Portalas 15min kviečia išvysti, kaip ispaniškojo gripo epidemija atrodė nuotraukose.
1918-1920 m. darytose nuotraukose matyti lovų eilės su pacientais, kenčiančiais nuo viruso; koridoriai, pilni sergančių ir mirštančių žmonių, netilpusių į palatas; ir gydytojai su apsauginiais drabužiais bei veido kaukėmis, bandantys kovoti su liga. Galeriją galite išvysti žemiau.
Spalvos šiose nuotraukose buvo atkurtos pasinaudojant šiuolaikinėmis technologijomis. Jos leidžia per vaizdus suvokti pandemijos mastą.
Spalvas atkūręs asmuo, kuris norėjo išlikti anonimu, teigė, kad spalvų atkūrimas senose nuotraukose iš pradžių jam buvo tiesiog hobis, bet vėliau tapo gyvenimo aistra.
Jo teigimu, dabartinėmis aplinkybėmis, prabėgus 100 metų nuo pandemijos, ypač svarbu prisiminti milijonus žmonių, netekusių gyvybių.
Kiek tiksliai gyvybių nusinešė pandemija, nežinoma, bet manoma, kad liga buvo užsikrėtę trečdalis pasaulio gyventojų, o pražudė ji apie 50 mln. žmonių. Tuo metu liga gavo "ispaniškojo gripo" vardą, bet dabar istorikai abejoja, ar liga išties atsirado Ispanijoje.
Ligai plisti padėjo šimtai išsekusių kareivių su susilpnėjusiomis imuninėmis sistemomis, kurie po karo grįžo namo. Gripas nusinešė daugiau gyvybių negu I pasaulinis karas ir II pasaulinis karas kartu sudėjus.
Plačiau apie tai, kaip ir kodėl kilo pandemija ir kaip su ja kovota Lietuvoje, skaitykite medicinos istorikės Vilmos Gudienės straipsnyje: Gripo pandemija 1918–1920 m.: kaip ji kilo, kaip pakeitė pasaulį ir kaip su ja kovojo Lietuvoje.
Tekstas parengtas pagal Mediadrumworld.com.