2019 06 15

Išpuolis, sukrėtęs pasaulį: kaip lietuvis Ermitaže suniokojo Rembrandto paveikslą

1985 m. birželio 15 d. lietuvis Bronius Maigys per kelias minutes įrašė savo vardą į pasaulio dailės istoriją. Tai jis padarė ne pristatydamas kokį nors pasaulį sužavėjusį meno kūrinį. Ir ne, tarkime, atrasdamas anksčiau nežinotą Leonardo da Vinci šedevrą. Tądien į Ermitažo muziejų Sankt Peterburge įžengęs vyras, pasitelkęs peilį ir sieros rūgštį, visiškai suniokojo ten kabojusį Rembrandto paveikslą. Tai jis padarė lygiai 45 metai po dienos, kai Raudonoji armija okupavo Lietuvą.
Žmogus su peiliu ir paveikslas „Danaja“
Žmogus su peiliu ir paveikslas „Danaja“ / 123rf.com ir Wikimedia Commons nuotr.

Kas buvo B.Maigys – vandalas, teroristas, psichiškai nesveikas žmogus ar asmuo, siekęs bet kokiomis priemonėmis atkreipti pasaulio žvilgsnį į Lietuvos okupaciją ir SSRS patiriamas kančias? O gal viskas kartu?

Istorija visų faktų nepateikia, ir galiausiai vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą, ko gero, nėra.

Portalo 15min rubrika „Ar žinai?“ primena svarbiausius faktus apie B.Maigį ir jo įvykdytą išpuolį, kurie žinojusiems primins, o nežinojusius supažindins su šia istorija.

Kas buvo „Danaja"?

Rembrandtas paveikslo „Danaja“ pirmąją versiją nutapė 1636 m. Jame vaizduojama Danaja – graikų mitologijos figūra, Persėjo motina. Paveiksle ji laukia iš dangaus nusileidžiančio Dzeuso, kuris netrukus ją apvaisins.

Wikimedia Commons nuotr./Rembrandto „Danaja“
Wikimedia Commons nuotr./Rembrandto „Danaja“

Ilgą laiką meno tyrinėtojams nedavė ramybės mįslė, kas buvo Danajos iš paveikslo modelis. Tik šiuolaikinė rentgenograma atskleidė, kad paveikslas buvo nutapytas per du etapus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų