Artėjant rinkimams, kandidatai į prezidentus gaus daug žurnalistų klausimų apie politiką – tiek apie savo politines pažiūras ir programas, tiek apie einamuosius klausimus.
Mažiau klausimų jie gaus apie kitus svarbius dalykus – vaikystę, jaunystę, biografijos vingius, asmenybės formavimąsi, pomėgius, skaitytas knygas ir filmus, namus, idealus ir asmeninį gyvenimą. Būtent tokius klausimus 15min užduoda kandidatams.
Šeštoji15min pašnekovė – Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos iškelta premjerė Ingrida Šimonytė.
Pirmasis pašnekovas buvo Dainius Žalimas, interviu su juo rasite čia. Antrasis – Remigijus Žemaitaitis, interviu su juo rasite čia. Trečiasis – Giedrimas Jeglinskas, interviu su juo rasite čia. Ketvirtasis – Andrius Mazuronis, interviu su juo rasite čia. Penktasis – Ignas Vėgėlė, interviu su juo rasite čia.
I.Šimonytės biografijos faktai
- Amžius – 49 metai
- Gimė ir mokyklą baigė Vilniuje
- Ekonomistė
- 2009–2012 m. finansų ministrė A.Kubiliaus Vyriausybėje
- Nuo 2016 m. Seimo narė
- Nuo 2020 m. ministrė pirmininkė
Interviu temos
- Kokias gėles I.Šimonytė mėgsta auginti
- Kodėl poilsis lietuviškame kaime traukia labiau negu užsienyje
- Koks lietuviškas filmas neseniai jai paliko įspūdį
- Premjerės pareigų ir šuns auginimo derinimas
- Iššūkiai planuojant atostogas
Interviu su I.Šimonyte sudaro dvi dalys. Pirmoje dalyje – 20 klausimų, kuriuos užduodame ir kitiems kandidatams ir kuriuos pašnekovai žino iš anksto. Atsakymus į šiuos klausimus rasite ir tekste, ir videoformatu.
Antroje dalyje – klausimai, skirti būtent I.Šimonytei, kurių ji iš anksto nežinojo. Šie klausimai yra tik tekste.
– Kokia yra jūsų svajonių valstybė ar vieta, į kurią svajojate nukeliauti?
– Nėra taip, kad aš labai svajočiau keliauti kažkur dieną ir naktį. Bet jei galėčiau keliauti bet kur, į Naująją Zelandiją turbūt keliaučiau. Pasižiūrėčiau, kur „Žiedų valdovą“ filmavo.
– Kokia per pastaruosius keletą metų skaityta knyga jums paliko didžiausią įspūdį? Jei tokia buvo.
– Net ne per keletą metų, o per keletą mėnesių – Manto Adomėno „Moneta ir labirintas“. Puiki lietuviška knyga, puikus šnipų romanas.
– Jeigu galėtumėte susitikti ir valandą pabendrauti su bet kokiu gyvu žmogumi pasaulyje, su kuo norėtumėte pabendrauti?
– Nežinau, gal su Jamesu Hetfieldu (Grupės „Metallica“ vokalistas, – red. past.). Nes su kitais žmonėm ir taip susitinku pabendrauti (juokiasi). Pasišnekėti apie muziką.
– Kokį filmą pasiūlytumėte žmogui, kuris paprašytų parekomenduoti gerą filmą?
– Labai priklauso nuo žmogaus. Nesu didelė filmų žiūrovė, tai man būtų sunku rekomenduoti. Jei žmogus būtų panašių, sakyčiau, net ne pažiūrų, bet tiesiog kažkuo jausčiau, kad yra panašus į mane, tai kokį nors Coenų (broliai Joelis ir Etanas Coenai – amerikiečiai filmų režisieriai, – red. past.) filmą turbūt rekomenduočiau. Bet kurį galėčiau parekomenduoti.
– Koks naujausias serialas, kurį žiūrėjote?
– „Černobylis“. Tai buvo labai seniai (juokiasi).
– Kokią tinklalaidę/podkastą labiausiai mėgstate? Jeigu tokią turite.
– Aš neturiu prisirišimo prie konkrečių tinklalaidžių, visokiausių paklausau, bet mėgstu klausyti „War On The Rocks“ podkastą. Visą laiką stengiuosi perklausyti. Tai podkastas apie karybą, apie karą Ukrainoje, apie geopolitiką.
