dalyvavo bankete Prahoje.

Ten, pasak Keplerio, jis užsinorėjo nusišlapinti, tačiau nenorėjo pasirodyti nemandagiu, todėl susilaikė. Vėliau jis net negalėjo šlapintis net kai labai stengėsi. Galiausiai jis mirė kliedėdamas ir kentėdamas stiprius skausmus.

Iš karto buvo spėliojama, kad Brahe buvo nunuodytas. Galbūt tai padarė Kepleris, galbūt – kažkas ir danų karališkosios šeimos.

Buvo spėliojama, kad kadaise Brahe turėjo romaną su pačia karaliene. Tačiau ekshumacija parodė, kad jis greičiausiai mirė nuo plyšusios šlapimo pūslės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis