Šis tekstas – 15min vasarinio projekto „Lietuva šiandien prieš...“ dalis. Vasarą kelis kartus per savaitę pasakosime, ką vasarą tarpukariu rašė įvairūs Lietuvos laikraščiai. Dėmesį kreipsime ne tiek į rimtas, dideles naujienas, kiek į visokius keistus to meto Lietuvos kasdienybės nutikimus, smulkmenas, kriminalus, įdomias reklamas ir pan.
Perskaičiavus tuometines kainas į dabartines matyti, kad „pagalvės“ mokestis tam tikrose situacijose buvo gerokai didesnis.
Piniginę paploninti galėjo tekti suma, atitinkančia kelis šimtus dabartinių eurų.
1933 m. išleistame žurnale „Baltijos pliažas“ buvo paskelbtas tuometinio Palangos burmistro (ši pareigybė atitiko dabartinį merą) Jono Šliūpo skelbimas dėl mokesčių, kuriuos turi mokėti kurorto svečiai.
„Kiekvienas namas Palangos mieste privalo turėti namų knygą, kurion įrašomi atvažiavusieji svečiai, nors ir dviem ar trims dienoms. Tokie svečiai tuojau įregistruojami policijoje už 1 litą. Kas pasilieka gyventi ar vasaroti ilgiau kaip 3 dienas, ponas ar panelė, moka 15 litų sezonui. Šeima mėnesiui moka 20 litų arba sezonui 40 litų“, – buvo rašoma burmistro skelbime.
Kaip matome, „pagalvės mokestis“ buvo taikomas ne už kiekvieną naktį, kaip dabar, bet už mėnesį ar net už visą sezoną. Be to, šeimoms ir pavieniams asmenims taikyta skirtinga kainodara.