– Kokį muzikos atlikėją prikeltumėte iš mirusiųjų, jei tik turėtumėte galimybę?
– Norėčiau prikelti daug, bet jei vieną, tai gal Freddie Mercury.
– Ką mėgstate veikti po darbo ar savaitgaliais, kuomet lieka laisvo laiko?
– Skaityti knygą, dėlioti puzlius, jeigu šalta. Jei šilta – tada eičiau kapstytis į sodą.
– Kokiu sportu ar fizine veikla užsiimate, kai tik turite galimybę?
– Šiaurietišku vaikščiojimu. Ir jei žemės kasimas yra sportas, tada sportu su kastuvu ir šakėmis (juokiasi).
– Kokį netikėčiausią dalyką galima rasti jūsų šaldytuve?
– Netikėčiausią... Bandau atspėti, kas ten galėtų būti netikėto. Gal mano gamybos šaldytų koldūnų? Nes niekas nepatikėtų, kad galiu užsiimti koldūnų gamyba (juokiasi).
– Kokio politiko iš istorijos ar dabarties veikla ir darbais labiausiai žavitės?
– Čia klausimas, į kurį man labai sunku atsakyti. Aš nenoriu nei valkioti vargšo Churchillio, nei apskritai pasakyti, kad kuo nors labiausiai žaviuosi. Man atrodo, mes, ypač iš tų politikų, kurių nebėra, susikuriam įvaizdį, kurį žinom iš knygų, iš atsiminimų, bet labai mažai žinom apie žmogų. Todėl greičiausiai aš paliksiu tą klausimą neatsakytą.
Yra politikų, kurių pėdsakas, tiek geras, tiek blogas, istorijoj yra labiau matomas negu kitų. Bet stabų stengiuosi iš politikų nedaryti.
Aišku, Lietuvos politikai, kurie atkūrė Lietuvą, tas kolektyvinis politikas, atkūręs Lietuvą 1990 m., tai yra darbas, kuriame aš gyvenu kiekvieną dieną ir kuriuo labiausiai žaviuosi.
– Kokį patiekalą labiausiai mėgstate ir valgote visada, kai turite progą?
– Šaltibarščius gal.
– Kokį vieną dalyką, veiklą ar pan. uždraustumėte, jei turėtumėte galimybę?
– Uždrausčiau dainuoti per radijo reklamas.
– Kokį vieną dalyką, veiklą ar pan. legalizuotumėte/įteisintumėte, jei turėtumėte galimybę?
– Nežinau. Nesugalvoju. Man atrodo, kad tai, kas nėra legalu, nėra legalu dėl gerų priežasčių. Kitas klausimas – ar visuomet atsakomybė adekvati. Mes žinom tą diskusiją vykstant Lietuvoj dėl mažo kiekio narkotikų dekriminalizavimo, bet čia yra plona riba tarp dekriminalizavimo ir legalizavimo.
– Kaip dažnai rūkote? Jei nerūkote, kada paskutinį kartą rūkėte? Ar esate bandžiusi „žolės“?
– Nerūkau, nerūkiau, ir, tikiuosi, nerūkysiu. „Žolės“ lygiai taip pat.
– Kokį alkoholinį gėrimą labiausiai mėgstate? Jeigu vartojate alkoholį.
– Ką nors iš lengvesnių. Mėgstu alų, mėgstu baltą vyną, bet koks nors stiklas taivanietiško viskio irgi neblogai.
– Kokį gyvūną norėtumėte auginti, jei galėtumėte rinktis bet kokį?
– Šunį. Beveik pusę gyvenimo esu turėjusi šunį. Po to, kai paskutinio šuns netekau, ilgą laiką buvo sunku apsispręsti vėl pasiimti auginti šunį, nes labai skauda netekus augintinio, bet vėliau pasiėmiau iš prieglaudos Perlą, 2020 metais, ir gyvenam dabar.
– Kokias dvi užsienio kalbas rekomenduotumėte mokytis savo vaikui mokykloje?
– Anglų ir gal prancūzų. Manau, kad anglų kalba vis tiek lingua franca yra, buvo ir matyt, kad bus labai ilgą laiką, nepaisant pasikeitimų ES. Nors Jungtinės Karalystės nebėra, anglų kalbos labai daug kasdienoje reikia ir ji yra labai įsitvirtinusi.
