Egzistuoja hipotezė, kad evoliucija nuplikino žmones, nes smegenys ir plaukai kovojo dėl maistingųjų medžiagų. Netekome plaukų, bet tapome protingesni.
Tai, žinoma, yra sunkiai įrodoma hipotezė, kuri labiau juokina nei kelia smalsumą. Tačiau Šiaurės Korėjoje ji buvo priimama labai rimtai. Na, beveik.
2004-2005 metais Šiaurės Korėjoje buvo rodoma laida „Apkirpkime tave pagal socialistinio gyvenimo būdo standartus“. Joje buvo aiškinama, kokia šukuosena vyrui yra nederama. Moterims turėti ilgesnius plaukus yra leidžiama, o štai vyrams – ne, todėl joms laida nebuvo skirta.
Kodėl Šiaurės Korėjos valdžiai rūpi plaukai? Oficialus paaiškinimas – ilgus plaukus auginantys vyrai yra kvailesni. Tikrasis – socialistinio rojaus kontrolė, kai visi žmonės turi gyventi ir atrodyti vienodai.
Nors šios taisyklės Sovietų Sąjungoje nebuvo taip gerai apibrėžtos ir institucionalizuotos, paklauskite savo tėvų, kiek skirtingų šukuosenų buvo šalyje. Dar paklauskite, kaip buvo apkalbami ilgesnius plaukus nešiojantys vyrai.
Griežtus nurodymus, kaip turi atrodyti šalies žmonės, aprašė pats Kim Jong-ilas. Vyrų plaukai privalo būti trumpi, sušukuoti tiesiai. Moterų gali siekti pečius, bet jokių iškarpymų ar garbanų čia būti negali.
Su laiku tie reikalavimai buvo atpalaiduoti. Dabar, kai Šiaurės Korėją valdo Vakarų kultūrą pamėgęs Kim Jong-unas, galima ne tik garbanotis plaukus, bet dar ir šokti viešose vietose.
Minėtoje televizijos laidoje vyrai buvo mokomi plaukų priežiūros taisyklių. Visų pirma, priimtinas plaukų ilgis – 1-5 cm. Geriau trumpesni nei ilgesni.
Tiesa, vyresni nei 50 metų vyrai galėjo turėti ilgesnius plaukus, kad jais galėtų užšukuoti plikę. Kartais laidoje buvo rodomi ir pavyzdžiai. Netinkamai apkirptų ar apsileidusių vyrų plaukai buvo kerpami tiesiai prieš kameras.
Ir, žinoma, netvarkingų vyrų vardai, gyvenamos vietos ir darbovietės buvo atskleidžiamos viešai, siekiant sugėdinti ir juos pačius, ir taip atrodančius kitus vyrus.