Bet manau, kad kurią nors kitą iš pagrindinių ES kalbų irgi reikėtų mokėti. Prancūziškai ar vokiškai.
– Atostogos lietuviškame kaime ar užsienyje?
– Gal lietuviškam kaime. Žiūrint, kokios atostogos. Nesu didelė gulėtoja pliaže ir nieko neveikėja. Jei kažkokie įdomūs dalykai, ką galima pažiūrėti, visada mieliau nuvažiuoti ir pamatyti ką nors, ko nematei.
Bet nesu didelė mėgėja krautis lagaminų, keliauti per oro uostus, ten laiką leisti. Tai jei klausimas, kur pagulėti ant šezlongo, tai geriau kur nors po kriauše.
– Landsbergis ar Brazauskas?
– Turbūt, kad akivaizdu (juokiasi). Landsbergis.
ANTROJI INTERVIU DALIS
– Tik persikrausčiusi į Turniškes, į premjero rezidenciją, viename interviu sakėte, kad namai jums per dideli ir dar neprisijaukinote. Ar situacija pasikeitė? Ar namai tapo jaukūs?
– Labai nepasikeitė. Kaip tada buvau apgyvendinus kokį trečdalį tos trobos, taip ir dabar. Nes man ir šuniui daug vietos nereikia. Taip ir gyvenam.
Vis tiek kas kartą, kai parvažiuoju namo (I.Šimonytės namas yra Pavilnyje. Iki tapdama premjere, I.Šimonytė gyveno ten, tapusi premjere persikraustė į premjero rezidenciją Turniškėse, – red. past.) savo gėlynų paravėti ar patikrinti, ar žolę pjaunantis robotas nepasikorė ant kokios lysvės, pajuntu, kad namai vis tiek yra namai ir namuose yra jausmas, kad esi namuose. O čia, Turniškėse... Suprantu tiesiog, kodėl gyvenu tam name, ir daug apie tai negalvoju.
Bet tikrai nėra blogai. Turniškės yra maloni vieta ta prasme, kad šalia yra miškas, prie namo yra didžiulis, senas ir gražus sodas. Kada tokia graži gegužė kaip dabar, galima tiesiog ant pievos atsigulus gulėti visą laisvą laiką, kurio beveik nėra (juokiasi).
– Ar dažnai grįžtate į namus?
– Stengiuosi vis pasirodyti, apsižiūrėti, ką nors paveikti. Rudenį, žiemą grįžtu kokį kartą per tris savaites, o vasarą – gal kas antrą savaitgalį.
Nes reikia pasižiūrėti, ar robotas kur nors neužstrigo, arba reikia ką nors palaistyti. Jei turiu laisvesnę dieną savaitgalį, tai stengiuosi nuvažiuoti. Ir su kaimynais paplepu.
– Randate laiko gėlynų priežiūrai, ravėjimui?
– Taip. That‘s the point (juokiasi). Tam ir reikia turėti gėlynus, kad juos būtų galima ravėti. Praėjusį sekmadienį (Interviu buvo imtas 2024 m. gegužės 2 d., – red. past.) buvo gražus sekmadienis, ir truputį apsiravėjau.
– Kokias gėles auginate?
– Visokias. Bet labiausiai mėgstu tokias močiutės darželio. Mano mėgstamiausia gėlė yra bijūnas. Ne toks, kur labai sukultūrintas, o toks, kurį po senais namais rastumėte, toks didžiulis, svyrantis.
Labai mėgstu šitas gėles, labai laukiu, kol pradės žydėti. Bet šiaip įvairiais gėles auginu – ir rožes, ir krūmus dekoratyvinius.
– Gal ir Turniškėse pradėjote ką nors auginti?
– Ne, nepradėjau. Turniškėse tas auginimas toks truputį komplikuotas, nes ten tokia pieva, sodas. Ten kokių lovelių su gėlėm, kada jau tinkamas sezonas, pasistatom ir tada loveliuose tos gėlės per sezoną nužydi, ir tiek. Nepradėsi įrenginėti ten kažkokio savo daržo.
– Jau trejus su puse metų Turniškėse gyvenate su Jorkšyro terjere, Perla. Ar sunku suderinti premjerės pareigas su šuns auginimu? Pavyksta šuniui skirti laiko?